Gazdasági vihar után egy újabb európai újjáéledés bontakozhat ki a vámok következtében.

Donald Trump elnöki vámintézkedései komoly gazdasági kihívások elé állítják Európát, kockáztatva az európai export fellendülését és a gazdasági növekedés ütemét. Elemzők, köztük az ABN Amro és a Goldman Sachs szakértői aggasztó jeleket látnak, és a gazdasági teljesítmény jelentős visszaesésére figyelmeztetnek, amely stagnálásra vagy akár recesszióra is utalhat. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy az inflációs nyomás csökkenése miatt az Európai Központi Bank várhatóan gyors ütemben kezdi meg a kamatcsökkentési ciklust. A kieli Világgazdasági Intézet (Kiel Institute) előrejelzései szerint Európában a termelés és az export csökkenésével párhuzamosan mérsékelt deflációs hatások is várhatóak, ami tovább növelheti a gazdasági bizonytalanságot. Ugyanakkor lehetőséget is kínálhat Európa számára, hogy a monetáris lazítás, az alacsonyabb energiaárak és a stabilabb gazdasági környezet vonzóbb alternatívát jelentsen a kiszámíthatatlan és magas inflációval küzdő Egyesült Államokkal szemben.
Donald Trump amerikai elnök szerdai bejelentése, miszerint 20 százalékos vámot vezet be az európai exporttermékekre, valószínűleg az Egyesült Államok gazdaságát fogja leginkább érinteni. Európában viszont vegyes következményekkel kell számolni: míg egyes iparágak előnyhöz juthatnak, mások nehézségekkel szembesülhetnek.
A vámok hatására az európai közgazdászok és pénzügyi elemzők sürgősen felülvizsgálták az eurózónára vonatkozó növekedési várakozásaikat, és jelenleg 0,3-0,5 százalékpontos csökkentést jeleznek az idei évre. Ugyanakkor figyelmeztettek, hogy a negatív következmények mértéke jelentős lehet, hiszen ezek nemcsak az áruforgalmat érinthetik, hanem a fogyasztói bizalomra és a beruházási hajlandóságra is hatással lehetnek.
Az elemzők egybehangzó véleménye szerint az azonnali gazdasági következmények határozottan kedvezőtlenek lesznek. Bill Diviney, az ABN Amro vezető közgazdásza figyelmeztet arra, hogy a vámok bevezetése következtében az euróövezet gazdasági növekedése a következő negyedévekben stagnálás közelébe kerülhet, sőt, már 2025 harmadik negyedévében akár egy enyhe recesszió is kialakulhat.
Diviney előrejelzése alapján az idei év végére fokozatos fellendülés kezdődhet, amennyiben bizonyos enyhítő körülmények – mint például a vámok részleges eltörlése vagy a termékek más piacokra történő átcsoportosítása – megvalósulnak.
Az inflációs hatásokkal kapcsolatban az ABN Amro elemzése arra utal, hogy a globális kereslet csökkenése miatt akár az Európai Központi Bank (EKB) 2 százalékos inflációs céljától lefelé való eltérés is bekövetkezhet, mivel az energiaárak csökkenésére komoly esély van. A Bank of America elemzői, köztük Ruben Segura Cayuela is hasonló következtetésre jutottak,
szerintük a vámintézkedések globálisan mintegy 0,5 százalékponttal csökkenthetik a világgazdasági növekedést.
Az Egyesült Államok és Kína mellett Európa is számottevő veszteségekkel nézhet szembe, ami vélhetően arra fogja ösztönözni az Európai Központi Bankot, hogy felgyorsítsa a kamatcsökkentési folyamatot. A Bank of America elemzése alapján az EKB már áprilisban elkezdheti a kamatok mérséklését, és szeptemberre akár 1,5 százalékra is csökkentheti az irányadó kamatot.
