Ingyenes készpénzfelvétel: a kormány terve a magyar üzletekben megbukott.


A készpénzes felvétel lehetősége a boltokban egyre ritkábbá válik. A kormány nem tette kötelezővé a bankok számára új típusú terminálok kifejlesztését, ami megnehezíti a helyzetet. Egy vidéki bolt tulajdonosa több mint egy éven át harcolt azért, hogy vásárlói náluk is készpénzt vehessenek fel. Azonban ez a szolgáltatás nem aratott nagy sikert, hiszen csupán havi egy-két tranzakciót bonyolítanak le - olvasható a Szabad Európa cikkében.

A kormány 2023 nyarán fontos jogszabály-módosításokat hajtott végre, amelyek célja az volt, hogy az üzletekben lehetővé váljon a készpénzfelvétel. Ennek hátterében az áll, hogy számos kistelepülésen megszűntek a postai szolgáltatások, és a takarékszövetkezetek is bezártak. E változások következtében drámaian csökkent a készpénzhez való hozzáférés lehetősége. Ráadásul a takarékok bezárásával az ATM-eket is eltávolították, amit a portál is hangsúlyoz.

A kormány a bolti készpénzfelvétel (cash back) lehetőségének kiterjesztésével kívánja enyhíteni a helyi lakosok nehézségeit. A rendszer lényege, hogy azok, akik legalább háromezer forint értékben vásárolnak egy boltban, havonta kétszer, maximum 40 ezer forintot vehetnek fel készpénzben a kártyájukról, mindezt díjmentesen.

"Csak néhány helyen van lehetőség bolti készpénzfelvételre" - nyilatkozta Herman Bernadett, a Bank360 pénzügyi portál munkatársa. Megjegyezte, hogy az üzletek többsége nem mutatott érdeklődést a program iránt, és azok a kereskedők, akik komolyan fontolóra vették, csak bonyolult procedúrák árán tudtak megállapodásra jutni egy bankkal. A jogszabály csupán annyit írt elő, hogy a bankok által kibocsátott hazai bankkártyák kondíciós listáján fel kell tüntetni, hogy a bolti készpénzfelvétel havi kétszeri alkalommal, legfeljebb negyvenezer forintig díjmentes legyen.

Azt viszont nem írta elő a pénzintézeteknek, hogy a cash back funkciót elérhetővé tegyék az általuk üzemeltetett kártyaolvasókon.

"A fő kihívást az jelentette, hogy a bankoknak olyan új típusú kártyaterminálokat (POS) kellett fejleszteniük, amelyek képesek kezelni a bolti készpénzfelvételt. A szükséges szoftver kidolgozása rendkívül időigényes feladat volt, és csak azok vállalkoztak rá, akiknek ez nem volt kötelező a jogszabályok értelmében" – nyilatkozta. Magyarországon az üzletek havonta díjat kötelesek fizetni a POS terminálok használatáért, ezen kívül a bankok a forgalom alapján jutalékot vonnak le, ami azt jelenti, hogy a kártyás tranzakciók összegének 0,5-1,1 százalékát is megkaphatják a kereskedők, ráadásul minden egyes kártyás vásárlásért is felszámítanak egy díjat.

Az üzlettulajdonosok a bankoktól kapott ajánlatok mértéke nagymértékben függ a vállalkozásuk által generált forgalomtól. Ennek alapján a bankok meghatározzák a havidíjat, amelyet terminálonként kell megfizetniük. Ezen kívül a forgalom utáni jutalék mértéke és a kártyahasználat költségei is a forgalom nagyságától függenek.

A legtöbb boltban alkalmazott POS-terminálok sajnos nem képesek a készpénzfelvétel lebonyolítására.

Egy 1100 fős Baranya vármegyei településen lévő élelmiszerüzlet tulajdonosa fantáziát látott a bolti készpénzfelvételben és felkereste a bankját, hogy megigényelje ezt a szolgáltatást. "Miután pár éve megszűnt a helyi takarékszövetkezet fiókja, jó ötletnek gondoltam, hogy az üzletemben biztosítom a készpénzfelvételt" - mondta a Szabad Európának Molnár Gábor, aki Bicsérden családi vállalkozásban üzemeltet egy élelmiszer kisboltot. "Az emberek többsége készpénzzel fizet, nekem viszont a beszállítóknak utalnom kell. A bolti készpénzfelvételtől azt is reméltem, hogy ritkábban kell bemennem a bankba befizetni a számlámra a pénzt" - tette hozzá.

A kiskereskedő megosztotta tapasztalatait: a bolti készpénzfelvételt lehetővé tevő rendelet életbe lépése után csak hosszú hónapok várakozása után tudták bevezetni a szolgáltatást a boltban, mivel a banki ügyintézés rendkívül lassú volt.

A vásárlók jelentős része még mindig nincs tisztában ezzel a lehetőséggel.

- mondta, megjegyezve, hogy ezt a forgalmi adatok is igazolják: novemberben egy alkalommal, decemberben pedig két alkalommal történt ötezer forint készpénzfelvétel, januárban viszont egy sem volt, februárban viszont egy alkalommal tízezer forintot vettek fel. Márciusban viszont már aktívabbak voltak, három alkalommal vettek fel pénzt: kétszer 20 ezer, és egyszer 16 ezer forintot.

„Ez a lehetőség annyira friss, hogy többen is megkérdezték tőlem, hogy tényleg felvehetek nálad készpénzt a boltban, és te azt a kasszából odaadod? Igen, válaszoltam, a banktól megkapom a számlámra, és készpénzben átadom neked. Ezt a lehetőséget sokkal nagyobb hangsúllyal kellett volna népszerűsíteni” – mondta Molnár Gábor.

Az ország legnagyobb fiókhálózatával rendelkező MBH Banktól megerősítették, hogy ők jelenleg nem nyújtanak olyan szolgáltatást, amelyen keresztül egy bolt biztosíthatja a készpénzfelvételt. "Az MBH-nál nem tapasztaltunk jelentősebb érdeklődést a kereskedők oldaláról a bevezetés iránt" - tették hozzá.

Az OTP tájékoztatása alapján a bank által telepített POS terminálok mindegyikén technikailag lehetőséget biztosítanak a vásárlások készpénzátvétellel történő lebonyolítására. Ez körülbelül 80 ezer terminált jelent az ország területén. Fontos azonban megjegyezni, hogy a készpénzátvételhez az üzletnek is hozzájárulnia kell, azaz szerződést kell kötnie a szolgáltatás igénybevételéhez. Az OTP információi szerint a cash back opció csupán néhány Coop boltban érhető el.

Az OTP tájékoztatása szerint a bevezetés óta eltelt rövid időszak miatt még nem lehet jelentős tapasztalatokat összegyűjteni. Ugyanakkor megállapítható, hogy a boltokban lebonyolított vásárlásokhoz viszonyítva a készpénzes tranzakciók forgalma viszonylag alacsony.

"A K&H által üzemeltetett POS terminálok jelenleg nem nyújtanak lehetőséget a készpénz-visszavétel funkció használatára" - tájékoztatta a Szabad Európát a bank képviselője.

Related posts