Egy magyar produkció diadalmaskodott a rangos Golden Globe-díjak között, ezzel nagy örömet okozva Demi Moore-nak, Adrien Brodynak és A sógun csapatának is.

Idén a Golden Globe díjátadója meglehetősen eltérő irányt vett, hiszen nem a megszokott kasszasikereket díjazta. A Wicked csupán egy vigaszdíjjal távozott, míg a fesztiválok kedvencei, mint a Brutalista, Emilia Pérez és A szer... aratták le a babérokat. A tévés kategóriákban pedig A sógun, a Szarvasbébi és a Hack - A pénz beszél uralta a terepet. Emellett együtt osztozhattunk a meghatódottság pillanataiban Adrien Brodyval és Zoe Saldana-val.
Nem volt nehéz dolga a Golden Globenak abban, hogy idén házigazda fronton felülmúlják a tavalyi gálát. 2024-ben ugyanis a stand up-os Jo Koy kész csődtömeg volt a színpadon, látszólag egyáltalán nem érezte a terem vibe-ját, és működésképtelen viccek tömkelegével próbálkozott.
A stand-up színtér egyik kiemelkedő alakja, Nikki Glaser, számára "csupán" ezt a kihívást kellett teljesítenie, és szerencsére mesterien ugrotta át az akadályokat. Nem csupán a több tucat ruhaváltozata - ami valahol hét és tíz között mozoghatott - miatt marad meg bennünk, hanem a színpadon sugárzó magabiztossága és humorérzéke miatt is.
Ricky Gervais óta a Golden Globe-on a hírességek mindig izgalommal és félelemmel várják a showt, hiszen a házigazda váratlan poénjaitól senki sincs biztonságban. Glaser azonban már a műsor kezdetén próbálta eloszlatni a feszültséget, mondván:
Bár Harvey Weinstein botrányát követően nyolc év elteltével talán már nem volt annyira aktuális a feltörekvő színésznőkkel hotelszobákban való viccelődés, azért szerencsére a gyengébb poénok mellett akadt néhány igazán emlékezetes is. Például, amikor megemlítette, mennyire sajnálja, ami Diddyvel (Puff Daddyvel) történt a szexbotrány kapcsán, hiszen emiatt az idei afterparty nem ígérkezik olyan felejthetetlennek, mint a korábbi években. Persze a filmek és sorozatok közötti rivalizálás sem maradt el a műsorból:
Glaser hosszasan méltatta a teremben ülő hírességeket. Zendayáról úgy fogalmazott, hogy a Dűne második részében nyújtott teljesítménye annyira lenyűgöző volt, hogy mindig feléledt a jelenetei alatt. Adrien Brodyt pedig egy különleges bemutatással üdvözölte: "Itt van velünk a kétszeres holokauszt-túlélő Adrien Brody!", utalva arra, hogy a Zongorista után a Brutalistában is holokauszt-túlélőt formált meg.
Jutott a beszólásokból Glen Powellnek is, aki most épp Hollywood dögös pasijának számít, és erre a házigazda rendesen rájátszott:
Természetesen a hatalmas sikernek örvendő Wicked című film is megkapta a maga részét a figyelemből:
Glasernek jutott csípős megjegyzése arra is, hogy női rendezőként mennyire kevés esélye van bárkinek arra, hogy Golden Globe-ot nyerjen, a tízperces nyitó monológját pedig az alábbi sorokkal zárta:
Valószínűleg George Clooney is megélt egy olyan pillanatot, amikor egy hatalmas csuklás rázta meg, és talán még a legnagyobb nevetések közepette is meglepte saját magát.
Glaser műsor közbeni bejelentkezései is jól sikerültek, különösen az, amikor megpróbálta egy dalban keresztezni a Wickedet és a Konklávét, de a szerkesztők rászóltak a fülére, hogy inkább hagyja abba, mert ciki.
Idén a győztesekről egy igazi trivia-áradat zúdult a közönségre, miközben a díjak átadói a színpadra léptek. A kamerák szögletei pedig meglehetősen szokatlanok voltak, ami Seth Rogennek is szúró szemet szúrt, hiszen a nézők java részének hátat fordítottak, így nem éppen a legkellemesebb élményeket nyújtották számukra. A díjátadások zöme sajnos nem igazán alakult jól, különösen a gála első felében akadtak komoly problémák. Úgy tűnt, mintha a színpadra lépő párosok helyben improvizáltak volna, és valamiért a súgógép szövegét sem tudták követni.
A legtöbb díjátadást megelőző szövegelés manírosnak és rossz tempójúnak tűnt. Ott álltak a világ legjobb színészei a kamera előtt, és láthatóan szenvedtek a viccesnek szánt szövegeikkel. Nem gondoltam volna például, hogy Vin Diesel lazán odavetett "Hé, Dwayne!" megjegyzése lesz az egyik legszórakoztatóbb díjátadós "mondat", lévén senki sem várta a sztártól, hogy így utaljon kettejük régi konfliktusára. Emberünk ugyanis mostanáig nem épp az öniróniájáról híres. Mondjuk amikor a bevezetőjében Steven Spielberget megpróbálta afféle art filmes rendezőként bemutatni, arra azért felszisszentem egy kicsit...
