Úgy tűnik, hogy a forint helyzete aggasztóan közeledik a történelmi mélypontjához, miközben a kormány 2025-ös tervei egyre távolabb kerülnek.
Hétfő reggel van, és ki az, aki ilyenkor igazán jól érzi magát? Valószínűleg senki.
A forint helyzete egyértelműen nem kedvező, hiszen ha rápillantunk a hétkezdésére, világosan láthatjuk, hogy a zöld szín – amit a negatív siker szimbólumának is tekinthetünk – dominál.
Természetesen, a helyzet már volt ennél is kedvezőtlenebb. Mindössze egy héttel ezelőtt az euró értéke 415 forint fölé emelkedett, ami csak egy kis eltérés a mostanihoz képest. Jelenleg már egészen közel járunk a kétéves mélypontot jelentő 415,036 forinthoz. Igaz, a napi legalacsonyabb árfolyam óta az euró árfolyama egy enyhe gyengülést mutatott, és visszatért a 414,6 forintos szint közelébe.
Ha már mélypontokról beszélünk: az euró eddigi csúcsértéke 434,11 forint volt 2022 októberében. Ezt a számot azért hozom fel, mert a költségvetés, ami a parlament előtt áll, várhatóan két héten belül elkészül, és a kormány 2025-re 397,5 forintos átlagos euróárral kalkulál. Ha összevetjük a korábban említett mélypontot a jövő évi optimista előrejelzésekkel, akkor az átlag 415,85 forint körül alakul. Ez azt jelenti, hogy a devizapiaci árfolyam lassan eljut arra a szintre, ahol már inkább a mélypont közelében lesz, mint a Nagy Márton és Varga Mihály által felvázolt jövőbeli terveknél.
A forint most sem tudott a térségbeli devizákhoz képest erősödni, hiszen a lengyel złoty hétfő reggel 96,436 forintra emelkedett, ezzel újabb rekordot állítva fel (a múlt héten 96,421 forintnál már megdöntötte az előző csúcsot). Emellett a cseh koronával szemben is 0,3 százalékkal gyengébben teljesített a magyar valuta.