Az osztrák közösségi médiában egyre inkább terjed a gúnyolódás a szélsőjobboldali politikai képviselők körül, miután nyilvánosságra került, hogy ők állnak a parlamenti "gazdaglisták" élén. Az internetes kommentelők szarkasztikus megjegyzésekkel reagálnak

A közösségi médiában élénk viták zajlanak, ahol az osztrákok gúnyolják a Szabadságpárt (FPÖ) parlamenti képviselőit. Az ok? Kiderült, hogy ők vezetik a parlament legjobban kereső képviselőinek ranglistáját – írja a Guardian. A 2024-es kötelező jövedelemnyilatkozatok alapján készült friss jelentés szerint a párt, amelynek önarcképe az „átlagemberek szószólója”, valójában a legnagyobb kiegészítő jövedelmeket szerzi.
Az adatok alapján hét képviselő havi jövedelme meghaladta a 12 000 eurót, ami körülbelül négy millió nyolcszázezer forintnak felel meg. Ez az összeg már önmagában is jelentős, de emellett közjegyzői, ügyvédi vagy üzleti vezetői tevékenységeikből további bevételeket is realizáltak, amelyek a körülbelül 10 000 eurós, azaz négy milliós képviselői fizetésükön felül érkeztek. Érdekes megjegyezni, hogy a szélsőjobboldali képviselők átlagosan 1,9 további jövedelemforrással bírnak, ezzel túlszárnyalva parlamenti társaik többségét.
"Van ezeknek idejük, hogy ilyen jól fizető mellékállásokkal foglalkozzanak? Hogyan is csinálják ezt? Én, aki egy átlagos bérrel rendelkező munkahelyen mindig 100%-ot próbálok nyújtani, és a költségvetési megszorítások miatt szenvedek, egyre inkább úgy érzem, hogy átvernek." - fogalmazott egy olvasó a Facebookon a cikk alatt, amely a jelentésről szól.
"Vízről beszélnek, de borral koccintanak! Igen, természetesen, ez az 'átlagpolgárok pártja'" - írta egy Instagram-felhasználó.
"Nekik valószínűleg több mint 24 órás napjuk van!" - fogalmazott meg egy másik hozzászóló.
A szeptemberi általános választások után a győztes párt politikai riválisai kihasználták a lehetőséget, hogy bírálják az FPÖ-t, amely nem mentes a botrányoktól, de a közvélemény-kutatások szerint mégis minden harmadik osztrák támogatója. "Egy olyan pártnál, amely az átlagemberek hangjaként és a 'rendszer' ellenfeléként pozicionálja magát, teljesen jogos elvárás a hitelesség vizsgálata" - nyilatkozta Nico Marchetti, a koalícióban kormányzó Néppárt (ÖVP) főtitkára.
Klaus Seltenheim, a kormánykoalícióban szereplő Szociáldemokraták (SPÖ) képviselője úgy véli, hogy a jelentés "a kék csapatok képmutatásának" leleplezését szolgálja, utalva ezzel az FPÖ pártszínére.
Az FPÖ a kormány működésének kritikáit elterelési stratégiának minősítette, amely a kabinet által elkövetett hibákra irányítja a figyelmet. Szerintük ezek a hibák „rekord mértékű adósságot, magas inflációt, növekvő munkanélküliséget és három egymást követő recessziós évet” eredményeztek. Emellett hangsúlyozták, hogy képviselőik minden kiegészítő jövedelme teljes mértékben megfelel a jogszabályoknak és a törvényesség követelményeinek.