Három egymást követő, jelentős veszteségekkel teli év után végre pozitív eredményekkel büszkélkedhet a CÖF-CÖKA vállalkozás, azonban a vállalat helyzete továbbra is aggasztó, ha a papíralapú mutatókat nézzük.


Az Orbán Viktor mögött álló békemeneteket szervező alapítvány tavaly 14 ezer forint nyereséget könyvelhetett el, ám a helyzetet bonyolítja, hogy a szervezet felhalmozott vesztesége folyamatosan emelkedik, és már közel 340 millió forintos hiányt mutat.

14 006 forint nyereséget termelt a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) tulajdonában álló gazdasági társaság, a Kövess minket 2022 Kft. tavaly a cég 2024-es mérlegbeszámolója szerint. Ez azt jelenti, hogy a 4 alkalmazottjuk fejenként 5 gombóc fagyiként elnyalhatná a profitot, de nem tudja, mert nem fizették ki osztalékként.

A tulajdonos alapítvány talán azért döntött úgy, hogy nem szavazza meg az osztalék kifizetését, mert értékeli a nyereség lehetőségét, még akkor is, ha az csupán csekély. A vállalkozás eddig ugyanis folyamatosan veszteséget termelt: 2021-ben, a megalakulás évében, azonnal 121 millió forint mínuszt könyvelhetett el, majd 2022-ben ez a szám tovább romlott, 177 milliós veszteséget eredményezve. 2023-ban pedig a helyzet nem javult, hiszen 41 millió forintos veszteséggel zárta az évet.

A békemeneteket is koordináló Civil Összefogás Fórummal (CÖF) szoros együttműködésben álló CÖKA mikrovállalkozása tavaly nem csupán nyereségessé vált, hanem az árbevétel szempontjából is a legjobb évét zárta. 2024-re az előző évhez képest több mint ötszörös növekedést elérve, 361 millió forint nettó árbevételt könyvelhetett el. Ugyanakkor a vállalkozás jelentős veszteségekkel is küzd, amelyek árnyékot vetnek a sikerre.

A Kövess minket 2022 Kft. eredménytartaléka a vállalat kezdeti három évében felhalmozott jelentős veszteségeket tükrözi, összesen 339 millió forintnyi negatív eredménnyel.

Ez a vállalat volt az, amely a 2022-es választási kampány során megalkotta és finanszírozta az országot elárasztó "100% Gyurcsány" feliratú, valamint Márki-Zay Pétert "mini Feri"-ként ábrázoló plakátokat. Emellett a tavalyi EP-kampány során is előrukkoltak a dollárbaloldalra utaló plakátokkal és a Magyar Pétert is érintő videókkal. Az ötlet egyébként a Dead Kennedys zenekartól származik, ám végül nem született belőle probléma.

Ezek a példák is jól mutatják, hogy a CÖF-CÖKA cége arra szolgált az elmúlt években, hogy a Fidesz kampányát segítve, a párt narratíváját hangoztatva igyekezzen rossz színben feltüntetni a kormány(párt) politikai ellenfeleit. Az ezeket terjesztő plakát- és reklámkampányok ráadásul így nem terhelték a Fidesz kampánybüdzséjét sem.

A Fidesz tehát a kampányköltéseit részint "kiszervezte" olyan proxyszervezeteknek, mint a CÖF-CÖKA leányvállalata, de ezt a feladatot az utóbbi időben már egy újabb fiókszervezet, az Apáti Bence balettművész és Megafon-influenszer alapította - szintén céges hátterű - Nemzeti Ellenállás Mozgalom (NEM) vette át. Ez fizeti és teszi közzé

a Volodimir Zelenszkij ukrán államfőt Magyar Péter Tisza-elnökkel összemosó "Mint két tojás" szlogenre épülő plakát- és videókampányt.

A közelgő 2026-os parlamenti választási kampány kapcsán érdekes változásokra számíthatunk. Az eddigi gyakorlat szerint a CÖF-CÖKA Kövess minket Kft. és a Nemzeti Ellenállás Mozgalom szolgáltatásai kulcsszerepet játszottak, azonban a kormánypártok nemrégiben eltörölték a kampányköltés eddig jogszabályban szabályozott, hatóságilag ellenőrzött korlátait. Ennek következtében várhatóan csökken a szükséglet ezeknek a szervezeteknek a támogatására, hiszen a kampányfinanszírozás szabadsága új lehetőségeket kínál a politikai szereplők számára.

Ahogy a HVG is megírta, a már a 2026-os választásra is érvényes új rendszer a limit eltörlésével a Tisza esélyeit is gyengítheti, hiszen a több pénzből a DK, a Mi Hazánk vagy a parlamenten kívüli pártok is láthatóbbá válnak, de jó lehetőséget teremthet a kamupártoknak is, amelyek lecsíphetnek pár százalékot az ellenzéki táborból.

A CÖF-CÖKA ügyével kapcsolatban nemrégiben napvilágra került, hogy az alapítvány tavalyi, friss mérlegének tükrében 1,25 milliárd forint támogatást kapott, ám a források átláthatósága megkérdőjelezhető. Az Átlátszó beszámolója szerint a CÖF-CÖKA bevallásában ez az összeg, amely a korábbi évhez képest hétszeres növekedést mutat, "magánszemélyektől és vállalkozásoktól" származik, de a részletek homályosak maradtak.

Related posts