Figyelem, kedves autósok! Ne feledjétek, hogy a hétvége kulcsfontosságú határidőt hoz magával, és a mulasztás komoly következményekkel járhat. Kérlek, legyetek figyelmesek!


Március 4-én lesz a Portfolio Biztosítás 2025 konferenciája, amelyen a biztosítási és közvetítői piac színe-java értékeli a piaci és szabályozási aktualitásokat, érdemes eljönni.

Noha a biztosítási piacon most mindenki a napok múlva kezdődő lakásbiztosítási kampányra koncentrál, sok érintettnek a február végi kgfb-díjfizetési határidőre is figyelnie kell. Annál is inkább indokolt ez a figyelem, mert idén ez a határidő hétvégére esik.

A díjfizetés elmulasztása komoly következményekkel jár – hívja fel a figyelmet Besnyő Márton, a FBAMSZ Gépjármű- és Digitális Szekció elnöke. Az első és legfontosabb következmény, hogy a biztosítók kénytelenek törölni a késedelmes ügyfelek szerződéseit, ami azt jelenti, hogy ezek az ügyfelek automatikusan biztosítási védelem nélkül maradnak. Emellett, ha valaki újra szeretné kötni a szerződését, nem csupán a türelmi időszakra vonatkozó biztosítási díjat kell rendeznie, hanem a megszűnés és az újrakötés közötti időszakra vonatkozó, rendkívül magas fedezetlenségi díjat is ki kell fizetnie.

Idén a fedezetlenségi díj mértéke személyautóknál - teljesítménytől függően - naponta 850-1850 forint között alakul, teherautóknál pedig elérheti a napi 6640 forintot is.

A biztosítást kizárólag ugyanazon biztosító szolgáltatásainál lehet megkötni, és a fedezetlenségi díj mellett - lehetőségek nélkül - a teljes évre esedékes kötelező díjat is egy összegben szükséges rendezni.

A díjat késedelmesen fizető ügyfelek nem hivatkozhatnak arra, hogy a díjfizetésről nem kaptak értesítést (csekket vagy számlát): a szabályozás értelmében a fizetési határidő számontartása egyértelműen a gépjármű forgalmi engedély szerinti üzembentartójának a felelőssége.

A magasabb biztosítási díjak mellett egy még súlyosabb következmény is felmerül: ha az autós a fedezetlenség időszakában balesetet okoz, a biztosító nem fogja téríteni a kárt. Ilyen körülmények között, különösen ha személyi sérülésről van szó, a kártérítés összege akár több tízmillió forintra is rúghat. Ez a vétkes fél anyagi helyzetétől függően nem csupán egy egyszeri terhet jelent, hanem akár egész életén át tartó anyagi kötelezettséget is magában hordozhat.

Az FBAMSZ figyelmeztetése szerint az utolsó napokban érdemes elkerülni a csekkes és bankkártyás kifizetéseket. A Magyar Posta tájékoztatása alapján a sárga csekken történő befizetések csak két munkanap alatt érkeznek meg a biztosító számlájára. Ezért fontos, hogy a csekken való befizetést legkésőbb szerdáig elvégezzük. Sokan talán nem is gondolnak rá, de az online bankkártyás tranzakciók esetében is előfordulhat, hogy a feldolgozás néhány napot igénybe vesz. Így aki valóban biztosra akar menni, annak szerdát követően már érdemes más kifizetési módot keresnie.

A biztosító pénztárába történő személyes befizetés remek opció lehet, azonban fontos, hogy erre a hétvégi zárva tartás miatt legkésőbb péntekig sort kerítsünk. Ezen kívül érdemes észben tartani, hogy a modern fizetési lehetőségek elterjedésével párhuzamosan egyre kevesebb olyan biztosítói ügyfélszolgálat marad, ahol még pénztár is üzemel.

Az azonnali átutalás bevezetése óta a banki átutalás, még a szombati napokon is, kiváló alternatívaként szolgálhat.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe a részletes jogi tájékoztatót.

Related posts