Kanada saját válaszlépésekkel reagált Trump vámintézkedéseire, míg Kína a kereskedelmi világszervezethez fordul jogorvoslatért. Mexikó pedig egy munkacsoport létrehozását javasolja a helyzet kezelésére.


Kína határozottan elutasítja az Egyesült Államok döntését, miszerint további 10 százalékos vámot vet ki a Kínából importált árukra, és megfelelő ellenintézkedéseket fog tenni, közölte a kínai kereskedelmi minisztérium vasárnap. A vámokkal sújtott Kanada és Mexikó vezetői is üzenetek Trumpnak.

Január 31-én, New York-i idő szerint kicsivel délután kettő előtt, a Fehér Ház hivatalosan bejelentette, hogy február 1-jétől vámokat vezetnek be Kínával, Kanadával és Mexikóval szemben. Ezek az országok az Egyesült Államok három legfontosabb külkereskedelmi partnere. Karoline Leavitt szóvivő közlése szerint Kínára 10 százalékos, míg a két szomszédos országra 25-25 százalékos vámot fognak kivetni. Trump kampányának egyik fő ígérete az volt, hogy széleskörű vámokat alkalmaz a legnagyobb kereskedelmi partnereivel szemben, sőt, a most bejelentett vámtarifákra még magasabbakat is kilátásba helyezett. Azonban hivatali idejének első két hete során sokakban kérdéseket ébresztett azzal kapcsolatban, hogy valóban végigviszi-e ezt a politikát, és egyes vezetők azt sejtették, hogy fenyegetései csupán a befolyásának növelését szolgálják.

"Donald Trump amerikai elnök egyoldalú lépése súlyosan sérti a nemzetközi kereskedelmi szabályokat; ez a lépés nemcsak a saját problémáját nem oldja meg, hanem megzavarja a két ország közötti normális gazdasági és kereskedelmi együttműködést is" - idézték a kínai minisztérium szóvivőjét a közleményben.

A minisztérium nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az amerikai félnek sürgősen szükséges lenne "tárgyilagos és ésszerű módon közelíteni a fentanil problémájához, ahelyett, hogy rendszeresen kereskedelmi korlátozásokkal próbálná elrettenteni más nemzeteket".

A Kínára bevezetett vám bevezetésének hátterében az a megállapítás áll, hogy a kelet-ázsiai országban gyártott fentanil, egy rendkívül erős kábítószer, ellenőrzése nem elég szigorú, ami súlyos következményekkel jár az Egyesült Államokban. A helyi hatóságok fellépésének hiánya komoly aggodalmakat vet fel, mivel ez hozzájárul a drogproblémák fokozódásához az amerikai piacon.

"A fentanil az Egyesült Államok problémája. A kínai fél kiterjedt kábítószer-ellenes együttműködést folytatott az amerikai oldallal, és figyelemre méltó eredményeket ért ért el" - fogalmazott korábban Mao Ning, a kínai külügyi tárca szóvivője.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök szombat este televíziós beszédet tartott, amelyben konkrét intézkedéseket jelentett be, amivel visszavágnak a kivetett adók miatt, köztük egy 25 százalékos vámot, amelyet fokozatosan vezetnek be 155 milliárd dollár értékű amerikai termékre.

Trudeau véleménye szerint Trump lépései komoly kockázatot jelentenek az amerikai fogyasztók és iparágak számára, mivel akadályozhatják a hozzáférést a létfontosságú kanadai kritikus ásványi anyagokhoz és erőforrásokhoz, beleértve az olajat, az energiát és a fát. A kanadai miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Kanada tartományaival együttműködve alaposan átvizsgálja az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi kapcsolatokat.

Trudeau figyelmeztetett, hogy a Kanada ellen bevezetett vámok komoly veszélyt jelentenek a munkahelyekre, és akár az amerikai autógyártási üzemek, valamint más termelő létesítmények bezárásához is vezethetnek. Az intézkedések következtében nőni fognak a költségek, ami érinti az élelmiszerek árát a boltokban és az üzemanyag költségeit is. Ezen felül akadályozni fogják az amerikaiak hozzáférését olyan fontos alapanyagokhoz, mint a nikkel, kálium, urán, acél és alumínium, amelyek kulcsszerepet játszanak az Egyesült Államok biztonságában.

A kanadai miniszterelnök véleménye szerint Trump lépései sértik a Mexikóval közösen aláírt kereskedelmi megállapodást (USMCA), amelyet néhány évvel ezelőtt kötöttek.

Claudia Sheinbaum mexikói elnök közölte, hogy utasította gazdasági miniszterét, hogy a mexikói érdekek védelmében tarifális és nem tarifális intézkedéseket vezessen be az Egyesült Államokkal szemben.

Sheinbaum úgy véli, hogy hazájának "nyugodt elmével" és megfontolt, célzott válaszokkal kell reagálnia. "Mikor más országokkal egyeztetünk, és amikor más nemzetek képviselőihez szólunk, mindig büszkén, felemelt fővel tesszük ezt, soha nem hajtjuk le a fejünket" - hangsúlyozta.

Trump hivatala szerint a kínai tisztviselők nem tettek eleget a közelmúltban tapasztalt kábítószer-szállítmányok megakadályozásának Mexikó irányába, így a drogok a kartellek kezére kerültek. Ezen kívül arra is felhívták a figyelmet, hogy a mexikói drogkereskedők "elviselhetetlen szövetséget" alakítottak ki a mexikói kormánnyal.

A közösségi médiában erre Sheinbaum úgy reagált: "Határozottan visszautasítjuk a Fehér Ház rágalmait, miszerint a mexikói kormány bűnszervezetekkel szövetkezik". Azt javasolta, hogy hozzanak létre egy munkacsoportot Trumppal a Mexikóval kapcsolatos problémák leküzdésére, mondván: "A problémákat nem lehet vámok kivetésével megoldani". (Guardian, MTI)

Related posts