A bankok már csecsemőknek is kínálnak számlákat, de vajon milyen célt szolgálnak ezek a korai pénzügyi lehetőségek?

Az utóbbi hónapokban a pénzintézetek szemet gyönyörködtető mértékben kezdték el célozni a legfiatalabb korosztályt: már öt olyan bank kínálatában is fellelhetők a 14 év alatti gyermekek, illetve részben a szüleik számára kialakított termékek, amelyek jelentős szereplők a lakossági piacon. E közben több pénzintézet is frissítette a saját ajánlatait, akár új számlanyitási akciókat indítva, akár kifejezetten a gyerekeknek szánt mobilalkalmazások fejlesztésével.
Ami kifejezetten érdekes, hogy a korábbi gyakorlattal ellentétben ma már két hitelintézet is kínál akár csecsemőkortól is elérhető gyerekszámlákat. Az egyik közülük az OTP Bank, amelynél egy sor kedvezmény is társul a Junior számla legkisebbeknek szóló változatához. Bankkártyát a Junior számlához hétéves kortól lehet igényelni. Az Erste Cseperedő bankszámlája már a gyermek születése után is igényelhető, és 14 éves koráig használható: bankkártyát itt is hétéves kortól igényelhet a szülő a számlához.
Természetesen felmerül a kérdés, miért kínálnak egyes bankok már egészen kicsi gyermekeknek saját folyószámlát. A válasz meglehetősen egyszerű: e lehetőség révén a pénzintézetek célja, hogy a legfiatalabb korosztály is kapcsolatba kerüljön a napi pénzügyek világával. Így már korán, akár kifejezetten nekik készült banki alkalmazások segítségével ismerkedhetnek meg a pénzügyi alapfogalmakkal és termékekkel. Bár nyilvánvaló, hogy a bölcsődés és óvodás gyermekek nem generálnak jelentős forgalmat a számláikon, a szülők már a kezdetektől fogva elkezdhetik gyermekeik pénzügyi tudatosságának fejlesztését, miközben egy kisebb tartalékot is felhalmozhatnak gyermekük számára.
Az Erste Banknak több diákszámla-ajánlata is van. A Cseperedő számlájához most 10 ezer forint egyszeri jóváírást is ad a pénzintézet, és további 10 ezer forint járhat Arany befektetési alapban abban az esetben, ha értékpapírszámlát is nyitnak a folyószámla mellé, és arra legalább havi ötezer forint rendszeres befektetés is érkezik. A számlavezetési díj ennél a konstrukciónál is nulla forint, és elengedik a hozzá tartozó kártya kibocsátási díját is.
A Gránit Bank Family Junior számlája nyitásakor most 40 ezer forintos, egyszeri jóváírás is járhat, ha azt eBank - tehát mobilbanki - applikáción keresztül, szelfis számlanyitással nyitja meg a szülő, és teljesülnek az egyéb meghatározott feltételek is. A Gránit Bank legkisebbeknek szóló csomagjánál 0 forint a havi számlavezetési díj, és a kártya éves díját is elengedi a pénzintézet.
Az OTP Bank most számlanyitási akciót kínál az OTP Junior bankszámla mellé: 20 ezer forintos, egyszeri jóváírás jár a promóciós szabályzatban feltüntetett feltételek teljesítése esetén, tehát ha a fiatal betöltötte a 12. életévét, az elmúlt három hónapban nem volt OTP-számlája, és az új számlához bankkártyát is igényel, amelyet 30 napon belül legalább ötször vásárlásra is használ. További feltétel a 14 éves kort betöltötteknél a Persely igénylése 30 napon belül, és annak fenntartása. Ami az egyéb kedvezményeket illeti, a számla havi díja 0 forint, ahogy a Mastercard Online Junior és Junior Start kártya éves díja is. Ezeket a kedvezményeket ráadásul nem az ilyenkor megszokott egy-két éves időtartamra, hanem egészen 24 éves korig, feltételek nélkül kínálja a pénzintézet.
Az MBH Bank is gyakran szokott ajándék jóváírást adni a fiatal ügyfeleknek. Az MBH Diákszámlához legutóbb júniusban járt 30 ezer forint az új számlanyitóknak, és lehet rá számítani, hogy előbb-utóbb újra kínál majd ilyet a hitelintézet. Az MBH konstrukciója ráadásul a postákon is elérhető, ami nagy segítség a kistelepüléseken élőknek.
Az OTP Bank friss kezdeményezése keretében elindította saját ajánlóprogramját, amelybe a Junior számlával rendelkező fiatalok is bekapcsolódhatnak. A programban mind az ajánló (csak 18. életévét betöltött személy lehet), mind az ajánlott fél 10 ezer forintos egyszeri jóváírásra jogosult, ha július 31-ig részt vesznek az akcióban. Ne hagyd ki ezt a nagyszerű lehetőséget!
A K&H Ifjúsági számlacsomag gyerekeknek szánt verziója különleges előnyöket kínál: a számlavezetés teljesen díjmentes, ráadásul a csomag részeként egy ingyenes megtakarítási számla is rendelkezésre áll.
A gyermekek számára kialakított számlák legfőbb előnye a pénzhez való korlátozott, mégis biztonságos hozzáférés. Ez azonban nem csupán praktikus kérdés; az edukáció szempontjából is kulcsszerepet játszik. A saját számla segítségével a fiatalok korán megismerkedhetnek a pénzügyi világ alapjaival, elkezdhetik a megtakarítást, és már egészen kicsi korban megtanulhatják, hogyan gazdálkodjanak a pénzükkel. Ez a tudás nemcsak a jelenben hasznos, hanem a jövőjük szempontjából is rendkívül értékes.
A bankok különféle eszközökkel próbálják megkönnyíteni a pénzügyi ismeretek elsajátítását. Az OTP Bank, az Erste és a Gránit Bank mobilalkalmazásaiban számos olyan funkció található, amely segíti a felhasználókat a pénzügyi világ felfedezésében. Például a gyermekek nyomon követhetik, hogyan gyarapodik a különböző megtakarítási célokra félretett pénzük, és áttekinthetik a számlájukon végbement pénzmozgásokat is.
A pénzügyekkel való ismerkedés ráadásul teljes szülői kontroll mellett valósulhat meg: a szülő bármikor ellenőrizheti az egyenleg alakulását, azonnal értesül a számlán történő pénzmozgásokról, miközben bármikor módosíthatja a vásárlási vagy pénzfelvételi limiteket.
A gyerekszámlák célközönsége pedig egyáltalán nem elhanyagolható sokaság a pénzintézetek szempontjából: a legutóbbi tanévben - a KSH előzetes adatai szerint - hozzávetőleg 1,14 millió gyermek vett részt a nappali tagozatos alap- és középfokú oktatásban, akik közül több mint 710 ezren általános iskolások voltak.