Az országot fájdalom öleli át, mégis a gyöngyösi fiatalok képesek voltak felidézni a boldogság pillanatait.


Jeremy Renner megszólalt, ezért nem vállalta a Sólyomszem második évadát

Gyöngyösi fiatalok egy különleges dokumentumfilmet hoztak létre, amely az Omegát, Magyarország egyik legismertebb zenekarát állítja a középpontba. Az alkotás egyedülálló megközelítést alkalmaz: a diákok nem csupán interjúkat készítettek, hanem a zenekar tagjainak szerepébe bújtak, hogy hitelesen meséljék el a banda történetét. A film során a Berze Nagy János Gimnázium Zenekara adja elő az Omega legismertebb dalait, ezzel életre keltve a zenekar legendás munkásságát. Ez a hároméves projekt nemcsak a zenekar előtt tiszteleg, hanem főhajtás Debreczeni Ferenc, a csapat dobosának életpályája előtt is, aki Gyöngyös szülötte.

Pitlik Emese matematikatanárként tevékenykedik Gyöngyösön, ahol nem csupán az oktatás terén jeleskedik, hanem számos diákprogram és kezdeményezés kreatív ötletgazdája és lebonyolítója is egyben. Ő irányítja a Berze Nagy János Gimnázium Zenekarát is, amellyel nemrégiben egy izgalmas musicalt állítottak színpadra. Ez az előadás nem csupán egy újabb produkció az iskolai együttes repertoárjában; a csapat most egy különleges, eddig nem tapasztalt léptékű alapanyagot választott, amellyel merészen új utakat jártak be az eddigi alkotásaikhoz képest.

Debreczeni Ferenc, az Omega legendás dobosa, Gyöngyös szülötte és a város díszpolgára, nem csupán híres zenész, hanem a mi gimnáziumunk egykori diákja is, ahol négy évet töltött. Egyszer elmondta, hogy ezek az évek életének egyik legszebb időszakát jelentették számára. Ez igazán megtisztelő és büszkeséggel tölti el a város lakóit. Évente megrendezek egy műsort a gyerekekkel a Mikola Verseny döntőjére, ahol a fizika és a zene összhangját próbálom megteremteni. Az Omega tagjainak híres hang- és fénytechnikája messze földön ismert, és mivel többen a Kandóra és a Műegyetemre jártak, biztos vagyok benne, hogy a versenyzők is örömmel hallgatják majd az ő történeteiket.

- A kérdésünkre adott válaszában Pitlik Emese hangsúlyozta, hogy a témaválasztás során kulcsfontosságú szempont volt az Omega iránti szenvedélye is. Talán nem véletlen, hogy a Gammapolis vált számára a leggyakrabban hallgatott albummá, így filmjükben a város múltja, a diákok elszántsága és a zene iránti szeretet egy különleges egységet alkotott.

A YouTube-on elérhető alkotás körülbelül ötven percnyi élményt kínál. Stílusa a klasszikus dokumentumfilmek vonásait ötvözi, miközben számos kísérleti elemet is bemutat. Érdekesség, hogy az alkotói csapat zömében diákokból állt, és a kisebb hibák ellenére is figyelemre méltó munkát tettek le az asztalra. A végeredmény egyedi és inspiráló, amely méltán érdemli meg a dicséretet.

Mindazonáltal a végeredmény nem árnyékos vagy búskomor; inkább hitelesen tükrözi a szocializmus lehetőségeinek határait és a rendszer elfogultságát.

A filmben a zenekar tagjait diákszínészek alakítják, akikről Pitlik Emese elárulta, hogy a kiválasztás során három fő szempontot vettek figyelembe. Először is, fontos volt, hogy a külalak hasonlítson az eljátszott zenészekhez, így a hajszín és az általános megjelenés összhangban állt a karakterekkel. Másodsorban, a kiválasztott színészeknek nemcsak a prózai, hanem a zenei teljesítmény terén is meg kellett állniuk a helyüket, hogy hitelesen tudják megjeleníteni a szerepeiket.

