Újabb feszültségforrás bontakozik ki az Európai Unió színpadán: Szlovákia lépéseket fontolgat a Moszkva ellen hozott szankciók felfüggesztésére.


Szlovákia nem támogatja az Európai Unió 18. szankciós csomagját Oroszországgal szemben, mert úgy véli, hogy az Európai Bizottság nem adott megnyugtató válaszokat a szlovák gazdaság energiaellátásával kapcsolatos aggályokra - közölte a szlovák külügyminisztérium. A nyilatkozatot az MTI szombati jelentése szerint a CTK cseh hírügynökségnek tették.

Pozsony véleménye szerint a tárgyalások nem sikerült eloszlatniuk azokat a lényeges aggodalmakat, amelyek az ország orosz energiaforrásoktól való függőségével kapcsolatosak.

A brüsszeli REPowerEU kezdeményezés keretében az Európai Unió ambiciózus célt tűzött ki: 2027 végére teljes mértékben megszünteti az orosz gázimportot. Ezzel szemben a szlovák kormány vezetése komoly kétségekkel viseltetik, mondván, hogy ez a célkitűzés gazdaságilag megvalósíthatatlan. Robert Fico miniszterelnök figyelmeztetett arra, hogy az ország energiaellátása bizonytalanná válhat, és a gázárak drasztikus emelkedése fenyegethet. Szlovákia a Gazprommal 2034-ig érvényes szállítási szerződéssel bír, amelynek felmondása nem csupán gazdasági következményekkel, hanem jogi bonyodalmakkal is járhat.

A szlovák kormány ezért közölte:

A javasolt szankciók elsősorban az orosz energetikai és bankszektort célozzák, válaszul Oroszország Ukrajna ellen irányuló fegyveres agressziójára. Németország pénteken sürgette Szlovákiát, hogy gyorsan hagyja jóvá a csomagot, miután Berlin álláspontja szerint minden felmerülő aggályra válaszokat adtak. Jelenleg az Oroszország ellen irányuló újabb szankciók elfogadása az uniós tagállamok egyhangú hozzájárulásához kötött. Ezzel szemben az orosz gázimportra vonatkozó korlátozások bevezetéséhez elegendő a minősített többség, így Pozsony és Budapest ellenállása ebben a kérdésben akár figyelmen kívül is hagyható.

Related posts