Magyarország megakadályozza a büntetőintézkedések bevezetését, és vétójogával élhet az EU-bővítési folyamat során.

Az Európai Unió új impulzusokat keres a bővítési folyamat felgyorsítására, azonban számos kihívás nehezíti a haladást. Luxemburgban egy informális vacsora keretében folytattak megbeszéléseket a nyugat-balkáni országok külügyminisztereivel, miközben Szerbia demokratikus irányvonalának visszalépései és Bosznia politikai válsága komoly aggodalmakat vetnek fel. Ezzel párhuzamosan Svédország és más északi tagállamok a magyar vétó feloldására törekednek Ukrajna és Moldova uniós csatlakozási törekvéseivel kapcsolatban.
Vasárnap este Luxemburgban tartott informális vacsorát az EU külügyi főképviselője a hat nyugat-balkáni ország külügyminisztereivel. A találkozó célja a régió uniós integrációjának előmozdítása volt, miközben Brüsszelben egyre nagyobb aggodalommal figyelik Szerbia eltávolodását az uniós normáktól.
Az Európai Unió továbbra is elkötelezett a következő bővítési ciklus előkészítése iránt, amely várhatóan Albánia és Montenegro mellett, ha sikerül legyőzni Magyarország ellenállását, Ukrajnát és Moldovát is magában foglalhatja.
A Politico szerint...
Bosznia-Hercegovina belpolitikai válsága egyre súlyosabbá válik, és több uniós tagállam már szankciók bevezetését sürgeti. Egy uniós diplomata megjegyezte, hogy "jelenleg Magyarország állja az utat" a büntetőintézkedések előtt, azonban a következő Külügyi Tanács ülésén várhatóan eldől, hogy milyen lépéseket tesznek a helyzet kezelésére. A forrás továbbá hangsúlyozta, hogy a nemzetközi közösség figyelemmel kíséri a helyzet alakulását, és a döntések súlyos következményekkel járhatnak a térség stabilitására nézve.
Az EU-szankciók továbbra is napirenden vannak, és több tagállam már egyértelmű jelzést küldött Szarajevónak.
Szerbia helyzete egyre inkább aggasztóvá válik, miután a nyári tüntetések következtében a demokratikus intézmények tovább gyengültek. Jessica Rosencrantz, Svédország Európa-ügyi minisztere a belgrádi látogatása után kifejezte mély aggodalmát a demokratikus visszalépések miatt, hangsúlyozva: "Elvárjuk, hogy Szerbia konkrét lépéseket tegyen a reformok terén, ha komolyan kívánja megcélozni az uniós csatlakozást." Említette, hogy az ország előrehaladása jelenleg rendkívül korlátozott, ami aggasztó jele a demokratikus fejlődés állapotának.
Svédország eltökélten dolgozik azon, hogy a bővítési folyamatot életben tartsa, még akkor is, ha Magyarország továbbra is gátat szab Ukrajna csatlakozásának előmozdításában. Rosencrantz hangsúlyozta, hogy az északi és balti országok egyértelműen jelezték, hogy céljuk az összes tárgyalási fejezet megnyitása Ukrajnával és Moldovával még az idei év folyamán.