A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissítette adatait, és úgy tűnik, hogy az év végére még a várt 0,2%-os GDP-növekedés sem valósult meg.

Kedden a statisztikai hivatal nyilvánosságra hozta a tavalyi utolsó negyedévre és az egész évre vonatkozó GDP-adatokat. A KSH egy fontos módosítást végzett: a január végén közzétett első becsléshez képest lefelé korrigálta a számokat. Az utolsó negyedévben a szezonális és naptárhatással kiigazított növekedés mindössze 0,1 százalékos volt az előző év azonos időszakához képest, míg az első jelentésben 0,2 százalék szerepelt. Ilyen alacsony növekedést legutóbb 2020-ban, a koronavírus-járvány idején tapasztaltunk.
A többi főbb mutató nem változott. Az előző negyedévhez képest 0,5 százalékos volt a gazdaság növekedése, szintén a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján. Az borítékolható volt, hogy ez az érték most jobb lesz, mint az éves alapú GDP-bővülés mutatója, hiszen előtte két egymást követő negyedévben is visszaesett a magyar gazdaság (a harmadik negyedéves adat a legrosszabb európai uniós értéket jelentette).
A múlt év egészében a magyar GDP 0,6 százalékkal bővült, erősítette meg az első adatközlését a KSH. Ez azt jelenti, hogy 2024-ben nem sikerült akkorát nőnie a magyar gazdaságnak, mint amekkorát a 2023-as recesszió idején visszaesett - akkor 0,7 százalékos mínuszban zártunk -, vagyis a 2022-es gazdasági teljesítmény alatt maradt a GDP szintje (nagyjából 99,89 százalékán annak).
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentése alapján, ha a termelési aspektusból vizsgáljuk a számadatokat, akkor...
Ha a felhasználási oldalról nézzük, az látszik, hogy
A legfrissebb GDP-jelentésből számos lényeges külkereskedelmi adat is napvilágot látott. A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában 786 milliárd forintos többlet keletkezett, ugyanakkor a forgalom összességében visszaesett. Érdekes módon az export volumene 2,0%-kal nagyobb mértékben csökkent, mint az importé, amely 1,3%-os visszaesést mutatott. Az áruforgalom, amely a külkereskedelem közel 80%-át teszi ki, esetében a kivitel 3,3%-kal, míg a behozatal 2,3%-kal csökkent.