Kellemetlen fordulat a magyar inflációs helyzetben!

Januárban Magyarországon az infláció mértéke 5,5%-ra rúgott, ahogy azt a Központi Statisztikai Hivatal bejelentette. Az elemzők kezdetben 4,9%-os árnövekedést valószínűsítettek, így az új adat nemcsak hogy meghaladta az előrejelzéseket, de a jegybank legutóbbi nyilatkozatai szerint is komoly aggodalomra ad okot, hiszen 5% feletti drágulásra számítottak az év kezdetén.
Az inflációs mutató szeptemberben még 3%-on, épp a jegybanki célon állt, ám ezután emelkedni kezdett, novemberben 3,7, decemberben 4,6%-os volt az egy évre visszatekintő drágulás. A fő hajtóerő az élelmiszerek áremelkedése, illetve a forint gyengülése volt.
A legfrissebb statisztikák alapján januárban az előző hónaphoz viszonyítva 1,5%-kal nőtt az árszínvonal. Ez a drágulás nemcsak mértékében, hanem összetételében is aggasztó, mivel...
A tartós ármozgások figyelemmel kísérésére szolgáló maginflációs mutató éves szinten jelentős emelkedést mutatott, 4,7%-ról 5,8%-ra szökött.
A pénz vásárlóereje szinte minden termékkörben gyorsuló ütemben romlott. Az élelmiszerek havi alapon 1,9%-kal drágultak, éves alapon az áremelkedés már 6%-os. Különösen nagy év eleji áremelkedést mért a KSH a tej (5,8%), a kávé (4,9%), a csokoládé (4,7%) esetében, de a zöldség, gyümölcs (4,4%) és a liszt (3,8%) is sokat drágult egyetlen hónap alatt. Az élelmiszerinfláció erősödése elsősorban a világpiaci nyersanyagárak növekedésére vezethető vissza, de a gyenge forint hatása is megjelenik az árcédulákon.
Sajnos újra kellemetlen meglepetéssel szembesülhetünk a szolgáltatásinfláció felpörgésével. 2024 második felében biztató dezinflációs jelek mutatkoztak, ám most az éves árindex 6,8%-ról 8,5%-ra ugrott. E növekedés hátterében számos tényező áll, hiszen mindössze egy hónap alatt a telefon- és internetköltségek 9,9%-kal, a postai szolgáltatások 6,0%-kal, míg a lakásjavítás és -karbantartás 2,7%-kal drágult. Az autópályadíjak, gépkocsikölcsönzés és parkolás is 2,3%-os emelkedést mutatott. Valószínűsíthető, hogy a telekommunikációs cégek akcióinak vége is hozzájárult a növekedéshez, de az 8,5%-os mutató így is rendkívül aggasztó.
A gyenge forint primer hatását a tartós fogyaszátsi cikk esetében láthatjuk. A nagy importhányadú termékcsoportban második hónapja mér érdemi drágulást a KSH.
További információkkal hamarosan szolgálunk!