Orbán ismét a csatamezőre lép, hogy serege élén szembenézzen Brüsszel kihívásaival, mint a Négy Csata Vezére, aki eltökélten küzd a nemzet érdekeiért.


A jó hírek elfogytak, és a repülőrajtra sem került sor, de Orbán Viktornak mégis van miről beszélnie az évértékelőjében. Marad tehát a harci szellem táplálása és az ellenségek felmutatása. Ellenségekből pedig bőven akad, ráadásul a legfrissebb kihívás, Magyar Péter, komoly fenyegetést jelent a NER-re.

Éppen vége lesz szombaton a Felcsút-Kecskemét meccs első félidejének, mire 45 kilométerrel arrébb, várhatóan sokkal több néző előtt Orbán Viktor úgy igazán belelendül az évértékelő beszédébe.

Huszonhat, mint egy színes mozaik darabja, amely különleges helyet foglal el az élet palettáján.

Gombócból is sok, pláne évértékelőből, de ha már egyszer elkezdte 1999-ben, nem lehet csak úgy abbahagyni.

Márpedig ezzel idén még a tavalyinál is nehezebb dolga lesz Orbánnak, hiszen akkor "csak" a kegyelmi botrány Novák Katalint és Varga Juditot elsöprő hatását kellett tompítania, most viszont sokkal komolyabb veszélyt kell kezelnie. Ahogy tavaly a kegyelembotárny volt, úgy idén az abból "megszülető" Magyar Péter lesz a megkerülhetetlen téma.

Magyarról és a Tiszáról ráadásul úgy kell Orbánnak beszélnie, mintha csak mellékszál lenne, átmeneti bosszantó apróság, ami persze nem akadályozza a Washingtontól Moszkván át Pekinging a Nagy Célon dolgozó vezetőt és pártját. Csakhogy Orbán ugyanolyan jól úgy tudja, mint a NER meghívottként a nézőtéren tapsoló színe-java:

Magyar Péter és a Tisza egy olyan politikai kihívást képvisel, amelyre már hosszú idő óta nem volt példa.

A korábbi évek inkább vélt, mint valós, mumus-szerű, külső ellenségeivel szemben ezúttal egy létező és nagyon is komoly politikai fenyegetésre várják hívei Orbán nyerő válaszát. Főleg azután, hogy az elmúlt egy évben eddig sem ő, sem a Fidesz, sem a százmilliárdos propagandakasszával rendelkező kormányzat nem tudott választ adni.

Orbán az utóbbi időszakban intenzíven posztolt arról, hogy készül szombati beszédére. Részleteket ugyan nem osztott meg, de az utóbbi napok és hetek eseményei valószínűleg segítenek neki a főbb irányvonalak meghatározásában. A héten a balatonfüredi Fidesz-KDNP frakcióülésen zárt ajtók mögött folytatott megbeszélés keretében a hírek szerint különösen az új nemzetközi helyzet, Donald Trump szerepe és az ukrajnai konfliktus állt a középpontban.

A Trump-adminisztráció hatásai Magyarországra és a globális politikai tájra, valamint az ukrajnai konfliktus és a béke kérdése kétségtelenül középpontba kerülnek a pártelnök-miniszterelnök beszédében. Ekkor lehetősége lesz arra, hogy hangsúlyozza, ő már jóval Trump megjelenése előtt is rendelkezett azzal a látásmóddal, amely a béke előmozdítását tűzte ki célul, így mindenkor a harmónia és a megértés mellett állt ki.

Ezek a témák úgy is előkerülhetnek majd az évértékelőn, hogy Trump elnöksége és az Ukrajnában elérhető béke vagy fegyverszünet is jót tesz a magyar gazdaságnak. E téren szükség is lenne lelkesítő szavakra, miután az év elején indított kormányzati jóhír-propaganda hamar kifulladt, az ígért gazdasági repülőrajt pedig egyszerűen elmaradt.

