Körülbelül 40 napon keresztül áramolhatott az olaj Gárdonynál, miközben a MOL is tudomással bírt róla.


A vállalat állítása szerint a probléma megtalálásához volt szükséges, hogy a sérült vezeték tovább működjön.

Tavaly ősszel Gárdony mellett meghibásodott a MOL Pécs és Százhalombatta közötti vezetéke. Akkor a vállalat közölte, hogy a vezetéket elzárták, a szállítást leállították. A közel két méter mélyen található, sérült vezetékszakasz feltárása során megállapították, hogy a hibát a vezeték alsó részén egy repedés okozta, a sérülés következtében pedig 10 köbméter kőolajszármazék szivárgott a földbe - közölte a vállalat.

Az Átlátszó nem sokkal később nyilvánvalóvá tette, hogy a valóságból adódóan a szivárgás mértéke nem csupán 10 köbméter, hanem valójában 487 köbméternyi olaj került a természetbe. A tényfeltáró portál legfrissebb információi szerint a probléma észlelését követően is több mint egy hónapon át áramlott az üzemanyag a talajba.

Az Átlátszó információi alapján a MOL már szeptember 10-én észlelte a problémát, azonban a repedés felfedezésére csak október 16-án került sor. A két dátum közötti 37 nap alatt lehetőséget adtak arra, hogy közel 200 köbméter mérgező kőolajszármazék szivárogjon a talajba.

A MOL szerint minderre azért volt szükség, mert így tudták lokalizálni a problémát, az Átlátszónak nyilatkozó szakember szerint azonban ez a módszer "primitív és felelőtlen", sokkal korszerűbb lett volna, ha olaj helyett vizet folyatnak a sérült vezetéken, de ma már léteznek távérzékelési eszközök, amelyeket bevethettek volna a szivárgás pontos helyének megtalálásához.

Kozma Szabolcs, a MOL logisztikai vezetője az Átlátszónak azt mondta, hogy a helyszín alapján jutottak arra a következtetésre, hogy mindössze 10 köbméter olaj folyt el Gárdony mellett. A hiány többi részéről - ami már szeptember elején is 230 köbméter volt - azt feltételezték, hogy egy másik helyszínen szivárgott el, esetleg ellopták.

A logisztikai vezető korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy az olajszennyezés egy 15-17 méter mélységben elhelyezkedő, körülbelül 50 méter átmérőjű agyagos képződményen terjedt el. Mivel ez a terület lejtős, fennáll a lehetősége, hogy a szennyeződés fokozatosan tovább terjed. A helyzet megelőzése érdekében a szakértők egy folyadékzáró fal kialakítását javasolják. A vállalat már áprilisban el is kezdte a kivitelezést.

Related posts