Ismét egy magyar fotós munkája ragadta meg a NASA érdeklődését | 24.hu


Ismét egy magyar asztrofotós, Fényes Lóránd munkája került a figyelem középpontjába, miután a NASA a nap csillagászati fényképének választotta. Ez már a második alkalom az idén, hogy hazai tehetség kap ilyen megtiszteltetést: február 2-án Majzik Lionel lenyűgöző fotóját is kiemelte az amerikai űrügynökség.

Fényes Lóránd művében a Coddington-köd, más néven IC 2574 jelű törpegalaxis kapja a középponti szerepet. Ez a lenyűgöző égitest körülbelül 12 millió fényév távolságra helyezkedik el a Naprendszertől, és átmérője körülbelül 47 965 fényév, ami lenyűgöző méretét tükrözi.

Ez a projekt nem volt egyszerű feladat, hiszen tavaly januárban indítottam el a munkát rajta, és most, egy év elteltével, végre befejeztem. A téma rendkívül finom és apró, ezért különösen fontos volt számomra, hogy méltó módon megörökítsem.

„Tedd egyedivé a szövegedet” – fogalmazott Fényes Lóránd a 24.hu interjújában.

A fénykép tehát egy teljes éven át készült, az expozíciós ideje pedig 41 óra volt. A fotó megalkotásának további részleteiről Fényes Lóránd honlapján lehet olvasni.

A spirálgalaxisok szinte mindig a csillagászat reflektorfényében állnak, lenyűgöző szimmetrikus karjaikkal és vibráló színeikkel magukra vonva a figyelmet. Azonban ne feledkezzünk meg az apró, szabálytalan galaxisokról sem, mint például az IC 2574, ahol szintén pezseg az élet: itt aktívan zajlik a csillagképződés, és szupernóva-robbanások is tanúi lehetünk. Ezt a lenyűgöző jelenséget a NASA is kiemeli hivatalos oldalán.

Fényes Lóránd már többször is lenyűgözte az amerikai űrügynökséget lenyűgöző asztrofotóival. 2023 szeptemberében az Írisz-ködöt megörökítő fotója nyerte el a nap csillagászati képének címét, míg tavaly három alkalommal is e megtisztelő elismerésben részesült. Először a Tű-galaxis lenyűgöző látványát örökítette meg, majd a Nagy Orion-köd és a Hold felszínének részleteit ragadta meg, amelyek szintén elnyerték a szakértők elismerését.

Related posts