Gilián Zoltán 30 milliós összeget követel az ügyészektől a malacai ügy kapcsán.
Ezért a károk megtérítését és a sérelemdíjat is igénylik, amelyek összege körülbelül 30 millió forintra rúg.
- Számunkra teljesen világos, hogy Gilián Zoltántól jogellenesen vették el az állatokat - nyilatkozta a Blikknek dr. Szepesházi Péter ügyvéd, aki a malaclopás ügyében indult büntetőeljárás keretében a hatóságok által orgazdának minősített férfi jogi képviseletét látja el. Az ügyvéd emellett egy 30 millió forintos kártérítési igényt is benyújtott a hatóságokhoz.
(A legújabb hírek középpontjában itt)
Lapunk hónapok óta figyelemmel kíséri a Bács-Kiskun vármegyében zajló malaclopási botrányt. Ahogy korábban beszámoltunk róla, tavaly tavasszal Horváth István, a Fidesz országgyűlési képviselője feljelentést tett a rendőrségen. A politikus azt állította, hogy cégét, a Bafami Kft.-t súlyos veszteség érte, mivel a bátyai telepéről 230 malacot loptak el. Ennek következtében 10 millió forint kár érte őt.
Néhány hónappal később a politikus már azt állította, hogy már 2022-ben, majd 2023-ban is követtek el cége sérelmére bűncselekményt, ráadásul nem 230 disznót loptak el, hanem több mint ötezret. Amivel a kára mintegy 240 millió forintra rúg. Gilián Zoltánt az ügyben a rendőrök azért vették elő, mert a feljelentő szerint az ellopott állatokból néhány nála kötött ki. A férfi ezt tagadta.
Gilián állítása szerint a lefoglalt nyolc regisztrált anyakocát orvosi papírok és vérvétel nélkül vitték el tőle, de nem írták fel a fülszámaikat sem, s a rendőrök azzal sem törődtek, hogy szállítólevelet állítsanak ki. Érdekes momentum volt az is, hogy a lefoglalt harminc malac közül elpusztult állat helyére a megmaradtak közül kiválasztottak egy olyat, amelyikről korábban nem mondták azt, hogy "bafamis" malac lett volna.
- Számunkra világos, hogy Gilián Zoltántól jogtalanul vonták el az állatokat, bár lehet, hogy van olyan részlet, amit nem észlelünk, de az nem feltétlenül jelenti azt, hogy a lépések jogszerűek voltak - nyilatkozta az ügyvéd a Blikknek. - Mindenesetre a büntetőeljárás lezárása nem feltétlenül szükséges ahhoz, hogy érvényesítsük a nyomozás során hozott hatósági intézkedésekből származó károk miatt támasztott igényünket - tette hozzá dr. Szepesházi Péter.
Az ügyvéd emlékeztetett arra is, hogy a tavaly augusztusban Gilián Zoltántól lefoglalt sertésállományt még abban a hónapban a feljelentőnek, azaz a Bafami Kft. tulajdonosának, a fideszes országgyűlési képviselő Horváth Istvánnak úgy adta ki a hatóság, hogy minden vonatkozó jogszabályi előírást megsértettek, és a nyomozóhatóság nem volt hajlandó Gilián Zoltán előadását ellenőrizni az állatok eredetére vonatkozóan.
A hatalmi eszközökkel végrehajtott "padlássöprés" után, 2024 szeptemberében a hatóságok birtokába jutottak olyan bizonyítékok, amelyek erősen valószínűsítették a rendőri intézkedések törvényellenességét. Ennek ellenére a rendőrség a mai napig nem volt hajlandó ezeket a bizonyítékokat nyilvánosságra hozni. Ebből adódóan jogosan merül fel a kérdés: "kinek az érdeke fűződik ehhez az eljáráshoz?" - tette hozzá az ügyvéd.