Ha valakit ki kell emelni a tömegből, akkor az Awkwafina és Melissa McCarthy párosa mindenképp érdemes a figyelemre. Ők még a gyengébb poénokat is olyan szórakoztatóan prezentálták, hogy nevetés nélkül nem lehetett elmenni mellettük. Ugyanakkor a Seth Rogen és Catherine O'Hara duó is megérdemli a dicséretet, hiszen Kanadát célozva humoros megjegyzéseket tettek, emlékeztetve minket, hogy mindketten korábban kanadai pornófilmekben szerepeltek, és még a legemlékezetesebb munkáikat is megosztották a közönséggel. Ezek a pillanatok valódi derűt hoztak a műsorba.
Glenn Close nem mindennapi meglepetést okozott, amikor a legjobb filmdráma díjátadójaként élő adásban kimondta a legnagyobb tabut, a "fuck" szót. Bár a kontextus talán némileg enyhítette a helyzet súlyát, ez a merész lépés mégis felkavarta a nézőket, és kérdéseket vetett fel a következményekről is.
Ezen a kijelentésen nem lehet vitatkozni
A Golden Globe híres arról, hogy kicsit fesztelenebb, mint az Oscar, ami idén leginkább abban látszódott meg, hogy ha egy sztár nagyon hosszú köszönőbeszédet mondott, nem próbálták megzavarni. Az este első díjazottjánál, az Emilia Pérezért GG-t kapó Zoe Saldana-nál még megpróbálkoztak egy lekeveréssel, de a színésznő a színpadon gyorsan világossá tette, hogy ő nem partner ebben, és a beszédét mindenképp be fogja fejezni. Később az adás szerkesztői inkább nem próbálkoztak ilyesmivel.
Saldana egyébként Adrien Brodyval osztozik a legmeghatóbb köszönőbeszéd címén: mindketten láthatóan a könnyeikkel harcoltak, miközben a színpadon álltak, és valóban különleges jelentőséggel bírt számukra ez a pillanat.
Velük szemben A szerért jutalmazott Demi Moore komoly önuralomról tett tanúbizonyságot, pedig bőven volt mondanivalója.
- Elkezdte mesélni, hogy a karrierje kezdetén egy producer azt sugallta neki, hogy ő csupán egy „popcorn színésznő”, akinek lehetnek népszerű filmjei, de a valódi elismerést, a komoly díjakat sosem fogja megkapni. Ekkor még nem is vágyott ilyen elismerésekre, most viszont, meglepetésére, egy jelentős díjat vehetett át.
A Rokonszenvedésért díjat elnyerő Kieran Culkin vidáman kezdte meg köszönőbeszédét, amelynek első mondatai azzal indultak, hogy túlságosan is elmerültek a tequila világában feleségével, így a beszéd szövegét teljesen elfelejtette. Ennek ellenére megosztotta a közönséggel, hogy a Golden Globe az ő és párja legkedvesebb, rendszeresen megvalósuló randevúprogramja. Érdekesség, hogy tavaly is sikerült elnyernie egy díjat, akkor viszont a tévés kategóriában, az Utódlás című sorozatban nyújtott teljesítményéért. Colin Farrell szórakoztatóan megjegyezte, hogy a Pingvin című filmben nyújtott teljesítményéért kapott díjat senkinek sem tudja megköszönni, hiszen a maszk mögött senki nem ismerte fel – mindezt ő egyedül hozta össze. Sebastian Stan, aki a Different Man című filmért kapott elismerést, édesanyjának hálálkodott, aki Romániát egy jobb élet reményében hagyta el. A díj pedig számára a bizonyíték arra, hogy fia valóban sikeres életet tudott építeni.
A leglelkesebb díjazott valószínűleg Jon M. Chu volt, a Wicked rendezője, aki annyira fel volt pörögve a díj bejelentése miatt (bár csak a legjobb popcornmozi kategóriájában kapott egy kétes értékű szobrocskát), hogy szinte szívrohamot kapott a beszédje alatt. Magyar szempontból különösen emlékezetes volt Brady Corbet, A brutalista író-rendezője, aki kétszer is színpadra lépett, hiszen
Különösen megható pillanat volt, amikor Aubrey Plaza színésznő megemlékezett a hétvégén elhunyt férjéről, Jeff Baena-ról. Az érzelmek áthatóan tükröződtek az arcán, miközben a közönség osztozott vele a fájdalmában és az emlékekben.
