Újra milliárdok áramlottak az Eximbankba, amelynek keretein belül a kormány külföldi államokat finanszíroz.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter döntése alapján 9,345 milliárd forinttal megemelték az Eximbank alaptőkéjét - írja a 24.hu, hozzátéve, hogy az Opten adatbázisában már látszik is, hogy 355 milliárdról 364,345 milliárd forintra nőtt az alaptőke. Mindezt azután, hogy alig három hónapja 15 milliárddal tömték ki a pénzintézetet.
Noha az Eximbank hivatalosan a magyar vállalatok nemzetközi növekedésének elősegítésére jött létre a magyar kormány által, az utóbbi időszakban inkább arról hallottunk, hogy a kormány különböző országoknak biztosított kölcsönöket.
Az Eximbank 500 millió eurós hitellel támogatta Észak-Macedóniát, míg Csád számára 200 millió eurót biztosított. A Bosznia-Hercegovinai Szerb Köztársaság 126 millió eurót kapott, míg a Maldív-szigetek 50 millió eurós hitelt vehetett igénybe. Továbbá az azeri és a türk befektetési alapok számára dollárban nyújtottak hiteleket, 150 és 100 millió dollár értékben.
Érdekes megfigyelés, hogy az Eximbank saját értékelési rendszerében számos országot kockázatosnak minősít. Például Csád és a Maldív-szigetek a legrosszabb, 7-es kockázati besorolást kapták, míg Észak-Macedónia a jelentős kockázatot jelző 5-ös szintre került. Ez a helyzet rávilágít arra, hogy a pénzügyi intézmények milyen óvatosan kezelik ezeket a piacokat.
A lap megkereste az NGM-et, hogy megtudja, mi áll a mostani emelés hátterében, de a cikk publikálásáig nem érkezett válasz.
A Vsquare szeptemberben írta meg, hogy a kormány a Kínától felvett hitellel nyújtana kölcsönt Észak-Macedóniának. Azt pedig a HVG mutatta be nemrég részletesen, hogy a kormány a számára kedves célokra használható házipénztárként kezeli az Eximbankot.