Az Európai Unió belevágott az ESG-minősítések átláthatóságának javításába – új szabályozást fogadtak el.
Az ESG-minősítések alapvető célja, hogy átfogó képet nyújtsanak a befektetők és más érdekelt felek számára a vállalatok vagy pénzügyi eszközök fenntarthatósági teljesítményéről. Ezek a minősítők alaposan elemzik, hogy a vállalkozás milyen hatással van a társadalomra és a környezetre, továbbá figyelembe veszik a fenntarthatósági szempontokkal kapcsolatos potenciális kockázatokat is. Az ESG-minősítések tehát nem csupán a pénzügyi teljesítményre fókuszálnak, hanem arra is, hogy a cégek hogyan járulnak hozzá a fenntartható fejlődéshez és milyen felelősségteljes döntéseket hoznak a jövő érdekében.
Mivel az ESG-minősítések folyamatosan növekvő befolyással bírnak a tőkepiacok működésére,
Az EU 2023 óta sürgeti egy egységes szabályrendszer kidolgozását, amely a fenntartható befektetési termékek iránti befektetői bizalom megerősítésére irányul.
Az ESG-minősítések hitelessége és összehasonlíthatósága számos kritikát vonzott a piaci szereplők részéről. Ennek orvoslására irányul az új szabályozás, amely célja, hogy növelje az ESG-minősítéseket kínáló szolgáltatók átláthatóságát és megbízhatóságát.
Az Unió területén működő, ESG-minősítést biztosító szolgáltatók engedélyezése és felügyelete az Európai Értékpapírpiaci Hatóság (ESMA) hatáskörébe tartozik. E szolgáltatóknak szigorú átláthatósági előírásoknak kell megfelelniük, különösen a módszertanok és az információforrások tekintetében. Az EU határain kívül tevékenykedő, de az uniós piacon ESG-minősítést kínáló szolgáltatók számára pedig kötelező lesz egyedi jóváhagyást beszerezniük, vagy pedig egyenértékűségi határozat alapján kell szerepelniük az uniós ESG-minősítő szolgáltatók nyilvántartásában.
A rendelet hatályba lépése a közzétételét követő 20. napon esedékes, míg az érintett feleknek 18 hónapos felkészülési időt biztosítanak az alkalmazás megkezdésére. Ez azt jelenti, hogy a minősítők másfél év áll rendelkezésükre a szükséges előkészületek elvégzésére.