A budajenői csodakert varázslatos világát a hunyorok színes sokasága teszi még különlegesebbé. Ez a vidéki paradicsom a természet szépségét és változatosságát kínálja, ahol a tavaszi napfényben a virágok ragyogó színei hívogatják a látogatókat. Az itt fel


A téli tájat színes hunyorok borítják, amelyek varázslatosan pompáznak a dombos birtok gyönyörű vidékén.

Bejczi Zsuzsa és férje három évtizede találtak otthonra Budajenő festői utcáin. A hely varázsát a hatalmas jegenyefák adták, amelyek azóta is hűséges társai ennek a különleges időszaknak. Egy elhagyatott, felújításra szoruló kis parasztházra bukkantak, amely mögött egy meredek, bozótos domboldal terült el. E helyszín különlegessége egy 35 méteres szintkülönbség és egy impozáns vízelvezető árok, amelyek mind hozzájárulnak a táj izgalmas karakteréhez.

Nem sokat gondolkodtak rajta, megvették az ingatlant. Azóta alakítják, építik, szépítik a kertet. Az árokból sziklakert lett, apránként kialakultak a teraszok, lépcsők, támfalak melyekhez rengeteg követ használtak fel. Szinte mindent saját kezűleg csináltak a Hunyor Kertben.

A családomban egyedül én vagyok a képzett kertész. Gyerekkorom óta vonzott a növények világa, és sokféle kertészeti tevékenységbe belekóstoltam, míg végül rátaláltam a hunyorokra, amelyek különösen megragadták a figyelmemet. Középiskolás éveim alatt gyümölcstermesztést tanultam, majd a főiskolán a dísznövénytermesztés rejtelmeibe merültem el. Első munkahelyemen, a Főkertnél, szobanövényekkel foglalkoztam, ezután pedig megalapítottam a saját vállalkozásomat, amelyben a hunyor neve már a kezdetektől fogva kiemelt szerepet kapott.

Férjemtől kaptam ajándékba az első fehér virágú fekete hunyort, és ez az élmény örökre megmaradt bennem. Abban az időben még nem volt annyira elterjedt ez a gyönyörű növény. Karácsonyi rózsának vagy Krisztus rózsájának is nevezik ezt a varázslatos virágot. Nincs véletlen a neve körül, hiszen a téli hónapokban bátran áttöri a vékony hótakarót, és bájosan hunyorgat a napfény felé. Mi lehetne ennél szebb látvány?

Kezdetben a csodálatos íriszek gyűjtésével foglalkoztunk, ezek a növények férjem szívének legkedvesebb virágai voltak. Sajnos az északi fekvésű domboldalon, ahol a talaj kissé kötöttebb volt, nem tudtak igazán jól fejlődni, és folyamatosan tönkrementek. Mégis, sokan emlékeznek arra, hogy milyen lenyűgöző színekben pompázó virágokkal büszkélkedhettünk. Akkoriban már tartottunk kertbemutatókat, bár még nem a mai értelemben vett, szervezett formában. Barátokat, ismerősöket és a budajenői közösség tagjait hívtuk el, hogy megosszuk velük a kertünk szépségeit.

Visszatérve a hunyorok világához, nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy bár nincsenek valódi véletlenek, az érdekes események formálták ezt a gyűjteményt, ahogy szépen lassan összeállt.

A nagyböjti rózsának is ismert keleti hunyorok (Helleborus orientalis) varázslatos története úgy kezdődött, hogy egy nap, amikor a helyi kertészetben barangoltam, a "ments meg" növények között felfedeztem őket. Akkor mindössze kilenc különböző fajtát vittem haza, de azóta ezek a szépségek szinte ellepték a kertemet. Mivel a hunyorok könnyen porozzák egymást, és magról is remekül szaporodnak, azóta számtalan új példány nőtt fel, így a kertem egy igazi hunyorparadicsommá vált.

Egy másik "véletlen" játszott közre abban, ahogy a jellegzetes illatú, vagy éppen ellenkezőleg, kellemetlen szagú hunyor (Helleborus foetidus) szépen benépesítette a kertünket.

