A Fidesz ismét megkezdi a közpénzek elosztását az állítólagos civil szervezeteinek.


Negyedik alkalommal kerül megrendezésre a Városi Civil Alap pályázati lehetősége, melynek keretében 4,8 milliárd forint áll rendelkezésre – sejthető, hogy ezek az összegek hova fognak áramlani.

Újra pénzt oszt a magyar állam a Fideszhez közel álló, civilnek mondott szervezeteknek, írja a 444. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy negyedszerre is megnyílik a Városi Civil Alap pályázata, ezúttal 4,8 milliárd forintra lehet pályázni, március 12-ig.

A Városi Civil Alap létrehozása a kormány reakciója volt arra, hogy az Ökotárs Alapítványt érintő vizsgálatok során elveszett 77 milliárd forintnyi támogatás, amelyet Norvégia, Izland és Liechtenstein biztosított az országnak. Az Ökotárs Alapítvány felelős volt 4 milliárd forint elosztásáért, azonban mivel ez az összeg szorosan összefonódott a teljes, 77 milliárdos kerettel, végül az összes támogatás elúszott, és ezzel együtt a civil szervezetek számára nyújtott lehetőségek is.

A Miniszterelnökség 2021-ben 4,4 milliárd forintot különített el a Városi Civil Alap pályázat keretében, amelyet azóta is folytatnak. 2022-ben és 2023-ban a pályázatot ismét meghirdették, ezúttal már emelt, 4,8 milliárd forintos kerettel, így a civil szervezetek számára továbbra is biztosítanak támogatási lehetőségeket.

A 444 cikke alapján valószínűsíthető, hogy a következő körben megint azok a civilnek titulált, de valójában a Fideszhez köthető szervezetek fognak dominálni, amelyek az előző időszakokban is a legnagyobb haszonélvezők voltak. A lap szerint ezek a csoportok aktívan kampányolnak a Facebookon a Fidesz javára, valamint civil álcával működő kiadványokat jelentetnek meg, szintén a kormánypárt támogatásával. Néhány szervezetet kifejezetten helyi Fidelitas tagok alapítottak, és sok ilyen egyesület vezetője fideszes önkormányzati képviselő. A részletes információk és a gyűjtés eredményei a 444 cikkében találhatóak.

A Városi Civil Alap első három pályázati körének legkiemelkedőbb nyerteseit a Válasz Online tavaly összegyűjtötte, és megállapították, hogy "a Fidesz óriási, választási célokra is felhasználható álcivil hálózatot hozott létre az elmúlt három évben, jelentős állami források bevonásával". A számvetésük alapján a pályázók körülbelül 2 százaléka zsebelte be a teljes keret 40 százalékát, ami 5,73 milliárd forintot jelent. Összesen 251 alapítvány részesült legalább 15 millió forintban, és ezek közül 219 esetében kimutatható volt a hatalomhoz való erős kötődés, ami a legnagyobb támogatást élvező alapítványok 87%-át érinti.

A K-Monitor korábban érdeklődött az Állami Számvevőszéknél arról, hogy a helyzet megfelelő-e, ám az ÁSZ válasza szerint minden rendben volt. Orosz Anna, a Momentumból, tavaly év elején szintén az ÁSZ-hoz fordult, kifogásolva, hogy "a kormány Városi Civil Alap pályázatán évről évre jelentős összegeket nyernek olyan álcivil szervezetek, amelyek nyilvánvalóan a Fideszhez kötődnek. Néhány közülük korábban jelölő szervezetként tevékenykedett, de olyan nyertesek is akadnak, akik szerepelnek az Állami Számvevőszék 'A közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző civil szervezetek értékelése' című decemberi jelentésében. Ilyen például az Alapítvány a Polgári Józsefvárosért, a FICSAK Alapítvány, vagy a csepeli Kozma István Magyar Birkózó Akadémia Alapítvány. A nyertesek között felfedezhető Fidesz-közeli szervezetek egy része aktívan végez politikai és kampánytevékenységet az elnyert pályázati forrásokból. Az Újbudai Polgárok Egyesülete például több millió forint közpénzt fordított arra, hogy fideszes propagandistákkal, mint Bohár Dániel, szervezzenek beszélgetéseket." Az ÁSZ Orosz Anna aggályaira nem reagált.

A Városi Civil Alap mellett van Falusi Civil Alap is, az 5 ezer fő alatti településekre, melyre szintén most írtak ki újabb kört, 5 milliárd forintos kerettel.

Related posts