Klímával való fűtés: mit érdemes tudni és figyelembe venni? | 24.hu A klímaberendezések fűtésre való használata egyre népszerűbbé válik, és nem véletlenül: energiahatékony megoldásokat kínálnak a hűvösebb hónapokban. Azonban ahhoz, hogy a legtöbbet hozh
A klíma egyik legnagyobb előnye, hogy egyetlen készülékkel képesek vagyunk egész évben kellemes hőmérsékletet teremteni otthonunkban. Nyáron a tikkasztó hőségben hűvös levegőt varázsolhatunk, míg télen a fűtés feladatait is ellátja. Ezért a beruházás nem csupán a nyári hónapok néhány forró napjára vonatkozik, hanem a több hónapon át tartó fűtési időszakra is. Most nézzük meg, mire érdemes odafigyelni, ha a klímaberendezést főként fűtési célokra szeretnénk használni.
Nyilvánvaló, hogy ha a készüléket fűtés céljára is szeretnénk alkalmazni, akkor a széles választékból a fűtésre optimalizált modellek közül érdemes választanunk. Ma már léteznek olyan légkondicionálók is, amelyek akár mínusz 20 fokos külső hőmérséklet mellett is képesek hatékonyan fűteni. Ez azt jelenti, hogy az ingatlan méretétől, szigetelésétől és nyílászáróinak minőségétől függően, akár kizárólag egy klímaberendezésre is támaszkodhatunk a téli fűtés során. Ugyanakkor fontos figyelembe venni, hogy extrém hideg időjárás esetén a klíma hatékonysága csökken, ami azt eredményezi, hogy több elektromos energiát használ fel az azonos hőmennyiség előállításához.
A közkeletű ökölszabály szerint 5 Celsius fok felett a klímaberendezések működnek a legoptimálisabban, míg ennél alacsonyabb hőmérsékleten érdemesebb más, hagyományos fűtési megoldásokra áttérni. Ugyanakkor meg kell említeni, hogy a klímák még a zord téli hónapokban is gazdaságosabb alternatívát nyújtanak, mint a hagyományos elektromos fűtők, amelyek csupán az áramot alakítják át hővé. Ezzel szemben a klímák működési hatékonysága 3-4-szeres, sőt a legmodernebb modellek esetében akár 5-szörös energiát is képesek hasznosítani.
Az előnyök tekintetében érdemes kiemelni, hogy a klímaberendezések használata mellett az egyik legnagyobb vonzerő a minimális kezdeti költség. Nem szükséges például kazánt telepíteni, és elkerülhetjük a bonyolult fűtési rendszerek kiépítését, amelyek csövekkel és radiátorokkal hálózzák be az egész ingatlant.
Nincs szükség drámai átalakításokra: csupán egy belső egységet kell rögzíteni, valamint egy kültéri modult elhelyezni a homlokzaton. A klíma telepítése nem igényel bonyolult munkálatokat: a szakemberek mindössze fél nap alatt átfúrják a falat és felszerelik a szükséges berendezéseket, míg a villanyszerelő még ennél is gyorsabban elvégzi a precíz előkészítő feladatokat. Amennyiben a klíma tervezett helyén a közelben van konnektor, akkor még a kábelek húzogatására sincs szükség a villanyóra és a készülék között.
Nem elhanyagolható tényező, hogy a klíma működése rendkívül egyszerű, ami minimálisra csökkenti a meghibásodások esélyét, és az üzemeltetése is könnyedén megoldható.
Fontos kiemelni, hogy ezzel a készülékkel nemcsak fűteni, hanem hűteni is tudunk, így bármely évszakban kényelmesen alkalmazhatjuk.
A klímák többnyire programozhatók, és interneten keresztül távolról is lehet irányítani az erre alkalmas készüléket. Mikor elmegyünk otthonról, az energiatakarékosság miatt néhány fokkal levesszük a fűtést az üres házban, amikor haza indulunk, távolról feltekerhetjük a fűtést, így mire hazaérünk, már kellemes meleg hőmérséklet fogad minket otthon. Nagyon hasznos lehet ez a funkció a csak időnként lakott hétvégi házak esetében is.
