"Hitlerék nem így üdvözölték egymást, inkább a római köszöntés hagyományait követték" - ez volt a válaszunk, amikor a kitörés túrát teljesítő résztvevőt kérdeztük Elon Musk karlendítéséről.


A világ leggazdagabb embere, akit a legrosszabb hazudozó kamugamerként is emlegetnek, a "különleges kormányalkalmazott" Elon Musk, Donald Trump új amerikai elnök beiktatási beszédének végén meglepő mozdulatot tett. Egy náci karlendítésre emlékeztető gesztussal és egy vehemens felnyögéssel üdvözölte a közönséget – mindezt kétszer is megismételve. "Tiétek a szívem" – tette hozzá a szélsőjobboldali pártokkal szoros kapcsolatban álló dollármilliárdos, akit édesanyja a világ legnagyobb géniuszának tart.

A második világháború óta eltelt nyolc évtized alatt valószínűleg nem akadt olyan, a médiában nagy nyilvánosságot kapó karlendítés, amelynek elkövetője nyíltan beismerte volna, hogy szándékosan és tudatosan nácizmusra utaló gesztust tett. Még a legbanálisabb esetekben sem, mint amikor valaki éppen egy zsidók akasztására utaló graffiti előtt, vagy a "white power" kiáltás közben mutatta be ezt a jellegzetes mozdulatot. Elon Musk sem tört meg e hagyományt: a globális felháborodásra reagálva csupán annyit mondott, hogy már unalmas a folyamatos "Hitlerezés", és az őt támadók találjanak ki valami eredetibbet. A trumpista tábor egyetértene abban, hogy a liberálisok ismételten félreértelmeznek valamit, csupán hogy legyen mivel megsértődniük.

Ahhoz, hogy közelebb jussunk az igazság megértéséhez, felkértem a karlendítés virágkorának szakértőit, hogy osszák meg véleményüket az üzletember mozdulatáról: a Kitörés Emléktúra résztvevői kapcsán.

Az évente megrendezett túra idén február 8-ára és 9-ére esik, és a résztvevők között számos olyan személy található, akik a náci Németország szimbólumaiba és katonai öltözeteibe bújnak, magukat hagyományőrzőként vagy a hungarista eszméket követőként azonosítva. Ez a rendezvény több ezer embert vonz, köztük mezei túrázókat is, akik mindannyian megemlékeznek 1945. február 11-éről, a "Becsület napjáról". Ekkor a német és magyar csapatok megpróbáltak kitörni a szovjetek által körülzárt Budai várnegyedből. A szélsőjobboldali nézőpont szerint ez a hadművelet hősies akció volt, míg sok történész és kritikus felesleges, öngyilkos cselekedetnek tartja. A résztvevők a Budai Várból indulva követik a menekülők útvonalát, amely akár 60 kilométer hosszú is lehet. Tavaly például Molnár Kristóf, a 444 újságírója is teljesítette ezt a kihívást.

Elon Muskhoz hasonlóan sok túrázó is úgy érzi, légből kapott állítás, hogy az eseménynek köze lenne a szélsőjobboldali ideológiákhoz. "Semmi olyan nincs benne, amit mondjuk a baloldali liberálisok látnak bele" - mondja nekem Barcsa-Turner Gábor, a nemzeti radikális Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom elnöke. Az öndefiníciója szerint "társadalmi-politikai elképzeléseiben meggyőződéses antidemokrata" szervezettől egy nagyjából tízfős különítmény érkezett, talpig egyenruhában. "Ha valaki végigmegy a túrán, látni fogja, hogy ez tényleg katonai hagyományőrzés, az ellenőrzőpontok is ezen a történelmi szemléleten belül maradnak" - folytatja Barcsa-Turner, aki szerint a médiafelületek önkényes interpretációja, amiben a német, vagy hungarista elemeket emelik ki, eltereli a figyelmet a lényegről. Szerinte "a történelmi szemléltetés miatt" látható annyi önkényuralmi jelkép a ruhákon, de nem csak náci, mert "van sarló-kalapács és vörös csillag is." Hogy miért őriznék a Szovjetunió áldozatait gyászolók a Szovjetunió hagyományait, miközben a Szovjetunió által halomra lőtt német-magyar csapatok útvonalát követik, arról nem esik szó. Barcsa-Turner úgy látja, hogy Musk csak figyelemre vágyott, azt szerette volna, hogy róla szóljon a show, és a mozdulat mögött nem áll komoly meggyőződés, de az is lehet, hogy "valami cucc volt benne."