A Hacks – A pénz beszél című sorozat showrunnerének köszönőbeszédéből egyértelművé vált, hogy ez az éjszaka mennyire különleges: a színpadon megjegyezte, hogy már holnap reggel 6-kor elkezdik a következő évad forgatását, így senkinek sem szabadna túlságosan felesekkel itatnia Jean Smartot, aki szintén díjat kapott az esti eseményen. Különösen figyelmeztette Kate Winsletet, akivel jó barátságot ápolnak.
A díjazottak izgalmas meglepetéseket tartogattak. A Cannes-ban bemutatott drogkartelles musical, Emilia Pérez, bár sok amerikai néző számára kifejezetten antipatikus – ezt a kommentek is szépen tükrözik –, mégis négy díjat zsebelt be. Nem csupán a legjobb idegennyelvű film elismerését nyerte el, hanem a legjobb musical/komédia kategóriában is diadalmaskodott. Ez különösen figyelemre méltó, hiszen sok mindennek lehet nevezni, de közönségbarát műnek aligha mondható.
A három és félórás játékidejű A brutalista is három díjat tudhat magáénak, a legjobb dráma mellett a rendezője külön is örülhetett, ahogy Adrien Brody is, pedig ez sem épp az a film, amire könnyű lenne bevonzani a nézők tömkelegét. Köszönőbeszédében a rendező ki is fejtette, hogy korábban a stúdiók azt mondták a filmjére, hogy forgalmazhatatlan. Nem lett igazuk.
Igazán nagy meglepetés lett, hogy a színésznők sztárligájában egy brazil film (I'm Still Here) esélytelennek tartott főszereplője, Fernanda Torres diadalmaskodhatott, aki láthatóan maga sem akarta elhinni, hogy a színpadra szólították, és Sebastian Stan is óriási meglepetés volt, lévén az A Different Man című - amúgy remek - mozija mostanáig nem sok vizet zavart. Egy-egy díjjal vigasztalódhatott A szer, a Rokonszenvedés, a Wicked, a Challengers és a Konklávé is, és meglepő volt még, hogy az Áradás című litván animációs film simán legyőzte a nagy stúdiók olyan méregdrága alkotásait, mint az Agymanók 2.
Összességében egy dinamizmusban gazdag, simán folyó műsort élvezhettünk, amelyet egy remek házigazda vezetett. Persze akadtak furcsa döntések is – a kamerabeállítások nem mindig voltak a legjobbak... – de a valódi meglepetés a díjazottak sokaságában rejlett. Különösen Emilia Pérez sikere váltott ki erőteljes reakciókat, amire sokan valószínűleg hevesen reagálnak majd.
LEGKIVÁLÓBB SZÍNÉSZ A SOROZATBAN - VÍGJÁTÉK/MUSICAL KATEGÓRIÁBAN
Jeremy Allen White a "A mackó" című sorozatban nyújtott teljesítményével sokak szívét elnyerte. Színészi játékával hitelesen ábrázolja a fiatal séf küzdelmeit és életének kihívásait, miközben a gasztronómia világában navigál. A karaktere mély érzelmeket közvetít, és bemutatja, hogy a sikerhez vezető út tele van nehézségekkel. White tehetsége és elkötelezettsége révén a sorozat egyedi és emlékezetes élményt nyújt a nézők számára.
LEGJOBB SZÍNÉSZNŐ SOROZATBAN - VÍGJÁTÉK/MUSICAL
LEGJOBB SZÍNÉSZ MINISOROZATBAN VAGY TÉVÉFILMBEN
Colin Farrell, aki a Pingvin karakterét kelti életre, egy rendkívül tehetséges színész, aki számos filmben megmutatta már sokoldalúságát. Az ikonikus figura megformálása során Farrell nem csupán a külső megjelenésre összpontosít, hanem a karakter mélyebb rétegeit is felfedezi. A Pingvin, mint Gotham sötét alvilágának egyik központi szereplője, komplex érzelmeket és motivációkat hordoz, amelyeket Farrell hitelesen közvetít. A színész eddigi pályafutása során számos emlékezetes alakítást nyújtott, és most, ebben az új szerepben, ismét megcsillanthatja tehetségét.
LEGJOBB SZÍNÉSZNŐ MINISOROZATBAN VAGY TÉVÉFILMBEN
Jodie Foster, a neves színésznő és rendező, a "True Detective: Night Country" című sorozatban egy új, izgalmas karaktert formál meg. A történet sötét és feszültséggel teli világában Foster tehetsége és jelenléte új dimenziót ad a narratívának, miközben a rejtélyek és a komplex érzelmek tengerében navigál. A sorozatban megjelenő mély karakterábrázolás és a pszichológiai feszültség csak tovább fokozza az érdeklődést a történet iránt, és Foster hatása kulcsfontosságú a sorozat sikeréhez.
Legkiemelkedőbb mellékszereplő a sorozatok, minisorozatok vagy tévéfilmek világában.
Tadanobu Asano (A sógun)
LEGKIVÁLÓBB MELLÉKSZEREPLŐNŐ SOROZATBAN, MINISOROZATBAN VAGY TÉVÉFILMBEN