Kiderült, hivatalosan mi történt a lefoglalt szállodai szobákkal, amelyeket Sulyok Tamás és csapata az olimpia alatt nem használtak fel.

A külügyminisztérium tájékoztatása szerint a magyar delegáció csupán három napon át használta az Intercontinental szálloda által lefoglalt 15 szobát az olimpiai események során, amikor Sulyok Tamás köztársasági elnök is Párizsban tartózkodott. Ez azt jelenti, hogy a fennmaradó 16 éjszaka alatt vagy üresen álltak a szobák, vagy a szálloda szabadon értékesíthette azokat más vendégeknek. Kérdésünkre, miszerint miért nem ajánlották fel a szállásokat jótékonysági célokra, hiszen 228 millió forintot már kifizettek értük, nem érkezett válasz a Sándor-palotából.
A párizsi Intercontinental szálloda elnöki lakosztályát a tavalyi olimpiai események idejére bérelte ki a köztársasági elnök delegációja. A bérleti díj meglehetősen borsos volt: 180 ezer euró, ami körülbelül 68 millió forintnak felel meg. Ez a részlet a szállodával kötött szerződésből derült ki, amelyet a magyar nagykövetség képviselője írt alá.
Az elnöki lakosztály mellett további 14 szobát foglaltak le 18 éjszakára. Az egyes szobatípusok és azok árai a következőképpen alakultak:
Összesen 595 ezer eurót, körülbelül 228 millió forintot kellett a szállodának kifizetni. Ahogy korábban említettük, hiába tartózkodott Sulyok Tamás és kísérete csupán két éjszakát Párizsban, a teljes szerződésben rögzített összeget így is át kellett utalniuk.
A szobabérlésről szóló megállapodás, ahogy azt korábban jeleztük, nem novemberben, hanem decemberben került aláírásra, amikor még Novák Katalin töltötte be a köztársasági elnöki posztot. Emlékezetes, hogy tavaly márciusban Sulyok Tamás lépett a helyébe, miután kiderült, hogy az előző államfő kegyelmet adott a bicskei gyerekotthon pedofil igazgatóját támogató K. Endrének.
A hivatalos álláspont szerint az államfő márciusban történt hivatalba lépése után már nem volt lehetőség kedvező változtatásokra a szállodával kötött szerződésben, ami miatt az eredetileg megállapított összeget kellett kifizetni.
A szerződéssel összefüggő iratokból, amelyekbe a HVG is bepillantást nyerhetett, kiderült, hogy márciusban értesítették Sulyok Tamásékat a felmerülő lehetőségekről. Érdekesség, hogy a Sándor-palota később a Telex számára azt nyilatkozta, csupán egy munkatárs volt tisztában a megkeresés részleteivel.
A levélben arról tájékoztattak, hogy a szállodának már két részletet sikeresen átutaltak, így csupán egyetlen részlet maradt hátra, amely valamivel több mint 100 millió forintot képvisel. Az információk szerint, ha a foglalást lemondják, akkor 117 millió forintot kellett volna kifizetniük, ezért végül úgy döntöttek, hogy követik az eredeti ütemezést. (Érdemes megjegyezni, hogy ha április 22. után történik a lemondás, akkor a költség még magasabbra, 176 millió forintra rúgna.)
A magyar nagykövetség ennek megfelelően olyan szerződést kötött, amelynek értelmében még hónapokkal az első vendég érkezése előtt sem nem lehetett úgy lemondani a foglalást, hogy az ne legyen rendkívül előnytelen.
A megállapodás értelmében a tervezett érkezést megelőzően...
Ennek tükrében valószínűleg jelentős összeget lehetett volna megkímélni, ha már januárban lemondják a szállást. Ekkor még Novák Katalin töltötte be a köztársasági elnöki posztot, és az elképzelések szerint ő képviselte volna hazánkat államfőként Párizsban, az olimpia teljes időtartama alatt.
A dokumentumok alapján világossá vált, hogy a nagykövetségnek az érkezés előtt több héttel előzetesen be kellett jelentenie azokat a személyeket, akik a lefoglalt szobákat igénybe vehetik. Ennek következtében közérdekű adatigénylést nyújtottunk be a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak, hogy információt szerezzünk arról, kik tartózkodtak az ötcsillagos szállodában abban az időszakban, amikor Sulyok Tamás és társai már elhagyták a helyszínt.
A minisztérium tájékoztatása alapján július 25. és 27. között összesen 18 név került benyújtásra. Ez azt jelenti, hogy a fennmaradó 16 éjszaka kapcsán - a szálloda szabályzatának értelmében - az Intercontinental szálloda felelős volt az üres szobák elosztásáért. (Az adatigénylésünk az olimpia teljes időtartamára vonatkozott, azonban a tárca csak arra az időszakra nevezett meg delegáltakat, amikor Sulyok Tamás is Párizsban tartózkodott. A résztvevők, Sulyok Tamás és felesége kivételével, adatvédelmi okokból nem kerültek nyilvánosságra.)
Megkérdeztük a Sándor-palotát, hogy ha már kifizették a 228 milliós teljes szállásdíjat, akkor miért nem engedték át a szállást valamelyik karitatív szervezetnek, amely rászorulókat vagy más fontos társadalmi csoportok képviselőit vihette volna ki az olimpiára. Sulyok Tamás hivatalától nem érkezett válasz.
Korábban annyit közöltek, nincs tudomásuk arról, kik használták a szobákat, akkor, amikor az államfő már távozott a városból. Azt viszont elárulták, hogy Sulyok Tamás honvédségi géppel utazott Párizsba.
Ugyanakkor nemcsak a kihasználatlan szobák utalnak túlzott költekezésre: a pazarlás már ott is megjelenik, hogy egyáltalán 228 millió forintért foglaltak szállást az olimpia teljes idejére. Novák Katalin titkársága ezzel kapcsolatban azt közölte, hogy az eredeti tervek szerint egy budapesti olimpia mellett lobbizott volna az államfő.
A Demokratikus Koalíció első cikkünk megjelenése után kikérte a párizsi tartózkodásra vonatkozó számlákat is a külügyminisztériumtól, de miután Sebián-Petrovszki László, a párt képviselőjének tájékoztatása szerint nem kaptak semmilyen információt az elszámolásról, pert indítottak a tárca ellen.