Megkezdődött a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között, amely új reményeket hozhat a régió stabilizálása érdekében.
Tóth Gabi: bizonyítékom van arra, hogy fizetett trollok és avatárok akarnak karaktergyilkolni
A Hezbollahnak a Litani vonalától északra kell távoznia, és katonai infrastruktúráját fel kell számolnia az izraeli határ közelében. Az Egyesült Államok a tűzszüneti egyezmény mellékletében garanciát vállalt arra, hogy Izraelnek jogában áll válaszolnia a fegyvernyugvás minden megértésére.
Itt találod a legújabb események összefoglalóját!
A bonyolult közvetítői folyamat során Izrael képviselői az Egyesült Államok diplomatáival folytattak tárgyalásokat, amelyek eredményeként megállapodás született a hivatalos libanoni hatóságokkal. Ezek a hatóságok készek voltak végrehajtani az egyezséget a Hezbollahhal, és bizonyos kötelezettségeket is vállaltak. Az egyezményben Izrael mellett Washington és Bejrút is fontos szereplők.
A legfrissebb helyszíni beszámolók alapján hajnal óta csönd honol Izrael északi határvonalán, ahol a Hezbollah tavaly október 8-án, mindössze egy nappal a Hamász palesztin iszlamista szervezet brutális terrortámadása után, intenzív tűz alá vette a libanoni határral szomszédos izraeli településeket. Ez a provokáció gyorsan Izrael válaszcsapásait vonzotta maga után.
A tűzszünet bevezetése után alig több mint egy órával autók sokasága indult el Libanon irányába, dél felé, a hónapok óta tartó harcok következtében kitelepített emberek szállításával. Izraelben azonban egyelőre óvatos a helyzet, és nem érkeztek jelentések arról, hogy a északon élő kitelepítettek tömegesen visszatérnének otthonaikba.
Izrael - mint a hadsereg közléseiből kiderül - a harcok kezdete óta kedden, közvetlenül az egyezmény aláírása előtt mérte a legsúlyosabb légicsapásokat a libanoni fővárosra, Bejrútra, és az izraeli szárazföldi egységek ekkor érték el a Dél-Libanon északi határát jelző Litani folyót.
A tűzszünet várható bejelentésére válaszul a Hezbollah vasárnap figyelemre méltó mértékben, körülbelül kétszázötven lövedéket lőtt ki Izrael irányába. Ez a szám a Hasszan Naszrallah sejk, a szervezet vezetőjének szeptember végi megölését követő katonai aktivitáshoz hasonlítható.
Aviháj Edri, az izraeli hadsereg arab nyelvű szóvivője szerdán hajnalban figyelmeztette a libanoni civileket, hogy egyelőre ne térjenek vissza a dél-libanoni falvakba.
"Kerülje el az IDF által evakuált falvakat és a környező területeken tartózkodó IDF-erőket. Az ön és családja védelme érdekében fontos, hogy ne közelítse meg ezeket a helyeket" - hívta fel a figyelmet. "Az IDF folyamatosan tájékoztatni fogja önöket arról, mikor lehet biztonságosan visszatérni az otthonaikba" - tette hozzá.
A közel tizennégy hónapnyi harc során több mint háromezerötszáz libanoni életét vesztette, míg a sebesültek száma meghaladja a tizenötezret. A Libanonból indított rakéták és drónok következtében körülbelül százötven izraelit veszítették életüket, emellett számosan sérültek meg a szárazföldi hadműveletek során.