Természetesen, szívesen segítek! Az alábbiakban bemutatok néhány módszert, amivel egyedivé teheted a szövegedet: 1. **Saját tapasztalatok**: Oszd meg a saját élményeidet vagy történeteidet, amelyek kapcsolódnak a témához. Ez személyesebbé teszi a szöveget. 2. **Egyedi nézőpont**: Próbálj meg egy szokatlan vagy provokatív szempontból közelíteni a témához. Ez segíthet kiemelkedni a megszokott megközelítések közül. 3. **Stílus és hangvétel**: Használj egyedi nyelvezetet, szókincset vagy írásmódot. Lehet ez humoros, lírai vagy éppen formális, attól függően, hogy mit szeretnél közvetíteni. 4. **Kreatív metaforák és hasonlatok**: Használj szokatlan metaforákat vagy hasonlatokat, hogy színesebbé tedd a szöveget és mélyebb jelentést adj neki. 5. **Kérdések feltevése**: Érdekes kérdések beemelésével ösztönözheted az olvasót a gondolkodásra, így interaktívabbá válik a szöveg. 6. **Képzőművészeti elemek**: Ha lehetséges, illessz be képeket, diagramokat vagy más vizuális elemeket, hogy gazdagabbá tedd a mondanivalódat. 7. **Saját terminológia**: Ha van egy saját szókincsed vagy kifejezéseid a témában, ne habozz használni őket! Ha megosztod velem a konkrét szöveget, amit egyedivé szeretnél tenni, szívesen segítek a személyre szabásában!

Egyszer Bujákon jártunk, és a férjem talált ott egy nagyon különleges, érdekes növényt, amiről akkor még fogalmunk sem volt, hogy mi lehet. Gyűjtött róla magot, nevelgette, ültetgette. Mára oly mértékben elszaporodott, hogy egyszer egy kedves látogatónk megjegyezte, hogy nálatok még a kerítés is hunyorból van. Valóban a kert egyik oldalát egy juharfa sor határolja, alatta rengeteg szagos hunyorral, ami most már a szomszéd kertjében is elburjánzott. Sokan rácsodálkoznak, hogy ez is hunyor, mert hatalmas termetű és már decemberben kezdenek a hajtások elszíneződni, megjelennek rajta a kis bimbók. Igazi színt varázsolnak a téli szürkeségbe.

Az én szívem csücskeivé váltak a hórózsának, vagyis az örökzöld levelű hibridek, melyeket először Ausztriából hoztunk magunkkal. Az elmúlt másfél évtized során, kedvenc síeléseink után, mindig rábukkantunk egy-egy újabb gyönyörűségre az ottani kertészetekben, és ezek a különleges növények fokozatosan a gyűjteményünk ékköveivé lettek. Kertünkben igazán otthon érzik magukat, és hálásan virágoznak hónapokon át. Érdekes módon akkor kezdik el bontogatni szirmaikat, amikor más növények már a téli álmukat alszanak. Különösen figyelemre méltóak azok a fajták, mint a Malory, Monte Christo és Marlon, amelyek január és február folyamán pompáznak teljes fényükben. Virágzásuk hosszú időn át tart, és színváltásaik révén szinte hetente új arcukat mutatják meg, igazi varázslatot csempészve a kertünkbe. Sajnos ezek a fajták sterilek, így magról nem tudjuk őket szaporítani, de mi csak élvezzük a látványt, és csodálkozunk a szépségükön.

Mik a további terveik?

Természetesen szeretnénk tovább bővíteni a gyűjteményt. Hazánkban 3 honos faj van, melyek az ország különböző területein élnek, egymással nem keverednek. Viszont a kertünkben egymásra találtak és jó néhány érdekes hibrid született belőlük. Ezért próbálunk további alapfajokat is beszerezni.

A hibridekkel nehéz felvenni a versenyt, a nemesítők fantáziája határtalan, de biztosan fogunk találni további igazi különlegességeket is.

Még csak a márványos levelű fajták vagy a mediterrán eredetű növények említése is elmaradt. Végtelen történeteket lehetne fűzni köréjük, amelyek órákon át lekötnék a figyelmet.

Sajnos a megbízható szakirodalom kimerítő keresése során azt tapasztaltam, hogy meglehetősen keveset találni, így sokszor csak a saját tapasztalataimra tudok támaszkodni. Nemrégiben azonban szerencsém volt beszerezni Hellen Ballard könyvét, akit a szakma Hunyor királynőjeként tartanak számon. Ő volt az, aki elindította a hunyorok nemesítésének izgalmas folyamatát, és e csodás téli virág hódító útjára lépett. Örömmel tapasztalom, hogy az ő hatalmas tudása megmaradt számunkra, és igyekszem tanulmányozni a munkásságát, hogy ezt a hunyor iránti szenvedélyt másokkal is megoszthassam.

A kert látogatható, de mivel ez egy magánkert, előzetes jelentkezés minden esetben szükséges. A Hunyor Kert Facebook-oldalán bővebb információ és rengeteg kép is található róla. Természetesen nem csak hunyorok, hanem más növények is vannak a kertben.

A kertről készült fotógaléria elérhető, ha rákattintasz a képre!

Related posts