Hogyan befolyásolta Von der Leyen bizalmi szavazása a konzervatívok helyzetét az Európai Parlamentben?

Az ECR képviselőcsoportja megosztott, a lengyelek és a románok a bizalmatlansági indítványt támogatják, az olaszok pedig a Bizottságot védik.
Az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) frakcióját különösen érintette az Ursula von der Leyen által vezetett Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány, és a csoport véleménye ezzel kapcsolatban alapvetően megosztott.
A konzervatívok között éles megoszlás tapasztalható a bizalmatlansági indítványt támogató és ellenző szavazók között, míg a Parlament többi frakciója jellemzően egységes álláspontot képvisel.
Az ECR-en belül az ultranacionalista AUR párt románjai és a lengyel Jog és Igazságosság (PiS) képviselői a bizalmatlansági indítvány aláírói között vannak, összhangban azzal a szokásukkal, hogy erősen kritikusak Ursula von der Leyennel és kollégiumával szemben.
A frakció legnagyobb pártja, az Olaszország Fivérei az indítvány ellen fog szavazni, amint azt Nicola Procaccini olasz EP-képviselő, aki egyben a frakció társelnöke is, a bizalmatlansági szavazásról szóló plenáris vitában való felszólalása során világossá tette.
Procaccini nem csupán "hibának" és "politikai ajándéknak az ellenfeleinknek" titulálta a bizalmatlansági indítványt, hanem egyenesen offenzívát indított a támogatók ellen, kifejezetten a PiS és az AUR képviselőire irányítva támadását.
"Vegyétek elő a popcornt" - mondta, mielőtt saját kollégái felé fordulva elkezdte a fanyalgó megszólalását.
"Miért nem nyújtottak be [az indítvány mai aláírói közül] többen soha bizalmatlansági indítványt az előző Von der Leyen-bizottság ellen, amely a Green Deal-t és az úgynevezett Pfizergate-et hozta létre? [...]. Nyilvánvalóan tudom a választ" - mondta a PiS törvényhozói felé irányuló ironikus kijelentésben. Akkor a PiS lengyel képviselő azért voltak megbocsátóbbak, mert akarták megbuktatni párttársukat, Janusz Wojciechowski akkori mezőgazdasági biztost.
Ugyanebben a beszédében Procaccini mintha támadta volna a román AUR pártot is, amelynek elnökjelöltje, George Simion nemrég veszítette el a romániai előválasztást Nicușor Dan ellen.
"Sajnálatos módon van, aki élvezi a kudarcokat, akár otthon, akár a munkahelyén. Én azonban nem tartozom közéjük" - hangsúlyozta, világosan kifejezve szándékát, hogy továbbra is a parlamenti többség kiépítésére összpontosít.
Ez a beszéd mélyen felkavarta az ECR néhány képviselőjének érzéseit - nyilatkozták az Euronewsnak a frakció több belső forrása.
Egyes képviselők úgy vélik, hogy Procaccini szavait közvetlenül Giorgia Meloni olasz miniszterelnök diktálhatta, aki egyben az Olaszország Fivérei vezetője is - mondta az egyik forrás.
Az új parlamenti törvényhozás kezdeti hónapjaiban az ECR-frakció fokozottan igyekezett szorosabb együttműködést kialakítani az Európai Néppárttal (EPP). E törekvések részeként támogatták Raffaele Fitto alelnök kinevezését, emellett pedig több fontos szavazáson is sikerrel szerepeltek az ülésteremben.
Procaccini plenáris beszédében ezt a stratégiát alkalmazta, ám az ECR-képviselők között nem mindenki osztja ezt a nézetet. "Ki adott neki felhatalmazást arra, hogy az EPP-vel tárgyaljon?" - tette fel a kérdést egy forrás, aki úgy véli, hogy az Európai Parlamentben csak radikális reformok és új bizottsági elnök révén lehetne új többséget kialakítani.
Egy alternatív frakcióhoz tartozó forrás megerősítette, hogy a beszéd felkeltette a lengyel delegáció irritációját, mivel Procaccini nem lett volna jogosult támadni társait, hiszen ő volt az egyedüli, aki képviselhette a csoportját a felszólalás során.
A plenáris ülés keretein belül az ECR társelnöke kijelentette, hogy "a konzervatívok kétharmada" képviseletében szól, ezzel jelezve, hogy a frakció delegáltjainak többsége a bizalmatlansági indítvány ellen fog voksolni.
A bizalmatlansági indítvány szövege különleges jelentőséggel bír, hiszen a román, lengyel, észt, görög és litván képviselők aláírását is magában foglalja. A francia, dán és horvát delegáció valószínűleg szintén támogatni fogja a bizalmatlansági szavazást, ami tovább erősíti a kezdeményezés mögötti nemzetközi összefogást.
Egy forrás szerint az ECR 79 tagjából akár 50 képviselő is támogathatja a bizalmatlansági indítványt, ami komoly visszaesést jelentene Procaccini vezetése számára.
Egy harmadik forrás szerint a bizalmatlansági indítvány már önmagában is "jelentős problémákat" generál a képviselőcsoport számára, mivel rávilágít a belső megosztottságra és feszültséget kelt az olasz és lengyel delegációk között.
Az Euronews számára nyilatkozó szakértők egyhangú véleménye, hogy ez a helyzet nem fogja megrengetni a csoport stabilitását. "Ez hasonlít egy idős házaspárhoz, akik mélyen ismerik egymást, és tisztában vannak vele, hogy közösen boldogabbak, mint külön-külön" - osztotta meg az egyik forrás.