Az EU talán most már hajlandó engedményeket tenni a Trump-tech szektor számára.

Az Európai Bizottság újraértékeli a technológiai óriások, köztük az Apple, a Meta és a Google elleni vizsgálatokat, éppen akkor, amikor az amerikai cégek Donald Trump megválasztott elnöktől kérnek beavatkozást az EU szerintük túlzottan szigorú fellépése ellen. Az átfogó felülvizsgálat az EU digitális piacokról szóló szabályozása (Digital Services Act, DSA) alapján indított ügyekre terjed ki, és akár a vizsgálatok terjedelmét is átalakíthatja. Mindez Trump elnöksége előtti utolsó napokban történik, amikor Brüsszel politikai iránymutatást vár az ügyek véglegesítéséhez - számolt be a Financial Times.
Az Európai Bizottság hangsúlyozta, hogy a felülvizsgálat ideje alatt nem születnek döntések és bírságok, bár a technikai előkészítés folytatódik. A vizsgálatok között szerepel a Google alkalmazásboltjának esetleges piaci visszaélései, valamint az Apple app store előnyben részesítése.
Az Európai Unió szabályozói Trump visszatérése előtt határozott lépésekre szánták el magukat a nagy technológiai vállalatokkal szemben. Az elmúlt két évtized során ezek a cégek összesen már több mint 30 milliárd dollárnyi bírságot kénytelenek voltak megfizetni.
Az EU szóvivője egyértelműen elutasította azt a feltételezést, hogy Trump megválasztása bármilyen módon befolyásolta volna a felülvizsgálati döntést.
A technológiai ipar prominens alakjai, beleértve Mark Zuckerberget is, üdvözölték Trump politikai visszatérését, mivel ezt az egyszerűbb szabályozások korszakának kezdeteként értelmezik. Zuckerberg kifejezte elégedetlenségét az EU szabályozó hatóságainak tevékenységével, amely szerinte méltánytalanul bünteti az amerikai tech cégeket. Emellett arra kérte Trumpot, hogy aktívan lépjen fel az amerikai érdekvédelem érdekében.
Eközben az EU-s törvényhozók, mint Stephanie Yon-Courtin, arra figyelmeztettek, hogy a digitális piacokról szóló törvényt (DMA) nem szabad diplomáciai nyomásgyakorlás áldozatává tenni.
A Bizottság célja, hogy a Digital Markets Act és a Digital Services Act keretein belül korlátozza a technológiai óriások piaci visszaéléseit, valamint az online tartalom kezelését. Margrethe Vestager és Thierry Breton, akik a szigorú szabályozások élharcosai voltak, távozásukkal jelentős változások elé nézhet az EU politikai tája. Mindazonáltal az EU jogalkotói továbbra is elkötelezettek a nagy technológiai vállalatokkal szembeni határozott fellépés mellett, hangsúlyozva, hogy a digitális szabályozás nem lehet politikai alku tárgya.