GKI: Orbán legfrissebb juttatási intézkedései ismét a tehetősebb rétegeknek kedveznek.


A kiskeresetűeknek is érdemi javulást jelent a kétgyermekes anyák szja-mentessége a GKI Gazdaságkutató Zrt. elemzése szerint, de igazán jelentős hatás a felső 40 százalék esetében várható.

Elsősorban a tehetősebb kétgyermekes anyák járnak jól az Orbán Viktor által szombaton bejelentett szja-mentességgel a GKI Gazdaságkutató Zrt. szerint. Az elemzők szerint igazán jelentős hatása az intézkedésnek a kétgyermekesek felső 40 százaléka esetében mutatható ki, ez a csoport mintegy 240 ezer háztartást jelent.

A legfelső jövedelmi ötödben a KSH adatai szerint 2024. harmadik negyedévében bruttó 1 millió 315 ezer forint volt az átlagos jövedelem, így egy ebbe a kategóriába tartozó kétgyermekes anyának 197 ezer forint megtakarítást jelent az szja-mentesség, a gyermekek után járó adójóváírás megduplázásával (amelyet az apa igénybe vehet, ha az anya szja-mentességet kap) pedig további 20 ezer forintot spórolhatnak, így összesen a most bejelentett intézkedésekkel havi 217 ezer forint marad a leggazdagabb 20 százalék pénztárcájában.

Az adójóváírás mértéke nem függ a jövedelemtől, ami különösen fontos a különböző jövedelmi csoportok számára. Például a negyedik jövedelmi ötödbe tartozó édesanyák, akiknek átlagos jövedelme 687 ezer forint, 123 ezer forintot takaríthatnak meg (103 ezer forint + 20 ezer forint) a kedvezmények révén. A középső jövedelmi ötödben élők, akiknek a bruttó átlagjövedelme 521 ezer forint, szintén részesülnek hasonló előnyben, hiszen itt 98 ezer forint (78 ezer forint + 20 ezer forint) megtakarítást érhetnek el. A második jövedelmi ötöd esetében az átlagos bruttó jövedelem 387 ezer forintra rúg, és a kedvezményeknek köszönhetően 78 ezer forintos megtakarítással számolhatnak (58 ezer forint + 20 ezer forint). Végül, a legszegényebb 20 százalék, akiknek átlagos jövedelme mindössze 275 ezer forint, 61 ezer forintot spórolhat meg (41 ezer forint + 20 ezer forint) a kedvezmények által.

A GKI szerint így a kétkeresős, azonos keresetű háztartások teljes havi bevételei összesen 8-11 százalékkal nőhetnek a bejelentések következtében. Az elemzők szerint felmerül, hogy ha ezzel emelkedik a kétgyermekes anyák nettója, akkor a béremelés jelent-e gondot a foglalkoztatónak, kimaradhatnak-e egy későbbi emelésből. Korábban a VOSZ főtitkára, Perlusz László arról beszélt a HVG-nek, hogy erre nem fog sor kerülni, de hasonlóan látta a helyzetet Baja Sándor, a Randstad ügyvezetője is.

A gazdaságkutatók hangsúlyozzák, hogy a kormány az idei növekedési előrejelzéseket 1,8 százalékra csökkentette a konvergenciaprogram keretében, emellett vállalta a költségvetési egyensúly helyreállítását is. Ezek a célok azonban nehezen összeegyeztethetők a most bejelentett, az állami bevételeket csökkentő intézkedésekkel. A GKI elemzése szerint bár az új intézkedések propagandaszempontból jelentős hatással bírhatnak, a következő években drasztikusan csökkenthetik a költségvetési bevételeket. Érdemes megjegyezni, hogy ennek a hatásai leginkább nem a jelenlegi, hanem az azt követő kormányt érinthetik, mivel az adómentesség lépcsőzetes bevezetése csak 2030 után gyakorol majd érdemi hatást a központi költségvetésre.

Orbán Viktor szombati évértékelőjében bejelentette, hogy az eddig kizárólag négy vagy annál több gyermekes szülők számára elérhető szja-mentességet mostantól a két- és háromgyermekes édesanyákra is kiterjesztik. A miniszterelnök hétfőn, a parlamenti ülés keretein belül osztotta meg, hogy a kétgyermekes anyák adómentessége 2026-tól lépcsőzetesen lép életbe, kezdve a választási évben a 40 év alatti szülőkkel. Az intézkedés célja, hogy támogassa a családokat és ösztönözze a gyermekvállalást.

Related posts