Kiderült, hogy ki profitál az EU-s háborús forgatókönyvek megvalósításából.


Európában a védelmi költségvetések emelkedése új rekordot dönt, amit részben Oroszország Ukrajna ellen irányuló agressziója, részben pedig az Egyesült Államok által gyakorolt nyomás generál. Az Európai Bizottság előrejelzései szerint a következő tíz évben az EU tagállamai összesen 500 milliárd eurót fordíthatnak a védelemre. Ez a hatalmas összeg jelentős lehetőségeket teremt nemcsak az európai, hanem az amerikai és más nemzetközi fegyvergyártók számára is - írja a Politico.

Az amerikai fegyvergyártók jelentős részesedést szereztek az európai fegyverimportban. A Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) adatai szerint

2019 és 2023 között az európai fegyverimport 55%-a származott az Egyesült Államokból, ami jelentős növekedés a korábbi 35%-hoz képest.

Az amerikai vállalatok, mint a Lockheed Martin, jelentős fölénnyel bírnak az F-35A vadászgépek és a Patriot légvédelmi rendszerek területén, míg az európai gyártók, mint a Saab és az Eurofighter Typhoon konzorcium, igyekeznek megőrizni piaci részesedésüket.

Donald Trump esetleges visszatérése a Fehér Ház élére újabb kérdéseket vethet fel, különösen az amerikai és európai védelmi kapcsolatokban. Trump nyomás alá helyezheti a NATO-tagországokat, hogy a bruttó hazai termékük legalább 5%-át a védelemre fordítsák, ami jelenleg csupán Lengyelország és Litvánia költségvetési terveiben található meg. Ugyanakkor az amerikai védelmi ipar mérete és technológiai fejlettsége továbbra is kulcsszerepet játszik Európa számára, különösen olyan szektorokban, ahol az európai gyártók nem tudják maradéktalanul kielégíteni a növekvő igényeket.

Az európai országok igyekeznek egyensúlyt találni az amerikai és a hazai beszerzések között. Az EU tagállamai közös védelmi beszerzéseket és technológiai fejlesztéseket szorgalmaznak, hogy a növekvő költségvetésekből nagyobb részt tartsanak Európában. Mario Draghi, az EU gazdasági versenyképességi jelentésének szerzője, hangsúlyozta a közös európai szabványok és preferenciák fontosságát, hogy az európai ipar hosszú távon is versenyképes maradjon.

Miközben az amerikai cégek dominanciája jelenleg megkérdőjelezhetetlen, az európai fegyvergyártók is jelentős projekteken dolgoznak. Az új generációs vadászgépek, a hadihajók, a légvédelmi rendszerek és a drónfejlesztések terén elért eredmények azt mutatják, hogy az európai ipar továbbra is jelentős szerepet játszhat a kontinens védelmi kapacitásainak fejlesztésében. Ahogy Mark Rutte, a NATO főtitkára fogalmazott az uniós tagállamokhoz szólva:

Rengeteg pénz forog a piacon. Legyenek jó üzletemberek, és ne hagyják, hogy mások megelőzzék önöket.

Related posts