Aki emlékezett arra, hogy az általuk igényelt összeg magában foglalja a ténylegesen elszenvedett kárt, beleértve az elmaradt jövedelmet – amely az elvitt disznók szaporulatának értékesítéséből származott volna – és a gazdálkodó jó hírnevének megsértése miatti sérelemdíjat is. - Nem hiszem, hogy mostanság kifizetnek nekünk - mondta dr. Szepesházi Péter, hangsúlyozva, hogy szerinte a kisembereknek is ugyanolyan bánásmód jár, mint a kormánypárti országgyűlési képviselőknek, és úgy véli, hogy jelenleg az utóbbiaknak kedvez a helyzet. - Pedig elvileg jogállamban élünk - tette hozzá az ügyvéd.
Dr. Szepesházi Péter véleménye szerint Gilián Zoltán legfőbb vétke abban rejlik, hogy bátran kiállt saját érdekeiért. Kudron-Tonigold Nándor, a helyi kisemberek támogatójaként ismert kiskőrösi jogász közvetítésével fordult a sajtóhoz és a hatóságokhoz, ami a jelenlegi rendszer szemében elfogadhatatlan lépésnek számít.
Hasonló véleményen van kollégája, dr. Tóth Roland ügyvéd is, aki a büntetőeljárás egyik gyanúsítottját, M. Tamást védi. - Nonszensz, hogy tízmillió forintról 16 millió forintra, majd 240 millióra nőtt a 2022-től megállapított hiányzó malacok és eszközök értéke - mondta a Blikknek. - Csak az a baj, hogy a feljelentő, aki egyben a sértett is, a malacok számát bemondásra állapította meg 2,5 évre visszamenőleg, és ezzel összefüggésben csak egy Excel-táblázatot küldött be ahelyett, hogy azokat az iratokat csatolta volna be, amelyek a jogszabályi kötelezettségek szerint az állami hatóságok felé kellett volna igazolnia.
A feljelentő cég nyilvántartásának megbízhatóságával kapcsolatban komoly aggályok merülnek fel. Emellett, a bizonyítási indítványaink ellenére, sem a gazdálkodó szervezet könyvelője, sem a könyvvizsgálója nem került még kihallgatásra. Ők fontos információkkal szolgálhattak volna az eszközök hiányával kapcsolatban, valamint arról, hogy a könyvelés során miként kerültek feldolgozásra az eltulajdonított tételek.
Dr. Tóth Roland véleménye szerint a ötezer disznó és tízezer liter gázolaj eltűnése nyilvánvalóan figyelmet kellett volna keltenie. A kérdés azonban az, hogy 2022-ben és 2023-ban miért nem értesítették erről a nyomozó hatóságokat. Az ügy egyszerűnek tűnik, és a büntetőeljárásnak is annak kellene lennie, de a helyzetet túlzottan bonyolítják, ami miatt az ügyfelem szenvedi meg a következményeket. Az általa elismert kár körülbelül 2 millió forint, ami messze elmarad a 240 milliós összegtől.
A Blikk az első cikk készítésekor megkereste Horváth István országgyűlési képviselőt, aki megerősítette, hogy a bátyai sertéstelepén jelentős számú malacot loptak el, de közölte, nyomozás van az ügyben, ezért annak lezárultáig nem nyilatkozik. Emellett kérte, hogy tartsuk tiszteletben, ez egy családi vállalkozás, ami nem érinti a közszereplői tevékenységét.
A Horváth irányítása alatt működő vállalkozás, az Opten Kft. adatai szerint 2023-ban 3,1 milliárd forintos bevételt könyvelhetett el, ami mellett 544 millió forint adózás utáni nyereséget realizált. Ez egy figyelemre méltó teljesítmény, azonban a cég történetében nem mindig voltak ilyen fényes időszakok. Az Átlátszó írása alapján a társaság 2021 végén 183 millió forintos veszteséggel zárta az évet, annak ellenére, hogy az azt megelőző évben 1,9 milliárd forintos uniós támogatást nyert a sertéstelepei fejlesztésére. Érdekes megjegyezni, hogy 2013-ban a politikus feladatául kapta, hogy miniszteri megbízottként felügyelje a sertésprogram végrehajtását.
A Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság részéről lapunkkal azt közölték, hogy a nyomozással kapcsolatban törvényességi felügyeletet ellátó ügyészség szerint a lefoglalás megszüntetésére és a lefoglalt állatok kiadására törvényesen került sor.