Hazavágnák: vajon a lejáratás után törvényekkel próbálnák meg elmosni a Tisza nyomait?

Az arzenál, amellyel a Tisza ellen bevethetik a karaktergyilkosságot és a jogi diszkvalifikálást, széles spektrumot ölel fel. A rendszer mocsara most már azok számára is nyilvánvaló, akik eddig elfordították a tekintetüket – ezt Orbán is észlelte. Két szuverenista találkozik egy csárdában: felfedjük Orbán Viktor román alteregóját. Schwab Richárd pedig megosztja velünk, milyen előnyökkel jár a napi 16 órás böjt. Ez a Fülszöveg – az e heti HVG-t Jakus Ibolya ajánlja.
A Tiszát a választási folyamatból való kizárás nem jelenthet félelmet, hiszen végeredményben jól fog elsülni. Hogy az eredeti szöveg vége milyen irányt vett, azt a Bánk bán című műből tudhatjuk, feltéve, hogy nem csupán a Gázszerelési ismeretek vagy a Ferrari szervizkönyve az egyetlen olvasmány, amelyet valaha a kezünkbe fogtunk. A Magyar Péter ellen indított, kontrollvesztett hajtóvadászat következményei pedig csak aggasztó sejteket ébreszthetnek bennünk; legfrissebb lapszámunkban az egyre fokozódó események tükrében néhány lehetséges forgatókönyvet vázolunk fel.
Összeállításunkban részletesen feltárjuk azt a széles spektrumot, amely a karaktergyilkosságtól a jogi diszkvalifikálásig terjed, és amelyet Orbánék bevethetnek a Tisza ellen. A személyre szabott "lex Magyar", az ellenzéki parlamenti tevékenység akadályozása, a gyülekezési jog megszorítása, valamint a Tisza külföldi támogatásokkal vádolása mind arra utal, hogy a közeljövőben nem a Pride lesz a legfeszültebb politikai összecsapás. Szerzőink véleménye szerint ezek a lépések egy új, éles politikai harc előfutárai.
A témával kapcsolatos interjúnk során Majtényi László jogtudós hangsúlyozza, hogy a rendszer romlottsága mostanra már olyan szembetűnővé vált, hogy még azok is észlelik, akik korábban hajlamosak voltak figyelmen kívül hagyni. Orbán Viktor pedig tisztában van az ebben rejlő kockázatokkal.
Bódis Kriszta, a Tisza társadalompolitikai szakértője, a rendszerszintű bántalmazásról osztja meg gondolatait, kiemelve annak következményeit. Figyelmeztet arra, hogy milyen kockázatokkal jár, ha politikai kalandorok és bürokraták foglalnak el szakértői pozíciókat. Az ilyen jellegű hatalomgyakorlás nemcsak az egyénekre, hanem a társadalom egészére is mélyreható hatással van.
A nép ellenségeit ki kell zárni a demokráciából, korlátozni kell a szabadságjogokat, és ezt a nép érdekében kell megtenni - ezt az eszmefuttatást Szellem rovatunk idézi annak illusztrálására, miért maradt a polgári demokrácia hiú ábránd a második világháború utáni Magyarországon. Valószínűleg Orbánnak csak ez rémlik a gimnáziumi történelemórákról, ezért dicsekszik azzal, hogy ha neki sikerült, bárkinek sikerülhet az érettségije. A 95 éves Sándor Iván írót viszont a késői felismerések dilemmájára figyelmezteti a történelem. Interjúnkban a két világháború példája mellett emlékeztet: senki sem vette észre húsz éve, hogy már a diktatúra előszobájában vagyunk, pedig Orbán már akkor "puskaporszagot" szimatolt, és kijelentette, hogy a haza nem lehet ellenzékben, kétségbe vonva politikai ellenfelei magyar mivoltát.
A hatalomvágy szorosan összekapcsolódik a közpénzbulimia jelenségével, amely nem csupán a NER-es elit sajátja, hanem a nemzet szövetének egyfajta különös része is – olyan, mint a Himnuszban említett nektár, amelyért oly sokan áldoznak. Tóta kolléga lehengerlő publicisztikája fényt derít a féktelen pazarlásra, és rávilágít arra, hogy miben rejlik a különbség a Ferrari akciós ajánlatait bújó konzumidióták és az általuk majmolni próbáló arisztokraták között. A válasz pedig nem titok: a kultúra. Magyarország rovatunkban felfedjük azt az üzletembert, aki az amerikai elnök fiát Budapestre hozta, és a történet különböző szálain zsíros Tiborcz-ügyekhez is eljutunk. Csak a véletlen műve, hogy egy másik cikkünkben az állami aranyvízumprogram kedvezményezettjei között Orbán vejének érdekeltségei is feltűnnek.
Ifjabb Donald Trump nemrégiben Romániában járt, ahol a megismételt elnökválasztás első fordulójában a szélsőjobb jelöltje kiemelkedő győzelmet aratott. Parászka Boróka írásában a Világ rovatban felfedezhetjük Orbán Viktor román megfelelőjének tevékenységét, aki éppen hogy túlszárnyalja a példaképét. Emellett azt is megtudhatjuk, milyen következményekkel járhat a határon túli magyarok számára, ha két szuverenista politikus találkozik egy térségben. A rovat egy másik cikkében Kanadába látogatunk, ahol a szavazók egységet mutattak Trump ambícióival szemben, és a liberálisok diadalmaskodtak a választások során.
Bár az amerikai elnök a közösségi médiában megosztott egy különös képet, amelyen pápajelmezes öltözetben látható, mi most inkább a fehér füst szimbolikájára összpontosítunk a lapzártánk után következő napokban. Helyszíni riportjainkat a pápaválasztásról a HVG online platformjain érhetik el. Emellett, ha kedvük tartja, kipróbálhatják Schwab Richárd javaslatát, aki napi 16 órás böjtöt ajánl a lelki felkészüléshez.