Lenyűgöző és rendkívül ritka felvétel készült egy mélytengeri ragadozóról, amely eddig elkerülte a kamerák lencséjét.


Január 26-án egy kutatócsoport a Kanári-szigeteken olyasmit látott, amit a Földön még senki sem dokumentált: egy púpos horgászhalat, amint lassan az óceán felszínére úszik - írja a National Geographic.

Ez a látvány valóban ritkaságnak számít, hiszen ez a halfajta jellemzően 200-2000 méter mélyen lakik. E faj a "fekete tengeri szörnyetegek" nemzetségéből származik, ami találó elnevezés a különös álkapcsformájuk, éles agyaraik és a homlokukon elhelyezkedő biolumineszcens csalik miatt, amelyek a zsákmány csalogatására szolgálnak.

Olyan élmény volt ez, mint egy álom, ami végre valóra vált. Gyerekkoromban egy varázslatos könyv lapjain barangoltam, amely a mélységes óceán titokzatos lakóit mutatta be. Az illusztrációk annyira lenyűgöztek, hogy szinte életre keltek előttem. Az ott bemutatott lények olyan különlegesek és szürreálisak voltak, hogy alig tudtam elhinni, hogy létezhetnek.

- mondja David Jara Bogunyà, a Condrik Tenerife civil szervezet tengeri természetfotósa.

Jara és csapata a Glaucus nevű hajó fedélzetén körülbelül egy órán át dokumentálták az állatot fényképezőgépükkel. A természetvédelmi szervezet hangsúlyozta, hogy ez a felfedezés különösen figyelemre méltó, mivel eddig csak elpusztult vagy sérült példányokat találtak. Az egyetlen élő púpos horgászhalról készült felvétel 2014-ből származik, amikor tengerkutatók egy távirányítású jármű segítségével filmezték le a fajt a Monterey-öböl mélyén, körülbelül 580 méteres mélységben.

Kory Evans, a Rice Egyetem biológusa, amikor először nézte meg a felvételt, egyszerűen nem tudta elhinni, amit látott. Első reakciója az volt, hogy úgy vélte, a videó mesterséges intelligencia által generált tartalom. Érdekesség, hogy ezek a halak általában maximum 18 centiméter hosszúak, ám a megfigyelt példány csupán 6 centiméteres volt. Ebből egyértelművé vált, hogy nőstényről van szó, mivel a hímek mérete legfeljebb 3 centiméter lehet.

Related posts