A kormány olyan mértékű állításokat fogalmaz meg Ukrajna EU-tagságával kapcsolatban, amelyek még Gyurcsányék 23 millió románjánál is grandiózusabbnak tűnnek.

Orbán Viktor már befejezte a Voks 2025 néven elindított nemzeti konzultációt. Ez alkalommal a legújabb "közellenség", Ukrajna EU-tagsága körüli kérdésekben kéri ki a választópolgárok véleményét a kormány. Az ellenérvek között pedig számos csúsztatás, féligazság és még több hamis információ található, amelyekkel próbálja hergelni a közvéleményt.
Jó példával járt elöl és az elsők között húzta be az X-et Orbán Viktor a kormány legújabb politikai akciójában a NEM válasznál arra a kérdésre: "Támogatja-e Ön, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen?" A szavazatát is megmutató Facebook-poszthoz a miniszterelnök azt a megjegyzést fűzte: "Brüsszel és a Tisza párt Ukrajna EU-csatlakozását támogatja. Ez tönkretenné a magyar gazdaságot. Ne hagyjuk, hogy a fejünk felett döntsenek a jövőnkről! VOKS 2025. Én már szavaztam."
A kormányfő négy állítást fogalmazott meg ebben az öt mondatban, és ebből egyről jelenthetjük ki csupán biztosan, hogy igaz: ez pedig az, hogy már szavazott. A többi azonban éppoly erős csúsztatás, a tények nagyvonalú kezelése, sőt konkrét hazugság, mint az egész, Voks 2025-nek nevezett politikai akció. Ez tulajdonképpen egy ráncfelvarrt nemzeti konzultáció, amellyel Orbánék célja kettős: újabb ellenségképpel szítani a saját szavazóbázis hangulatát és lejáratni a politikai rivális Tiszát és Magyar Pétert.
Közben megjelentek a konzultációhoz kapcsolódó sajtó- és közterületi hirdetések, amelyek Orbán által is népszerűsített szlogennel hirdetik magukat: "Ne hagyjuk, hogy a fejünk felett döntsenek." Ezek a plakátok várhatóan ezúttal is milliárdokat emésztenek fel közpénzből. Ráadásul a fő szlogen is félrevezető, hiszen az EU bővítéséhez egyhangú döntés szükséges, így Magyarországot nem lehet "kihagyni", nem lehet felette dönteni.
Természetesen kihívást jelent úgy megfogalmazni a beleszólás jogának kérdését, hogy közben Magyarország önként mond le róla. Ezt a helyzetet jól példázza Orbán Viktor 2023 decemberében történt esete, amikor Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásainak megkezdéséről kellett szavazni. Itt arról volt szó, hogy a magyar kormányfőt "kávézni" küldték, hogy megakadályozzák a döntés blokkolását. Így a határozat végül egyhangú lett, Orbánnak pedig nem kellett megváltoztatnia már akkor is kifejezett véleményét, miszerint Ukrajna EU-csatlakozásának elindítása nem helyes lépés. Ebből a szempontból viszont...
Ezért nem volt helytálló Orbán korábbi kijelentése, miszerint "vétózni" fog, ahogy azt itthon nagy hangon hirdette.
A legutóbbi Ukrajna-ellenes szavazásra ösztönző kampány során nem csupán a központi üzenet sántít, hanem a kormányzati, fideszes érvek többsége is hamis információkkal próbálja meg félemlíteni a közvéleményt Ukrajna EU-tagságával kapcsolatban. Ezek az állítások valóságtartalmukban megkérdőjelezhetőek, és nem tükrözik a tényeket.