Gyermekvédelem a kegyelmi ügy után: Ki és mit tett az elmúlt évben? Az elmúlt egy év során jelentős változásokon ment keresztül a gyermekvédelem rendszere, különösen a kegyelmi ügy kapcsán. A hatóságok, szakemberek és civil szervezetek egyaránt fokozták


2024. február 2-án, napra pontosan egy évvel ezelőtt, a 444.hu portálon megjelent Kaufmann Balázs cikke révén vált ismertté, hogy Novák Katalin 2023 áprilisában elnöki kegyelemben részesítette Kónya Endrét, a bicskei gyermekotthon volt igazgatóhelyettesét. Kónya Endrét azért ítélték el, mert közreműködött felettese, Vásárhelyi János pedofil bűncselekményeinek eltussolásában; konkrétan az egyik gyermeket arra kényszerítette, hogy vonja vissza vallomását. A hamis vallomás aláíratása Kónya saját irodájában, a pedofil igazgató jelenlétében történt, amiért végül 3 év 4 hónap börtönbüntetést kapott mind első, mind másodfokon.

Az azóta kegyelmi ügyként elhíresült botrány nem csupán a hazai belpolitikai tájat rázta meg, hanem felfedte a gyermekvédelmi rendszerünk mélyreható problémáit is, különös tekintettel a gyermekotthonokban tapasztalható súlyos hiányosságokra. Ezzel a helyzet új fényt vetett a gyermekek védelmét szolgáló intézkedések sürgető szükségességére.

Érdemes végigvenni, mi történt az azóta eltelt egy évben ezen a területen.

A kegyelmi ügy kirobbanása után az első napokban a kormányzati kommunikáció és a hozzá kapcsolódó értelmezések zűrzavarosnak bizonyultak. Egészen február 8-ig kellett várni arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök személyesen lépjen színre, és reagáljon a kialakult helyzetre:

"A kormány képviseletében benyújtottam egy alkotmánymódosítást, amely megakadályozza, hogy a kiskorú gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmények esetén kegyelmet lehessen kérni."

A Sándor-palota a miniszterelnök alkotmánymódosítóját úgy kommentálta, hogy "a köztársasági elnök jó szívvel fogja aláírni az Országgyűlés által elfogadott jogszabályt". Novák azonban már nem írt alá semmit, se jó szívvel, se máshogy: két nappal később lemondott, ahogy a kegyelmi döntést ellenjegyző igazságügyi miniszter, Varga Judit is visszavonult a közélettől még aznap.

A nyomás továbbra is megmaradt a kormányon: a politikai intézkedések mellett egyre fokozódott az igény a gyermekvédelmi rendszer hiányosságainak feltárására és átalakítására. A február 16-án megrendezett, 150 ezer fős influenszer tüntetés fő üzenete is ezt a célt szolgálta.

A miniszterelnök február 23-án jelezte, hogy minden gyermekvédelmi intézmény vezetőjére kiterjedő vizsgálatot rendelt el, rádióinterjújában pedig úgy fogalmazott:

Related posts