A verseny izgalma egyedülálló módon alakította a helyzetet, hiszen kiderült, ki képes megfékezni a magyarellenes szélsőjobboldali mozgalmat Romániában.

Mindössze 0,9 százalékpontnyi különbséggel, de végül Nicusor Dan bukaresti főpolgármester szerezte meg a második helyet a megismételt román elnökválasztás első fordulójában, így ő lesz a korábban magyarellenes nézeteiről és fociultrás éveiről ismert George Simion kihívója két hét múlva. A kormánypártok ezzel nagyon leszerepeltek, hiszen jelöltjük a tavalyi, végül érvénytelenített elnökválasztáson se jutott a második fordulóba.
Május 4-én, vasárnap rendezték a tavaly a második forduló kezdete előtt 48 órával végül érvénytelenített román elnökválasztás első fordulóját, ahol mint a felvezető cikkünkben is írtuk, a legnagyobb kérdés az volt, hogy egyedül talpon maradt szélsőjobboldali jelöltként a győzelmet valószínűleg behúzó George Simion mellett ki fog bejutni a két hét múlva esedékes második fordulóba.
Az exit pollok alapján már most jól látszik, hogy az AUR vezetője, Simion, magabiztosan tekinthet az eredmények elé. Tavaly azonban az exit pollok annyira pontatlanok voltak, hogy nemcsak a győztest, de még a verseny sorrendjét sem tudták megjósolni. A helyi idő szerint este kilenckor, az urnazáráskor közzétett felmérések alapján úgy tűnik, hogy a fociultrából politikai aktivistává avanzsáló Simion a győzelem kapujában áll, míg az igazi izgalmak a második helyért folytatott küzdelemben bontakoznak majd ki.
Simion végül a választásokon sokkal magabiztosabban teljesített, mint az exit pollok által jelzett 30-36,2 százalékos tartomány. A második helyezést Nicusor Dan, a függetlenként induló bukaresti polgármester, szerezte meg, akit a liberális USR is támogatott.
A román elnökválasztások történetében először olyan esemény zajlott le, amely új irányt szabott a politikai tájnak. Ez a mérföldkő nem csupán a választási rendszer fejlődését tükrözi, hanem a társadalmi és politikai dinamika változásait is, amelyek a választók preferenciáit formálják. Az új jelöltek és pártok megjelenése, valamint a választási kampányok során alkalmazott innovatív stratégiák mind hozzájárultak ahhoz, hogy a választási folyamat egyedülálló és emlékezetes legyen. Az események összefonódása és a közvélemény alakulása új kihívások elé állította a politikai szereplőket, akiknek alkalmazkodnia kellett a folyamatosan változó környezethez. E történelmi pillanat nem csupán a politikai életet formálta, hanem a román társadalom jövőjére is kihatással lesz.
A szavazásra jogosultak 53,21%-ának részvételével, és a szavazatok 99,99%-ának feldolgozottságával a romániai választások eredményei a következőképpen alakultak:
A fennmaradó öt elnökjelölt sajnos még a 1%-os támogatottság küszöbét sem tudta átlépni.
Az AUR eredményváróján hatalmas volt az öröm, hiszen már az előzetes közvélemény-kutatások is 7-15 százalékpontos előnyt jeleztek Simion számára. Végül azonban a várakozásokon felül teljesített, és közel 20 százalékponttal szerzett többet, mint a második fordulóba jutó Dan.
Simion szinte az egész országot dominálta a szavazások során, mindössze hat megyében akadt olyan, aki nála több voksot kapott. Bihar, Maros, Hargita, Kovászna és Szatmár megyékben a második fordulóba végül be sem jutó Antonescu, a korábbi ideiglenes elnök, élvezett nagyobb támogatottságot. Kolozs megyében viszont a bukaresti polgármester, Dan, bizonyult a győztesnek.
Simion a szavazási eredmények előzetes felméréseinek közzététele után is megszólalt, noha korábban, a beszédében azt ígérte, hogy csak a végső szavazatszámlálás után fog nyilatkozni a kialakult helyzetről.
Populista kampányához hűen arra hívta fel a figyelmet, hogy győzelme messze meghaladja majd azt a valóságot, amit a szerinte korrupt médiarendszer bemutatni fog. Ezen kívül megismételte korábbi ígéretét is, miszerint ha hatalomra kerül, biztosítani fogja a helyet Calin Georgescunak, akit az elindulástól eltiltottak, de aki a tavalyi elnökválasztás első körét megnyerte - ám az orosz beavatkozás következtében az eredmény érvénytelen lett.
Ma a román nép hangját hallatja. Elérkezett az idő, hogy a hatalom figyelmet fordítson rájuk. A nehézségek és a manipulációk ellenére a románok bátran kiálltak jogaiért és követeléseikért.
- nyilatkozta, miközben újra azzal vádolta meg az általa csupán "rendszerként" emlegetett politikai elit tagjait és a sajtót, hogy szándékosan elferdítették a mondanivalóját.
Az exit pollok már korábban is jelezték, hogy a második helyért heves küzdelem várható Nicusor Dan bukaresti polgármester és a korábbi PNL-es Crin Antonescu között. Az Avangard felmérése mindkettejüket 23%-ra becsülte, míg a többi kutatás során Antonescu egy hajszálnyival, de a hibahatáron belül vezetett. Az este folyamán azonban a nagyvárosok és a diaszpórák adatai elkezdtek beérkezni, és Dan végül átvette a második pozíciót Antonescutól, aki így alulmaradt a versenyben.
Antonescu még az este során elismerte vereségét, és tudomásul vette, hogy nem jut be a második fordulóba. Kiemelte, hogy ez a helyzet már véglegessé vált, és tiszteletben tartja a román választók döntését.
Ezt a helyzetet azzal magyarázta, hogy ő nem része a szociálpopulista PSD, a jobbközép PNL és a magyar RMDSZ által alkotott koalíciónak, ezért a választóiknak iránymutatást adni ebben a kérdésben majd ők tudnak.
A független bukaresti polgármester, Nicusor Dan először akkor tartott beszédet, amikor átvette a második helyet Antonescutól. Dan elismerte, hogy a második forduló nagy kihívás lesz, és
Szerinte Simion az izolacionalista nézeteket képviseli, és ha hatalomra kerülne, Romániát egy nyugatellenes irányba terelné. Ezzel szemben ő maga továbbra is a nyugati értékek mellett áll ki, és azt ígéri, hogy kampánya során a románok meggyőzésére fog törekedni, hangsúlyozva, hogy az országnak folytatnia kell a nyugat felé vezető utat.
A még első forduló előtt készített közvélemény-kutatások szerint - bár mint többször jeleztük, Romániában ezek gyakran megbízhatatlanok - valóban nem könnyű helyzetből indul Dan, mivel a kutatások egy része szerint ő győzedelmeskedne egy Simion elleni második fordulóban, míg másik része szerint alulmaradna.