Elsődlegesen a gimnáziumi zenekar tagjai között néztem meg, hogy vannak-e olyan karakterek, akik meg tudnák-e oldani. A hangszeres tudás, az énektudás volt az egyik döntő dolog. Emellett vannak ünnepi műsoraink a Berzében, ahol az évek során feltűnnek nagyon-nagyon ügyes gyerekek, akik remek prózai szereplőkké válhatnak

- részletezi a tanárnő.

A film mintegy három év alatt készült el, ugyanis a musical alapanyagát igyekeztek összekötni a filmes formátummal, azonban a hitelességhez rengeteg kutatásra volt szükség. Az interjúk, amelyek elhangzanak a műben számos életrajzi ihletésűek, illetve valós interjúk nyomán születtek. Külön nehézség volt, hogy ezekből az is kiderült, nem mindenki emlékszik egyformán a múltra, ráadásul voltak olyan időszakok - akár az angliai turné - ahol nehezebb volt a pontos dátumokat, helyszíneket, történeti elemeket összeszedni.

Az időzítés kérdése különösen fontos szerepet játszott ebben az esetben, hiszen az Omegából az utóbbi években több kiemelkedő tag is távozott, méghozzá viszonylag rövid időn belül. Az országot sújtó gyász, amely a zenészek elvesztéséből fakadt, arra inspirálta az együttest, hogy életútjuk előtt tisztelegve felelevenítsék legszebb és legmeghatározóbb pillanataikat. Ezzel a gesztussal szerették volna kifejezni a közönség iránti hálájukat és tiszteletüket.

A művet az Omega még aktív tagjai közül többen is megtekintették már. Debreczeni Ferenc, a dobos, és Molnár György, akit sokan "Elefánt"-nak ismernek, elismeréssel nyilatkoztak a végeredményről. Ezáltal a képzelt interjúpillanatok hitelesen tükrözték a zenekar tagjainak életútját és élményeit. A diákok számára ráadásul lehetőség nyílt arra is, hogy személyesen találkozzanak a zenészekkel, ami még különlegesebbé tette az élményt.

"Nagy megtiszteltetés volt számomra, hogy egy ilyen ikonikus figurát, mint Debreczeni Ferenc, életre kelthettem a filmvásznon. A lehetőség, hogy egy ilyen professzionális stúdió keretein belül próbálhatom ki magam, hihetetlen élmény volt. Ami igazán emlékezetessé tette ezt az utazást, az a csapatunk összetartása és közös célunk: méltó módon megörökíteni az Omega örökségét" - osztotta meg gondolatait Nagy Márton, aki a filmben Debreczeni Ferenc szerepét alakította.

Az alkotáson egy 35 fős szereplőgárda dolgozott, Pitlik Emese pedig kiemelte, hogy bár rengeteg nagyobb projektjük volt már - egy ízben még a Metallica is gratulált nekik egy korábbi előadásuk kapcsán - a mostani minden kétséget kizáróan a leginkább grandiózus alkotás, amit a diákokkal összehoztak. Nem tudja, mikor kerül sor újból egy ekkora volumenű megmozdulásra, de nem zárkózik el tőle, ha az élet úgy hozza:

A jövő alakulása szorosan összefonódik azzal, hogy milyen tehetségek bukkannak fel körülöttem. Kiemelendő, hogy a Berze Nagy János Gimnázium diákjain kívül más gyöngyösi fiatalok is hozzájárultak ehhez a projekthez, és örömmel tapasztaltam, hogy az egész város egy emberként állt a gyerekek mögött. A képviselő-testület, több helyi vállalkozó és magánszemélyek is támogatták az elképzeléseinket, amiért szívből hálás vagyok.

A tanárnő azt is elmondta hogy jelenleg más feladatokra fókuszál. Az elmúlt időszakban sikerült elkészítenie egy matematika könyvet, aminek az utómunkáit végzi éppen. A kötet egy újszerű, különleges megközelítést képvisel majd, ami egyszerre szól gyerekeknek és felnőtteknek, most a kötet megjelenésére fókuszál. Ettől függetlenül nem zárkózik el a lehetőségektől, nyitottan tekint a jövőbe, hátha Gyöngyös városa hamarosan újabb alkotói tevékenységben foghat össze.

Related posts