Gyárfás Tamás jogerősen hét év börtönbüntetést kapott a Fenyő-gyilkosság ügyében betöltött szerepe miatt.


A Fővárosi Ítélőtábla jogerős döntése értelmében Portik Tamást életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélték, miután kiderült, hogy 27 évvel ezelőtt megbízta Jozef Rohácot Fenyő János médiavállalkozó meggyilkolásával. Portik legkorábban 20 év múlva kérheti a szabadlábra helyezését. Ezzel párhuzamosan Gyárfás Tamás ügyében is jogi fejlemény történt, ugyanis a bíróság megváltoztatta a vád minősítését, és őt is elítélték: felbujtóként elkövetett emberölés miatt hét év börtönbüntetést kapott. Gyárfás a büntetésének négyötödének letöltése után, a leghamarabb, feltételesen szabadlábra helyezhető.

A vádhatóság álláspontja szerint Gyárfás és Fenyő János kapcsolata drámaian romlott, ami arra késztette Gyárfást, hogy elhatározza, megöleti Fenyőt. Ennek megvalósítása érdekében megállapodott Portikkal, aki irányításával egy szlovák állampolgárságú férfi 1998. február 11-én Budapesten, a gépkocsijában ülő milliárdos médiavállalkozót célba vette és lelőtte.

Fenyő egy Mercedes volánjánál ült, amikor a Margit körúton megállt egy piros lámpánál. Ekkor egy Mitsubishi kocsiból váratlanul kiugrott a gyilkosa, aki egy hangtompítóval ellátott Agram 2000-es gépfegyverrel lőtt rá. A több mint tizenkét lövésből négy elérte a célját, és az üzletember a helyszínen életét vesztette.

A nyomozás hosszú éveken át nem hozott eredményeket, ezért 2002-ben véglegesen lezárták az ügyet. Három év elteltével azonban újra megnyitották, miután nyilvánosságra került Fenyő pszichológusának egy évvel korábban rögzített vallomása. Az időközben elhunyt Perczel Tamás azt állította, hogy Gyárfás az ellensége volt a páciensének, akivel "élet-halál harcot" vívtak a Nap-kelte című televíziós műsor jogaiért.

Rohácot 2011-ben gyanúsították meg a gyilkossággal, miután egy helyszínen talált sapkán megtalálták a DNS-ét. A szlovák férfi 2017-ben életfogytiglani büntetést kapott a Fenyő-gyilkosság és az Aranykéz utcai robbantás miatt.

Gyárfás megvádolásához végül az a több órányi hangfelvétel szolgált alapul, amelyet Portik titkos módon rögzített a közöttük zajló beszélgetések során 2000 és 2004 között. A Farkasréti temetőben előkerült felvételeken Portik arra tett kísérletet, hogy Gyárfást rávegye: ismerje be, ő volt az, aki felkérte Fenyő János meggyilkolására.

Az elsőfokú bíróság megállapítása szerint Portik a hangfelvételeken többször utalt Fenyő János meggyilkolására, valamint a közvetítői szerepére. A bíróság megjegyezte, hogy Portik és Gyárfás között többször is kézmozdulatokkal zajlott a kommunikáció.

Portik egy alkalommal megkérdezte Gyárfást: "Rámegyünk?" Gyárfás erre széttárta a karját, mintha ezzel zöld utat adna Fenyő likvidálására.

A Fővárosi Törvényszék 2024 februárjában hozott ítélete szerint Gyárfást bűnsegédként, míg Portikot, akinek korábbi bűntettei is ismertek, felbujtóként mondta ki bűnösnek az előre tervezett emberölés vádjában. A bíróság döntése alapján a 76 éves médiavállalkozót 7 év fegyházbüntetésre, míg társát életfogytiglani fegyházra ítélte, lehetőséggel arra, hogy 20 év múlva feltételes szabadságra bocsáthassák.

A fellebbviteli főügyészség Gyárfás felbujtói minőségének megállapításáért, és minimum tíz év kiszabásáért fellebbezett, míg társánál a feltételes szabadságra bocsátás későbbi időpontban történő megállapítását kérte. Gyárfás és védője felmentésért, míg Portik és védője felmentésért, illetve a büntetés enyhítéséért fellebbeztek.

A Fővárosi Ítélőtábla másodfokú eljárása során Portik újra próbálkozott ügyvédje cseréjével. Szikinger István, aki szintén szeretett volna megszabadulni védencétől a közöttük lévő feszültségek miatt, azonban nem tudott sikerrel járni. Portik új ügyvédet bízott meg, ám a választott jogi képviselő hétfőn végül visszakozott, mivel nem volt elegendő ideje alaposan felkészülni a perbeszédre.

Rédai Géza bíró pedig ezek után úgy döntött, hogy hivatalból kirendeli védőnek az addigi ügyvédet, Szikinger Istvánt, hogy az eljárásban több mint fél tucat ügyvédet elfogyasztó Portik ne tudja tovább húzni az időt.

Szikinger azzal védekezett, hogy jogtalanul rendelték ki, mivel nem szerepel a kirendelhető ügyvédek nyilvános listáján. Mindezek ellenére ahelyett, hogy perbeszédet mondott volna, csupán egy nyilatkozatot adott a történtek után. Kiemelte, hogy ha volt is bármilyen megbízás, az csupán verésre vonatkozott, és nem emberölésre. A hivatkozott "Szétbasszuk" kifejezés ugyanis az alvilági szlengben nem gyilkosságot jelent.

Portik az utolsó szó jogán hallgatott, míg Gyárfás hosszú, közel egy órás monológban védte az ártatlanságát, részletesen kifejtve minden érvet és indokot.

A volt úszóelnök hangsúlyozta, hogy nem rendelkezik gyilkos hajlamokkal, és a 1996. októberi reggeli TV-műsor visszanyerése után nem volt semmilyen indítéka arra, hogy Fenyőt bármilyen módon elpusztítsa. Kiottotta, hogy a hangfelvételeken sosem ismerte el, hogy Portiknak megbízást adott volna Fenyő János meggyilkolására, és kifejezetten azt állította, hogy nem tervezte a likvidálását.

Hozzátette, ha tudta volna, hogy Portik felveszi a beszélgetéseiket, akkor minden célzását a leghatározottabban visszautasította volna.

A Fővárosi Ítélőtábla döntése értelmében Portikot életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélték.

Related posts