Carsten Brzeski, az ING globális makrogazdasági vezetője, egy figyelemfelkeltő hasonlattal illette Trump vámintézkedéseit, amelyekről úgy véli, hogy olyan hatással bírnak, mint egy "gazdasági cunami". Elemzésében a harmincas évek protekcionista gazdasági stratégiáival állít párhuzamot, ezzel hangsúlyozva a globális piacokra gyakorolt lehetséges következményeket.
Az ING lefelé módosította az euróövezet GDP-előrejelzését 2025-re 0,7 százalékról 0,6 százalékra, 2026-ra pedig 1,4 százalékról 1,0 százalékra.
Az ING szakértői úgy vélik, hogy a legfőbb kihívást az jelenti, hogy a kereskedelem mellett a lakossági fogyasztás és a vállalati beruházások is drámai mértékben csökkenhetnek a kiszámíthatatlan gazdasági környezet következtében.
A Goldman Sachs európai vezető közgazdásza: Sven Jari Stehn, szintén pesszimista hangot ütött meg elemzésében: bár eredeti előrejelzésében 2025-re 0,8 százalékos gazdasági növekedéssel számoltak, ebben már korábban is szerepelt egy 0,7 százalékos kereskedelmi hatás. Trump döntése azonban még ezt is meghaladja, és jelentős esély van arra, hogy a kereskedelmi konfliktusok további fokozódása akár technikai recesszióhoz is vezethet Európában.
A Goldman Sachs elemzői szerint az EKB várhatóan júliusig 1,75 százalékra csökkenti az irányadó kamatot, áprilisban pedig "nagyon valószínűnek" tartják a következő kamatvágást.
A Kiel Institute for the World Economy alaposabb elemzéseket osztott meg a várható következményekről, amelyeket a KITE Model alkalmazásával végeztek. Az eredmények szerint a vámoknak markáns hatása lehet a reáltermelésre, az árindexekre, valamint a teljes exportmennyiségre is.
A Kiel Intézet előrejelzése alapján az Egyesült Államok gazdasága fogja a legnagyobb mértékben érezni a saját maguk által bevezetett intézkedések hatását. A vámok következtében a reáltermelés csökkenése akár 1,69 százalékponttal is hozzájárulhat a GDP-növekedés mérséklődéséhez 2025-re.
A globális átlagos csökkenés várhatóan körülbelül 0,83 százalékra tehető, míg Kína esetében a 2025-re vonatkozó előrejelzések 0,61 százalékos visszaesést jósolnak.
Az európai országok között Németország és Franciaország esetében a vámok rövid távú hatása a GDP-re viszonylag enyhe, mindössze 0,15 és 0,3 százalék közötti csökkenést eredményezhet.
Az árindex-változások tekintetében az Egyesült Államokban drasztikus, 7,26 százalékos emelkedést jeleznek, míg Kínában és Japánban deflációs tendenciák indulhatnak meg (előbbi országban -2,63 százalék, utóbbiban -1,79 százalék). Európában Németország és Franciaország esetében enyhe deflációra számítanak, azonban komolyabb árzuhanást nem prognosztizálnak.
A teljes export volumenét tekintve az Egyesült Államok exportja közel 20 százalékkal zuhanhat, ami különösen súlyos következményekkel járhat az amerikai gazdaságra. Kína exportjának mintegy 2,87 százalékos visszaesésére számítanak,
míg Európában Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság exportvolumene mérsékeltebb, 0,4 és 0,7 százalék közötti visszaesést mutathat.
Bár az elemzők általában mérsékelt visszaesésre számítanak, fontos megjegyezni, hogy Trump kereskedelmi politikája olyan kiszámíthatatlan, hogy még egy 20 százalékos vámemelés bejelentése is kérdéses hatású lehet az Európai Unió számára. Nézzük csak Mexikóra és Kanadára, ahol a vámszabályok gyakran és hirtelen változtak, néha naponta is, ami komoly zavart okozott. Ezért kulcsfontosságú, hogy a Fehér Ház milyen lépéseket tesz a jövőbeni kereskedelempolitikában. Jelenleg a legnagyobb kockázat a bizonytalanság, amely általában nem kedvez a gazdasági növekedésnek.