Idén is csatlakozott néhány honvéd kadét a kitörés napi emléktúrához, ahol megemlékeztek a hősökről. A Honvédelmi Minisztérium viszont elhárította a részvételüket, míg a kadét program csendben figyel.


A Honvéd Kadét Programban résztvevő diákok nem tartották be az előírásokat, amikor kadétegyenruhát húztak a kitörés napi szélsőjobbos eseményre. Nehéz megállapítani, melyik iskolából érkeztek a tanulók, az általunk megkérdezett iskolák szerint biztos nem tőlük, a honvédelmi tárca pedig nem érzi illetékesnek magát, hogy vizsgálódjon, eljárást indítson.

A magyar és német katonák 1945. február 11-i kitörési kísérletére emlékező, becsület napi túrának titulált szélsőjobboldali rendezvény idén is vonzotta a figyelmet, hiszen feltűnt néhány fiatal, akik honvédkadét-formaruhát viseltek. A hivatalos szabályzat alapján ez a viselet nyilvános eseményeken tilos, kivéve, ha külön engedélyt kaptak rá. A jellegzetes egyenruha elmaradhatatlan kiegészítője a Honvéd Kadét Program feliratú barett sapka és a barna polárpulóver, amelynek célja a különböző ékítmények, például tépőzáras felvarrók elhelyezése. A rendezvény körülményeit az antifa szervezetek miatt a rendőrség szigorúan ellenőrizte, amiről a HVG is beszámolt.

A honvéd kadétok a formaruhát az előírások szerint iskolai tanórákon, iskolai és honvédelmi szabadidős terepfoglalkozásokon viselhetik. Ehhez képest a nevet mutató felvarró nélkül megjelent néhány kadét a túrán. Nem csak az ékítményeket hagyták otthon, az arcukat is gondosan eltakarták, valószínűleg tisztában voltak azzal, hogy szabályt szeghetnek.

Anélkül, hogy bármilyen felirat vagy jelzés lenne, nehéz megmondani, melyik iskolából érkeztek ezek a diákok. Furcsának tűnhet, de a frizurájuk alapján arra következtethetünk, hogy nem a legmagasabb szintű képzés résztvevői. A Honvédelmi Minisztérium a HVG érdeklődésére a következő információt osztotta meg:

A kadétok a Honvéd Kadét Program keretében együttműködő partneriskolák tanulói jogviszonyában állnak, ezért a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség nem jogosult belső vizsgálatok vagy fegyelmi eljárások lefolytatására a kadétokkal kapcsolatban.

A Honvéd Kadét Program sajnos nem reagált a felvetéseinkre, ezért úgy döntöttünk, hogy tíz véletlenszerűen kiválasztott budapesti partnerintézményt keresünk meg. Azok az iskolák, amelyek válaszoltak, mind tagadták, hogy diákjaik részt vettek volna a rendezvényen. Volt olyan intézmény is, amely azt jelezte, hogy még várják az egyenruhákat, így nyilvánvalóan a diákjaik nem viselhették azokat az esemény során. A formaruhák ügyében is érdeklődtünk a programnál, de erre a kérdésre sem kaptunk választ: hány iskola van az országban, ahová nem érkeztek meg időben a ruhák.

Egyes intézmények kifejezetten hangsúlyozták, hogy a túra szervezésének, előkészítésének, lebonyolításának és a részvétel koordinálásának folyamatában nem játszottak szerepet. Ugyanakkor egyik intézmény válasza sem osztotta meg, hogy milyen hatással lenne a diákokra nézve a részvétel.

Az országban amúgy 150 iskola vesz részt a programban, a tanulók egyenruhát és jó tanulmányi átlag esetén ösztöndíjat kapnak, a képzés során pedig olyan szabadidős programokon is részt vehetnek, mint például a laktanya-látogatás vagy a lézerfegyveres céllövészet.

A Honvéd Kadét Program széleskörű képzési lehetőségeket kínál a fiatalok számára. Debrecen, Nyíregyháza, Hódmezővásárhely és Szolnok városaiban bentlakásos oktatási formában vehetnek részt a diákok, akik akár gimnáziumi, akár technikumi osztályokat választhatnak. A program keretein belül a legelőrehaladottabb, III. szintű képzés során a résztvevők a katonai életformához hasonlóan élhetnek, ami igazi kihívás és élmény számukra. Az elméleti tanulmányokat gyakorlati foglalkozások színesítik, lehetőséget biztosítva a különféle szabadidős tevékenységekre is. A kadétok küzdősportokat tanulhatnak, részt vehetnek hagyományőrző programokon, hadisírgondozási feladatokat végezhetnek, sőt, akár az ejtőernyőzés izgalmait is kipróbálhatják.

A II. szintű honvéd kadét szakképzés során a tanulók a honvédelmi alapoktatást követően vizsgáznak, majd az ötéves képzés második felében a választott szakma tárgyait hallgatják, az utolsó évben pedig, ha úgy döntenek, hogy a szakképzést követően katonák lesznek, tanulmányaikat duális képzésben folytatják a honvédség egyik szervezeténél. A diákok olyan szakképesítések közül választhatnak, mint például honvédelmi igazgatási ügyintéző vagy gépjármű mechatronikai technikus.

Az I. szintű közismereti képzés során a diákok heti egy-két órában honvédelmi ismeretekkel gazdagodnak. E keretében lehetőségük nyílik arra, hogy felfedezzék, milyen feladatok hárulnak a magyar állampolgárokra a honvédelem terén, valamint betekintést nyernek abba is, milyen tevékenységeket végez a Magyar Honvédség a hazájuk védelme érdekében.

Related posts