Bár Orbán valószínűleg igyekszik elkerülni, hogy Magyar Péter egy héttel ezelőtti országértékelő beszédére érdemben válaszoljon, hiszen ezáltal egyenrangú kihívóként ismerné el őt. Az ilyen felvetések és kritikák nem maradhatnak válasz nélkül a miniszterelnök számára. Ha mégis reagál, akkor arra számíthatunk, hogy a jól megszokott orbáni stílusban, amely tele van lekicsinyléssel, személyeskedő megjegyzésekkel és ironikus poénokkal fog érkezni.

Van mivel reagálni, hiszen Magyar Péter évértékelő beszéde igazán figyelemre méltóra sikeredett. Határozottan bírálta a NER elitista magatartását, míg Orbán Viktor világpolitikai stratéga szerepének kijátszásáról megjegyezte, hogy "kiöregedett és már nem érti a világ működését". Emellett Hatvanpusztának is üzent, amikor bejelentette: "elindítjuk az út a börtönbe programot".

Orbán válasza valószínűleg a már ismert kormányzati és fideszes reakciókra fog építeni, amikor azt állítja, hogy Magyar Péter a brüsszeli ellenfelei által tervezett bábkormány élére törekszik. E mögött pedig a Donald Trump által Amerikából elűzött, Brüsszelbe visszahúzódott "sorosista" demokrata baloldal támogatása áll, ami tovább fokozza a politikai feszültséget.

A közelmúltban Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője, új lendületet adott ennek az összeesküvés-elméletnek, amikor bejelentette, hogy kormánybiztos fogja kivizsgálni az amerikai befolyásolási kísérleteket. Ezen túlmenően a politikai támadásokkal szembeni "gátlástalan védekezésre" és új jogszabályok bevezetésére tett ígéretet, ami megerősítheti a Lánczi által megálmodott szuverenitásvédelmi hivatalt.

Orbán Viktor és Soros György kapcsolata régóta képezett már vitatott témát, hiszen a miniszterelnök politikai pályafutása kezdetén éppen a milliárdos támogatásával indult. Míg korábban Soros támogatása elengedhetetlen volt a Fidesz felemelkedéséhez, mára a kormányfő a Soros-ellenes retorikát választotta, és elkezdett beszélni a „Soros-hálózatról”, a „Soros-féle embertípusról”, a „Soros-tervről” és a „Stop Soros-törvényről”. Most már egyértelmű, hogy ez a stratégia nem csupán politikai eszköz, hanem a hatalom megtartásának szerves része lett.

A sorosozás a 2018-as és 2022-es választási kampányok után a 2026-os választások során is központi szerepet fog játszani.

A Fidesz dinamikusan alakuló politikai táján szinte lehetetlen nyomon követni, hogy éppen ki vagy mi számít a legújabb közellenségnek. Ebben a zűrzavarban azonban mindig számíthatunk Orbán Viktor évértékelő beszédeire, amelyek világos iránymutatást adnak. Ahogyan már korábban is jeleztük, most Magyar Péter mellett a civil szervezetek és a szabad média is felkerült a listára, mint a rendszer ellenségei – az évértékelőre pedig nem engedik be a Telexet, a 24.hu-t és a HVG-t sem.

Kétségtelen, hogy az évértékelő középpontjában két alapvető téma fog állni: az immáron régóta fennálló, ám újraéledő ellenségek, mint Brüsszel, a Soros-hálózat és Magyar Péter, valamint a harci retorika. Orbán már pénteki rádióbeszédében is utalt arra, hogy négy fronton küzd Brüsszellel, melyek közül néhány már 15 éve tart. Ezek a frontok a migráció, a gyermekvédelem, a nyugdíjak, valamint a rezsicsökkentés védelme.

Alighanem idén azonban kevés lesz az elmúlt években még sikerrel előadott műsor, amikor lelkes válogatott közönsége előtt Orbán előadja azt, amit a legjobban kedvel: az üres, de teátrális, jól hangzó frázisokat puffogtató, kedélyes vezetőt, aki rettenthetetlen utcai harcosként megvédi az övéit - bárkivel szemben, amíg az nem valós veszély.

Related posts