Kubatov Gábor úgy véli, hogy a 13. havi nyugdíj sorsa veszélybe kerülhet Ukrajna EU-s csatlakozása következtében. Ugyanakkor egy szakértő hangsúlyozza, hogy ez a félelem megalapozatlan, és a helyzet nem indokolja a pánikra való okot.

Az ukrán állampolgárok, akik áttelepültek, valóban jogosultak nyugdíjra egy államközi megállapodás alapján. Ugyanakkor, ha Ukrajna csatlakozna az Európai Unióhoz, ez a lehetőség megszűnne.
Nincs veszélyben a 13. havi nyugdíj Ukrajna EU-csatlakozása miatt - mondta a Népszavának Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium volt államtitkára, a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának szakértője.
Kubatov Gábor, a Fidesz alelnöke a kormánypárt országjárásának bicskei állomásán ugyanis arról beszélt: Ukrajna gyorsított uniós felvétele esetén veszélybe kerülne a magyar nyugdíjasok 13. havi ellátása. A Szovjetunióval kötött megállapodással érvelt, amit állítása szerint Ukrajna nem hajlandó felmondani, ezért kell Magyarországnak nyugdíjat adni a hazánkba települő ukránoknak.
Katona Tamás kifejtette, hogy a szerződés, amely a volt szovjet utódállamként Ukrajnából Magyarországra nyugdíjasként áttelepülő személyekre vonatkozik, valóban érvényes. Ennek értelmében, ha valaki életvitelszerűen itt él, akkor a magyar nyugdíjhatóság felel a nyugdíjának megállapításáért és folyósításáért. Érdekesség, hogy a nyugdíj alapját nem az Ukrajnában szerzett jövedelem képezi, hanem a Magyarországon, azonos munkakörben és megfelelő képesítéssel dolgozó személyek átlagkeresete.
Katona Tamás szerint viszont
éppen azzal szűnik meg ez az állapot, ha Ukrajna az Európai Unió tagja lesz.
A magyar nyugdíjak jelentősen felülmúlják az ukránokat: 2022 júliusában az ukrán átlagnyugdíj csupán 5743,27 hrivnya volt, ami alig haladta meg az 50 ezer forintot. Ezzel szemben a magyar átlagnyugdíj ebben az időszakban 234 ezer forint körül alakult, ami jól mutatja a két ország közötti gazdasági különbséget.