A társasházi élet kihívásai közé tartozik a kültéri klímaegység elhelyezése, amely számos szempontot figyelembe kell venni. Fontos, hogy a zaj ne zavarja a szomszédokat, a berendezés ne rontsa a homlokzat esztétikáját, és a kondenzvíz ne csöpögjön a gangra vagy a ház melletti területre. A műemléképületek lakói számára is kedvező fejlemény, hogy Magyarországon elérhetők az úgynevezett monoblokkos klímaberendezések. Ezek a készülékek egyetlen tömbben egyesítik a kültéri és beltéri egységet, így a falon kívül csupán két, hangszórókra hasonlító szűrő látható – az egyiken lép be a levegő, míg a másikon távozik. Ezek a modellek némileg hangosabbak, mint a hagyományos, külön kültéri egységgel rendelkező klímák, viszont éjszakai üzemmódjuk jelentősen csökkenti a működésből adódó zajt, így éjszaka is kényelmesen használhatóak.
A méretezés folyamata nem olyan bonyolult, mint amilyennek elsőre tűnhet. Könnyedén meghatározható, hogy egy adott helyiség légköbméretéhez hány kWh teljesítmény szükséges. Ezen adatok birtokában könnyedén eldönthetjük, milyen típusú és hány légkondicionáló egység beszerzésére van szükség az épületünkben. Mielőtt azonban nekivágunk egy több százezer forintos beruházásnak, érdemes szakértői véleményt kérni, hogy ingatlanunk sajátos jellemzőit figyelembe véve megtaláljuk a legoptimálisabb megoldást. Különösen lényeges kérdések merülnek fel: hány darab klímaberendezésre van szükség, mekkora legyen a teljesítményük, és hová érdemes őket elhelyezni a leghatékonyabb működés érdekében.
Számos kisebb helyiség esetében nem mindig a légkondicionáló a legjobb választás. Ha minden egyes szobába külön készüléket telepítünk, az költségesebbé válhat, pedig a légkondik egyik fő előnye éppen a kedvező ár-érték arány a többi fűtési megoldáshoz képest.
Teljesen más a helyzet, ha viszonylag tágas, egybenyíló helyiségekről beszélünk. Például egy 50 négyzetméteres, folyosóval elválasztott lakótér, amely magában foglalja a szobát, fürdőt és konyhát, könnyedén lehűthető egyetlen légkondicionáló berendezéssel. Arra azonban érdemes felkészülni, hogy a klímától távolabb eső helyiségekben 1-2 fokkal hűvösebb lehet a levegő, de ez a különbség nem számottevő.
Van, aki csak kiegészítő fűtésre használja a klímát, arra is kiváló. Ha például nem akar több gázt fogyasztani a jelenleg kedvezményes lakossági tarifával elszámolt éves mennyiségen túl, érdemes lehet az őszi-tavaszi átmeneti időszakban klímával fűteni. Az is jó megoldás lehet, ha a gázkazánnal lényegében temperáljuk az egész lakást mondjuk 16 fokra (nem kell több a kamrába, folyosóra), és abban a szobában, ahol tartózkodunk, rásegítünk, felcsavarjuk a klímát, ott melegítünk jobban.
A klíma nem igényel olyan jellegű karbantartást, mint például egy gázkazán, de ahhoz, hogy a készülékünk hosszú életű legyen és minél hatékonyabban működjön, rendszeresen és szakszerűen kell tisztítani és karbantartani. A beszívott levegővel együtt óhatatlanul por, szennyeződés, illetve mindenütt jelen lévő mikroorganizmusok kerülnek a készülékbe. A szakszerű és rendszeres karbantartást mindenképpen bízzuk szakemberre. A tisztítást évente kétszer javasolják: a fűtési szezon előtt, illetve még mielőtt jön a nyári kánikula és átállunk hűtésre. Márkától, szerelőtől és országrésztől függően változó, 15-35 ezer forint körüli összegről van szó, de nem érdemes ezen spórolni és elhanyagolni. Már csak azért sem, mert a jótállás csak akkor érvényes, ha a gyártó által előírt karbantartást megfelelő gyakorisággal elvégzik, és ezt a szakember a klíma dokumentációjában igazolja.