Életveszélyes lehet, ha valaki így vág neki - Orvosi figyelmeztetések érkeztek!

Epres Panni varázslatos Daalarna-estélyiben kápráztatta el a közönséget, és a vélemények alapján ő vitte el a primet az est legszebb megjelenése címével.
Az ónos eső, jeges és havas, csúszós útviszonyok drámai mértékben megnövelik az ellátásra szorulók számát a Semmelweis Egyetem Traumatológiai Klinikáján.
Ilyen időjárási körülmények között az orvosok akár ötven százalékkal is megnövekedett betegforgalmat tapasztalhatnak, összehasonlítva egy átlagos, csapadék nélküli téli nappal.
A betegek leginkább végtagsérülésekkel, törésekkel vagy ficamokkal érkeznek a klinikára, az idősebb korosztálynál a csontritkulás miatt azonban súlyosabb váll- vagy csípőtáji sérülések is előfordulhatnak. Éppen ezért ilyen időben csak az induljon útnak, akinek feltétlenül muszáj - figyelmeztet a klinika igazgatója.
A téli hónapok során tapasztalható szezonális ingadozás körülbelül tíz-húsz százalékot tesz ki a többi évszakhoz viszonyítva, ami azt jelenti, hogy a klinikán átlagosan ennyivel több sérültet kezelünk a tavaszi, nyári és őszi időszakokhoz képest. Azonban, ha ónos eső zúdul ránk, és az utak csúszóssá válnak, drámaian megnövekszik az ellátásra szoruló sérültek száma. Ilyenkor a növekedés akár negyven-ötven százalékot is elérhet – osztja meg tapasztalatait dr. Bodzay Tamás, a Semmelweis Egyetem Traumatológiai Klinikájának vezetője.
Ilyenkor gyakran előfordulnak balesetek, amelyek eredményeként csonttörések és egyéb végtagkárosodások lépnek fel, mégpedig alacsony energiaigényű erőbehatások következtében. Az idősebb korosztály a csontritkulás miatt jellemzően más típusú töréseket szenved el, mint a jó csonttömeggel bíró fiatalabbak és középkorúak. A fiatalabbak esetében a leggyakoribb sérülések a csukló- és bokatáji, valamint lábszárakat érintő balesetek, míg az idősebbeknél inkább váll-, csukló- és csípőtájéki sérülések, valamint szeméremcsonttörések jelentkeznek. A sérülések súlyossága nagymértékben függ a páciens általános egészségi állapotától - fejtette ki a traumatológus.
Átlagosan száz páciensből tíz-tizenkettő szorul kórházi kezelésre, a többiek járóbetegként elláthatók, illetve a törések gipszeléssel rögzíthetők - ismerteti a klinikaigazgató. Hozzáteszi, hogy a közlekedési balesetek száma is megnő ilyenkor, ezek ugyanakkor nagy energiájú erőbehatás következtében történnek, éppen ezért okozhatnak életveszélyes sérüléskombinációkat is.
Lényeges megjegyezni, hogy alsó végtagi sérülések esetén, függetlenül attól, hogy gipszes rögzítésre van szükség, vagy műtéti beavatkozásra kerül sor, a véralvadásgátló kezelés elengedhetetlenné válik a beteg biztonsága érdekében.