A Dancing with the Stars műsorában egy forradalmi táncprodukcióval sokkolta a közönséget, amely mindenkit lenyűgözött.


Felrúgta a nemi rutint az amerikai Dancing With the Stars 33. évadának fináléja november végén. És a legizgalmasabb, hogy miközben forradalomként tekintünk az este legzajosabb sikert arató fellépésére, valójában több száz évvel ezelőttre nyúlik vissza eredete.

Különleges pillanatokat és fellépést tartogatott a Dancing with the Stars amerikai évada. Két korábbi versenyző táncolt egymással, melyben önmagában még nem is lenne semmi váratlan, ha nem volnának mindketten férfiak, akik ráadásul még heteroszexuálisak is.

Derek Hough, a korábbi évadok kiemelkedő győztese, idén a zsűri tagjaként tért vissza a színpadra. Felesége szintén a táncművészet világában tevékenykedik, és tavaly mondták ki a boldog igent. Mark Ballas, aki három ízben hódította meg a trófeát, 15 éven át volt a műsor állandó résztvevője, ám tavaly bejelentette, hogy visszavonul. Novemberben felesége első gyermeküket hozta a világra, és idén ő is zsűritagként csatlakozott a csapathoz. A szakmai kapcsolatukon túl egy több évtizedes, szoros barátság is összeköti őket, hiszen már gyerekként együtt edzettek és fejlődtek a tánc világában.

"Azt hihetnéd, hogy az argentin tangó csupán egy szexi, intim tánc a férfi és nő között, de most két férfi mutatja be" - mondta Mark Ballas. Hozzátette, hogy az előadásuk célja a férfiak közötti tánc hagyományainak felidézése, valamint annak hangsúlyozása, hogy a tánc világa túllép a hagyományos határokon, legyen szó nemekről vagy szerepekről. Derek Hough is megosztotta gondolatait:

Bár az üzenet valóban nemes, különleges dimenziót kölcsönöz az eseménynek, ahogyan a múltban, több száz évvel ezelőtt, egy teljesen természetes dologként tekintettek rá. Akkoriban senki sem ítélkezett vagy tett megjegyzéseket, mintha mindez csupán a mindennapok része lett volna.

Az argentin tangó eredete a 19. század végére tehető. Valóban férfiak táncolták gyakran egymás között Buenos Aires szegénynegyedeiben, és messze nem amiatt, hogy a táncban elsöpörjék a nemi szerepeket. Főleg nem szexuális értelemben. Az okok ennél jóval prózaibbak voltak: sokkal alacsonyabb volt a közösségekben a nők száma, mint a férfiaké, ráadásul az argentin tangó akkoriban határozottan férfias táncnak számított.

Sőt eredendően szoros kapcsolatban állt a férfiak közötti rivalizálással, versengéssel és az egymás iránti tisztelet kifejezésével is. A női szereplők valójában jóval később, a 20. század elején kezdtek csak dominálni, amikor a társadalmi elvárások szerinti férfi és nő közötti kapcsolatot is elkezdte szimbolizálni.

Mindezek ellenére a legutóbbi előadásunkat sem kímélték a negatív visszhangok. A hozzászólások tengerében felütötték fejüket a kritikus vélemények, a rosszalló és elítélő megjegyzések, sőt, akadtak olyan kommentelők is, akik a látottakat coming outként értelmezték. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy ők csupán egy jelentéktelen kisebbséget képviseltek a tánc szépségét és a teljesítményt ünneplő, túlnyomórészt elismerő vélemények között.

A műsor történetében eddig két alkalommal táncolt azonos nemű pár a színpadon. Az első ilyen alkalom 2016-ban történt, amikor Nyle DiMarco és Keo Motsepe léptek együtt a táncparkettre. Később, 2021-ben JoJo Siwa és Jenna Johnson is bemutatták közös táncukat. Érdekes különbség, hogy míg Jenna Johnson a verseny kezdetén nyíltan felvállalta szexuális orientációját, és azt, hogy nőként nő iránt vonzódik, Nyle DiMarco már évek óta aktívan küzd az LMBTQ közösség jogaiért.

Nem úgy, mint a jelenlegi fellépők, akik ezúttal teljesen mentesen, személyes érintettség nélkül közelítettek a témához, és eltüntették a tánc és a nemi szerepek, valamint a szexuális irányultság közötti kapcsolatot. Érdekes kérdés, hogy vajon sikerült-e ezzel valóban új irányokat kijelölni a műsor jövőbeli alakulásához.

Related posts