A boszniai Szerb Köztársaság titokzatos hitelhez jutott, amely a hírek szerint magyar közvetítéssel valósult meg.

A boszniai Szerb Köztársaság kormányától származó információ szerint egy magyar közvetítő révén jutott el egy százmillió eurós hitel az Orbán Viktor szövetségeseként számontartott Milorad Dodik vezette boszniai entitásba. A HVG értesülései szerint nem kizárt, hogy a pénz része annak az orosz hitelnek, amit Moszkva az Oroszország elleni szankciók miatt nem tud eljuttatni Boszniába. Az sem kizárt, az átutalást a Dodik elleni szankciók nehezítik meg.
"Nem fogom elárulni, hogy honnan származik a százmillió euró" - nyilatkozta Radovan Viskovics, a boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnöke, amikor a költségvetési hiány kezelésére kapott hitelről beszélt. A BN boszniai hírportál beszámolója szerint Viskovics kiemelte, hogy a polgárokat nem érdekli a pénz forrása, ezért nem kívánja felfedni azt, mivel attól tart, hogy ez veszélyeztetheti a pénzátutalás sikerességét. "Nem brit vagy amerikai forrásokról van szó, hanem egy olyan külföldi hitelezőről, aki az ellenzéki parlamenti képviselőkkel ellentétben támogatja az RSZ-t" - tette hozzá a politikus.
A BN értesülései szerint, amelyek a Viskovics-kormányra vezethetők vissza, a pénzforgalom magyar közvetítéssel érkezik az RSZ-be. Emellett kiderült, hogy a magyar magánvállalat, amely az utalást lebonyolította, 12 millió konvertibilis márkát (1 km = 210 HUF) számolt fel közvetítői díjként. A hitel feltételei között szerepel, hogy az öt százalékos kamattal és ötéves türelmi idővel került folyósításra a szerb entitás számára.
Dodik korábban azt nyilatkozta, hogy az RSZ-nek lenne elegendő pénzügyi forrása, ám a Nyugat akadályozza, hogy az Oroszország által küldött összegek eljussanak a boszniai entitásba. Dodik állítása szerint a Nyugat olyan pénzügyi rendszert alakított ki, amelyen keresztül a Boszniába érkező és onnan távozó utalások kizárólag nyugati bankokon keresztül történnek. A HVG szarajevói forrásai szerint nem zárható ki, hogy a magyar közvetítéssel érkező pénz pontosan az oroszok által felajánlott hitel része lehet. Ráadásul Alekszandar Vucsics szerb elnök is próbálta elősegíteni az orosz pénz átutalását, a Postanska Banka bank bevonásával. Azonban miután az amerikai nagykövet találkozott a szerb pénzügyminiszterrel, Belgrád meggondolta magát, és visszalépett az átutalás ügyétől.