Lex Putyin: A Szuverenitásvédelmi Hivatal akár cégeket is célba vehet, hogy megnehezítse működésüket.

Ügyes - ezt mondta a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslatra egy nemzetközi pénzügyi világban is magas pozíciókban mozgó szakember. A fideszes indítvány ugyanis egy európai uniós direktívára támaszkodik, amelyik ráadásul egy globális keretrendszerbe illeszkedik, tehát világszerte elfogadott, bevett mechanizmus. Ez pedig a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás megelőzésével kapcsolatos irányelv. Ez teremtette meg Magyarországon is azokat az intézményeket, amelyeket a "lex Putyin" is alkalmaz: van egy olyan hatóság, jelesül a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Pénzmosás és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Irodája, amely felléphet a gyanús esetekben, a bankoknak pedig jelentési kötelezettségük van ezen hatóság felé, ha gyanús pénzmozgást észlelnek.
A törvényben rögzített kiemelt közszereplő fogalma egy fontos intézményi lépés, amelynek elsődleges célja a korrupciós kockázatok csökkentése a legális pénzforgalomban. E rendszer lényege, hogy a pénzintézeteknek kötelező jelentést tenniük a pénzmosás elleni hatóság felé bizonyos közszereplőkről, mint például országgyűlési képviselők, kormánytagok, jegybankelnökök és más állami vezetők. Ennek a gyakorlatnak az a célja, hogy nyomon követhessék azokat a pénzmozgásokat, amelyek gyanúra adhatnak okot, például ha ezek a személyek kisebb-nagyobb előnyök fejében fogadtak el pénzt, és ez a tevékenység nyoma a bankszámlájukon is felfedezhető.
Ez a helyzet még akkor is kényelmetlen, ha egyébként nem történik semmiféle illegális juttatás, hiszen a pénzmosás elleni nemzetközi normák rendkívül szigorúak. A prominens közszereplőket fokozott figyelem övezi, és a bürokratikus előírások, valamint a vagyoni helyzetükről és a pénzforrásaikról fennálló jelentési kötelezettségek miatt szinte állandóan vegzálják őket. A pénzmosás elleni hatóság joggal vizsgálhatja az összes részletet, hiszen a közpénzek sorsa nagymértékben függ tőlük. A kiemelt közszereplőknek el kell viselniük ezt a fokozott ellenőrzést, mivel az általuk kezelt közpénzekért való felelősségük óriási.