Magyarország megakadályozta a közös EU-nyilatkozat elfogadását a fehérorosz elnökválasztásról.

Kaia Kallas, az EU külügyi vezetője egy sajátos nyilatkozatot tett közzé, amelyben hangsúlyozta, hogy a január 26-án tartott fehérorosz választás nem felelt meg a szabad és tisztességes választások követelményeinek. Ezen túlmenően felszólította a fehérorosz hatóságokat, hogy szabadon engedjék a politikai foglyokat. Érdekes módon, ezt a nyilatkozatot nem egy közös EU-nyilatkozat keretében tette, mivel a Szabad Európa Rádió jelentése szerint nem mind a 27 tagállam támogatta a dokumentum aláírását.
Magyarország már a múlt héten visszautasította, hogy egyetértsen az összes többi uniós tagállammal abban a nyilatkozattervezetben, amelyben kifejezték volna, hogy a fehérorosz elnökválasztás nem tekinthető demokratikusnak. Érdemes megemlíteni, hogy Magyarország nem volt ezen a téren egyedül; Szlovákia szintén először tagadta meg az aláírást.
A fehérorosz elnökválasztások eredménye szerint Aljakszandr Lukasenka diadalmaskodott, a szavazatok lenyűgöző 87,6%-át zsebelve be, ezzel elindítva hetedik elnöki ciklusát Fehéroroszország vezetőjeként. Az ország választási bizottságának adatai alapján a választásra jogosult polgárok 85,7%-a részt vett a voksoláson.
Kallas közölte, hogy belarusz rezsim ellen "az EU továbbra is korlátozásokat és szankciókat fog bevezetni", illetve pénzügyi támogatást nyújtanak "a civil társadalomnak, a száműzetésben élő belarusz demokratikus erőknek és a belarusz kultúrának".
Kallas kifejtette, hogy "Az Európai Unió elkötelezetten támogatja az országot abban, hogy stabilizálja gazdaságát és végrehajtsa intézményeinek reformjait, mihelyt Fehéroroszország elindul a demokratikus átmenet útján."
A tervezett közös nyilatkozatban a Szabad Európa híradása szerint olyan megállapítások találhatók, amelyek szerint Fehéroroszországban "kegyetlen és példa nélküli mértékű elnyomás" zajlik, az emberi jogok súlyosan sérülnek, és a független médiához való hozzáférést jelentősen korlátozzák. Ezek a tényezők pedig "megfosztották a választási folyamatot mindenféle legitimitástól".
Szlovákia képviselői később beleegyeztek a nyilatkozat aláírásába, Magyarország azonban továbbra sem volt hajlandó aláírni. Ebben nincs sok váratlan: Orbán Viktor magyar miniszterelnök a napokban is többször ellenezte az Oroszország elleni uniós szankciókat.