Az Európai Bizottság újabb kötelezettségszegési eljárásokat kezdeményezett Magyarországgal szemben.


Szerintük az EU-tól nyíltan egyoldalú, az Unióétól eltérő álláspontot képvisel Magyarország.

Az Európa Bizottság bejelentette, hogy Magyarországot az Európai Unió Bírósága elé citálja, mivel az ország eltért az Energia Charta Egyezményhez kapcsolódó, az EU-n belüli választottbírósági eljárásokat érintő közös uniós állásponttól - tájékoztatott a Bizottság a Telex által közzétett információk alapján.

A Bizottság véleménye szerint Magyarország nyíltan eltér az Unió hivatalos álláspontjától, ezzel megsérti az Európai Unióról szóló szerződésben rögzített lojális együttműködés kötelezettségét. Emellett Magyarország nem tartotta be az uniós jog alapelveit, amelyek az autonómia, elsőbbség, hatékonyság és egységes alkalmazás elveit foglalják magukban. Ennek következtében Magyarország továbbra is kitart álláspontja mellett, és a Bizottság úgy döntött, hogy az ügyet az Európai Unió Bírósága elé terjeszti.

A Bizottság újabb lépést tett az autópálya-koncesszióval kapcsolatos eljárás előmozdítása érdekében. 2024-ben indított kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen, mivel az autópálya-koncessziós szerződések előírásait megsértették. Most úgy határoztak, hogy kiegészítő felszólító levelet küldenek Magyarországnak, mivel az nem tartotta be az uniós szabályokat a közbeszerzések és koncessziók terén a gyorsforgalmi úthálózat építésére, üzemeltetésére és karbantartására vonatkozó szerződés odaítélése során.

A cikkben említett információk szerint a koncessziót Mészáros Lőrinchez és Szíjj Lászlóhoz köthető konzorcium nyerte el 2022 májusában. A konzorcium feladatai közé tartozik új gyorsforgalmi utak építése, a meglévő sávok bővítése, valamint az üzemeltetés és fenntartás biztosítása 35 éven keresztül. A G7 becslései alapján a konzorcium ebben az időszakban körülbelül 700 milliárd forint bevételre tehet szert, és már négy hónap alatt 6,5 milliárd forintos nyereséget könyvelhetett el.

Magyarországnak két hónap áll rendelkezésére, hogy reagáljon a Bizottság által megfogalmazott észrevételekre, valamint orvosolja a feltárt hiányosságokat. Amennyiben a Bizottság nem kap megfelelő választ, jogában áll, hogy indokolással ellátott véleményt készítsen.

Emellett a Bizottság közölte, hogy kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen az európai elektronikus útdíjszedési szolgáltatás nem megfelelő átültetése miatt is - számolt be a Telex.

Related posts