A kiutasított ukrán ügynök éles kritikával illette a Fideszt, és fenyegetőző nyilatkozatokat fogalmazott meg Orbán Viktor irányába.


Tseber Roland, az ukrán-magyar állampolgársággal rendelkező férfi, a Fideszt "sarokba szorított patkányoknak" titulálta, miután Magyarországra lépését követően kiutasították. Szentkirályi Alexandra úgy nyilatkozott, hogy a férfi állítólag még Orbán Viktor miniszterelnököt is megfenyegette.

Szentkirályi Alexandra, a Fidesz budapesti alelnöke, közösségi média platformján osztotta meg Tseber Roland bejegyzését. Roland, aki korábban Magyarországról kiutasításra került ukrán-magyar állampolgárként, a következő gondolatokat fogalmazta meg:

Fidesz, ti kisstílű manipulátorok, akiket mostanra a sarkukra állítottak. És ez teljesen jogos. A következő lépés már az én kezemben van.

- kifejtette, majd a posztjában megemlítette Orbán Viktor miniszterelnököt.

A frakcióvezető szerint Tseber ezzel "megfenyegette" Orbán Viktort, valamint hozzátette, "egy agresszív, hazánkat fenyegető ukrán kémmel kapcsolatot ápolni már nemzetbiztonsági kérdés".

Tseber Roland jelenleg beutazási és tartózkodási tilalom alatt van Magyarország területén – erősítette meg a Kormányzati Tájékoztatási Központ az Index kérdésére. A hatóságok nem osztottak meg részleteket arról, hogy mióta figyelik őt a titkosszolgálatok, hivatkozva arra, hogy ezek az információk kizárólag a Nemzetbiztonsági Bizottság illetékességébe tartoznak.

A Tisza Párt elnökének bejegyzése szerint Tseberrel valóban találkoztak, ahogy korábban más magyar kormányzati szereplők is - köztük Magyar Levente külügyminiszter-helyettes - kapcsolatba kerültek vele.

Ahogyan korábban említettük, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) bejelentette, hogy felfedeztek egy Magyarország által irányított katonai hírszerző hálózatot Nyugat-Ukrajnában. A kémkedéssel vádolt két magyar állampolgárt letartóztatták, akik korábban az ukrán hadsereg kötelékében szolgáltak, most pedig hazaárulás gyanújával néznek szembe.

A hírek szerint a két személyt a magyar titkosszolgálat toborozta, feladatuk az volt, hogy megvizsgálják a Kárpátalja feketepiacain kapható katonai felszereléseket, figyeljék a magyar lakosság és a katonai erők mozgását Kárpátalján, valamint jelentsenek a felsorakoztatott katonai felszerelésekről és készültségi szintjükről.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a letartóztatásra úgy reagált, hogy "ezt egy óvatossággal kezelendő ukrán propagandának kell minősíteni". A két ország között diplomáciai egyeztetés indult, majd a magyar külügyminiszter közölte, hogy Magyarország kiutasított két, diplomáciai fedésben dolgozó ukrán kémet, akik Ukrajna budapesti nagykövetségén látták el feladatukat.

Szijjártó Péter bejelentését követően Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter is reagált, így a pénteki ukrajnai letartóztatásra érkezett a magyar válasz: két magyar diplomatát kiutasítanak Ukrajnából. Paczolay Máté, a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője szerint Ukrajna nem képes tolerálni Magyarország békepárti álláspontját.

Orbán Viktor az üggyel összefüggésben május 13-án összehívta a Védelmi Tanácsot. Az egyeztetés részleteiről egy videóban számolt be, ahol a pártot nem nevezte meg, de a vágóképekkel a Tisza Pártra utalt. Magyar Péter közösségi oldalán később arról írt, hogy ha az ellenük felhozott vád "igaz lett volna, akkor azonnal büntetőeljárásnak kellett volna indulnia", azonban állítása szerint nem indult semmilyen hatósági eljárás. A bűnüldöző szervezeteket pedig felszólította, "haladéktalanul indítsanak vizsgálatot O. Viktor Mihály magyar állampolgár, a Fidesz elnöke ellen, hivatali visszaélés ügyében".

Related posts