Jövő héten különleges égi eseményre számíthatunk: holdfogyatkozásra! A csillagászati jelenség nem csupán lenyűgöző látványt nyújt, hanem remek alkalmat is ad arra, hogy a csillagászat iránt érdeklődők és a kíváncsi szemlélők közösen csodálják meg a termés


Teljes holdfogyatkozás lesz látható Észak- és Dél-Amerika területéről március 13-14-én. Az eseményt Magyarországról nem láthatjuk, a Time and Date térképe alapján azonban némi szerencsével megfigyelhetünk félárnyékos, azaz penumbrális fogyatkozást.

Három éve nem volt olyan teljes holdfogyatkozás, amely végigkövethető lett volna az Egyesült Államok területén, ezért most különösen izgalmasan hat a téma az égi jelenségek szerelmeseire. Az eseményhez elengedhetetlen a telihold, és ahhoz, hogy megfigyelhessük ezt a lenyűgöző jelenséget, a Holdnak tökéletesen kell pozicionálnia magát a Nap és a Föld között.

A megfelelő pillanatban a Hold csodálatos színátmenetet varázsol a Föld árnyékában, vörös és narancssárga árnyalatokkal festve meg az éjszakai égboltot. E jelenség mögött a fénytörés rejtőzik – ugyanaz a természetes folyamat, amely az ég színét kékké formálja, míg a naplementék mesés vörösbe öltöztetik a horizontot. Noha a Föld ekkor blokkolja a napfény közvetlen útját a Hold felé, légkörünk eltorzítja a fényt, lehetővé téve, hogy az így mégis eljusson e csodás égitesthez.

Részleges holdfogyatkozáskor a takarás nem tökéletes. A március közepi esemény során, Amerikából nézve a hold a Föld árnyékának legbelső, legsötétebb részébe lép majd, a napfogyatkozással ellentétben a folyamat védőfelszerelés nélkül is nyomon követhető lesz.

Magyarországról sajnos a teljes holdfogyatkozást nem észlelhetjük, ám némi szerencsével március 14-én, hajnali 5 óra előtt pár perccel megcsodálhatjuk a félárnyékos holdfogyatkozás egy részét.

Ekkor a hold már igen alacsonyan fog járni a horizonton, ezért jó rálátású helyre lesz szükség a megfigyeléshez. A részleges fogyatkozás kezdetekor, nagyjából egy órával később az égitest már túl alacsonyan helyezkedik el, nem sokkal később pedig a nap is felkel.

Általánosságban véve elmondható, hogy a holdfogyatkozások csodálatos élményét legjobban egy távoli, fényszennyezéstől mentes helyszínen élvezhetjük. Bár a megfigyeléshez nem feltétlenül szükséges távcsövet használni, egy teleszkóp segítségével még lenyűgözőbbé válik a látvány, és részletesebben is felfedezhetjük a hold felszínének titkait.

Related posts