Belemerülök a túra előtt várakozó, körülbelül négyezres tömegbe, ügyesen lavírozva a náci egyenruhák, fehér cipőfűzős bakancsok és túrabotok között. Sarló-kalapáccsal és vörös csillaggal nem találkozom; talán azok a hagyományőrzők az Ostromgyűrű Emléktúrán tartózkodnak. A többség, amint észreveszi a kamerát, igyekszik eltakarni az arcát vagy a felvételt, és láthatóan nem szívesen beszél a történelemről.

Egy különös beszélgetés során találkozom egy fiatal sráccal, aki koponyamaszkot visel, és végre olyan véleményt hallok, ami nem riad vissza a sajtótól. Ő azt állítja, hogy Musk „a legjobb befektetőktől” származó támogatásra támaszkodik, és hogy ilyesmit nem tenne, mert az ártana a vállalatának. Szerinte a milliárdos karlendítése nem hozható összefüggésbe a német AfD, vagyis az Alternatíva Németországért párt propagálásával, mert az AfD nem a rasszizmust hirdeti, hanem a muszlim közösségek integrációjára fókuszál.

"Ez valójában egy római köszöntés, nem pedig a nácik stílusa" - mondja egy fiatal srác, körülbelül 17-18 éves, miközben a náci katonai egyenruhákba, köztük SS-tányérsapkába öltözött barátaival érkezett a túrára. "A rómaiak mindig is szívből üdvözöltek, ahogy Elon Musk is, de a náciknak más volt a módszere." Amikor megkérdezem, mit is értenek ez alatt, szélesen mosolyogva és magabiztosan bemutat egy karlendítést, amit egy kicsit furcsán indít. Csak ennyit mondok magamban, és tovább lépek.

Többen veszik megúszósra a választ azzal, hogy állításuk szerint nem követik nyomon Elon Musk tevékenységét, úgyhogy nem tudhatják, milyen politikai értékekben hisz. "Nem értjük. Csak afrikaiul beszélünk" - szellemeskedik angolul egy előtte németül csevegő, németjuhászt sétáltató, katonaruhás társaság egyik tagja. Egy másikuk átkarol, hogy fotózkodjon velem, miközben kitakarja a fényképezőgépem.

"Megmutatta, mekkora a Duna vízállása" - süt el egy poént a túra egyik szervezője is, amikor Elon Muskról beszélgetünk az esemény egy későbbi pontján. Hirtelen felbukkan mellettünk egy félig teli sörösdobozt lóbáló, középkorú férfi, aki kivételesen nincsen katonaruhában, és harsogni kezd. "Tudod mit jelent? Azt jelenti. Így vagy úgy mutatod, tök mindegy. Én direkt megnéztem a Wikipédiába, német oldalakon olvastam róla több száz oldalt." "Ez olyan, mint amikor belekötnek a horogkeresztbe, pedig az Indiában is van" - bólogat a szervező. A sörösdobozzal hadonászó férfi szerint ez nem náci karlendítés, de azért hozzáteszi, hogy "és ha azt csinálta volna? Amerikában szabadság van, nem? Azt csinál, amit akar. Tökös csávó. Tudod mennyi az IQ-ja? 200. Nagyon komoly csávó."

A kérdésemre, hogy vajon miért nem tekinthető náci jelzésnek a karlendítés, egy társaságombeli barátom így reagál: "Figyelj, mondok neked egy érdekes sztorit. Jártál már Goában? Képzelj el egy hatalmas plázát, mondjuk olyat, mint a Westend. Na, az ottani nagyáruház neve Adolf Hitler. A bejáratnál meg egy hatalmas, neonfényes Hitler-fej tündököl." Minden idegszálammal azon vagyok, hogy ne áruljam el, mennyire elvesztettem a fonalat, de úgy érzem, hogy a Hitler-vonat már elindult, és nem áll meg. Az illető folytatja a sörösdobozával a kezében: "Azt kérdezték tőle, mennyire van szüksége ahhoz, hogy nyerjen? A válasz: 5 millió birodalmi márka. Másnap már hozták is neki. Képzeld el, az első rendelése mi volt? Ötmillió csákány, lapát, meg még egy kis ásó."

Úgy tűnik, Elon Musk karlendítése senkinek sem tűnik náci karlendítésnek. Elgondolkodom ezen. Talán valójában nincsenek is nácik? Közben egy másik kapucnis, maszkos fiatal férfi lép hozzám, mintha csak Batmant játszaná egy filmben. Hallhatóan próbálja eltüntetni a saját hangját, mélyebbre hangolva azt: "Ez az undorító multikulturális társadalom, ahol senkit sem szabad megbántani, stb. Mindenki érzékenyítésén fáradoznak, mindent túlságosan komolyan vesznek."

Related posts