Mától kezdődik a keresés a kedvezőbb lakásbiztosítások után!


Tóth Gabi egyértelműen kifejtette véleményét Orbán Viktorról: "Ez nyilvánvaló, nem igaz?"

A meglévő lakásbiztosítások felmondási lehetősége 2023. március 1. és 31. között ingyenesen elérhető. Fontos tudni, hogy függetlenül a felmondás dátumától, ezek a szerződések április 30-án automatikusan megszűnnek. Ezért ügyfeleknek érdemes figyelniük, hogy addig rendezzék a díjfizetéseiket. Az új lakásbiztosításokat tehát május 1-től lehet megkötni. Ha valaki a május 1. utáni időszakra már befizetett díjat a korábbi biztosítónál, azt vissza fogják téríteni. Ha valaki nem él a márciusi felmondási lehetőséggel, akkor a szerződése évfordulója előtt legkésőbb 30 nappal, vagy jövő márciusban tudja lemondani a biztosítást. A meglévő biztosítását bármikor frissítheti az ügyfél.

A biztosítók már 60 nappal előre közzéteszik tarifáikat, így március 1-jétől tudhatóak a hónapra vonatkozó díjak. Bár elméletileg lehetséges, hogy később extra akciókat hirdetnek, általában ezeket már a kampány kezdetén bejelentik. Fontos figyelembe venni, hogy ha valaki márciusban felmondja a szerződését, az április végéig érvényben marad, ezért nem célszerű az utolsó pillanatra halasztani a felmondást. Ezen felül a március 31-i határidőig kell a felmondást eljuttatni a biztosítóhoz. Tavaly sok ügyfél tapasztalta, hogy a végső határidő közeledtével hosszú várakozással kellett szembenézniük az ügyfélszolgálaton. Az online felmondás során is bármikor felmerülhetnek technikai problémák az utolsó percben, így érdemes ezt komolyan venni, és nem kockáztatni.

Az ajánlatok egyszerű összehasonlításához használj lakásbiztosítás kalkulátort! Ez az eszköz segít az ingatlanod megadott adatai és a személyes beállításaid alapján kiszámítani a különböző biztosítók által kínált díjakat és szolgáltatásokat. Miután megtaláltad a számodra legmegfelelőbb opciót, akár online is megkötheted az új lakásbiztosítást. Fontos megjegyezni, hogy a meglévő szerződés felmondása és az új biztosítás megkötése nem kötelező egy időben, de április végéig érdemes új szerződést kötni, hogy biztosítatlanul ne maradjon az ingatlanod egyetlen napig sem.

Mindenkinek érdemes átnéznie a szerződését, különösen igaz ez azokra, akiknek legalább 3 éve ugyanannál a biztosítónál van a lakásbiztosításuk, és nem aktualizálták a benne szereplő tételeket. Az elmúlt években nagyon magas volt az infláció, az ingatlanok újjáépítési költsége megemelkedett, emiatt tartani lehet attól, hogy a régi lakásbiztosítások már nem fedezik a károkat. A lakásbiztosításokban szereplő fedezeteket, vagyis azt a pénzt, amit a biztosító fizet, általában az infláció mértékével emelik évről évre automatikusan. Az építőiparban viszont ennél nagyobb volt az áremelkedés, 2022-ben például 26,7 százalékkal nőtt az épületek építési költsége. Érdemes ennek megfelelő újjáépítési költségekkel kalkulálni. Ha a szerződéskötés óta jelentősebb felújítás, bővítés történt, új, értékes háztartási cikkeket, berendezéseket vásároltunk, szereltettünk be, akkor ezeket is érdemes bevenni az ingóságok közé, illetve ennek megfelelően megemelni a biztosítási összeget. Egy új indukciós tűzhelyben, drága tévében vagy napelemes rendszerben keletkezett kárra csak így fizet a biztosító.

Főleg vidéken jellemző, hogy az ingatlantulajdonosok nem akarják elfogadni a biztosítók ajánlatát az ingatlanjukra, azt mondják, ez a ház nem ér annyit, amennyire a biztosító tartja. Csakhogy a biztosító nem azt az árat nézi, amennyiért az ingatlant el lehet adni, hanem azt, amennyiből újjá lehet építeni, ha megsemmisül. Emiatt sokkal magasabb értékre biztosíthatnak egy falusi házat, mint annak a piaci ára volna. Ha nem így tennék, alulbiztosított lenne az ingatlan.

Budapesten éppen fordítva van, az ingatlantulajdonosok gyakran magasabb összegre kérik a biztosítást, mint az újjáépítési érték, mivel a lakásuk piaci ára magasabb. Ez felesleges pénzkidobás. Ha ugyanis bekövetkezik a kár, a biztosító csak a helyreállítás költségét fizeti csak ki. Egy hasonló vidéki és budapesti ház újjáépítési költsége között sokkal kisebb a különbség, mint amennyi a piaci áruk.

Az ingatlanjukat lakáshitel segítségével megvásárló ügyfelek is lehetőséget kapnak a biztosítási váltásra, különösen abban az esetben, ha a biztosítás megkötése a hitelhez való hozzáférés feltétele volt, vagy ha hűségidőt vállaltak a jelenlegi biztosítónál, cserébe kedvezőbb díjakért. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy amennyiben a hitelfelvevő lakáskölcsönnel rendelkezik, és a biztosítási szerződésében hitelbiztosítéki záradék szerepel, ezt az új biztosítási szerződésbe is integrálni kell, és a bank számára be kell mutatni. Hasonló eljárás vonatkozik a CSOK és CSOK Plusz támogatásokra is.

A tartamkedvezményes ügyfelek számára is lehetőség nyílik a váltásra, de fontos tudni, hogy a biztosítók előírhatják, hogy a kedvezményeket utólag vissza kell fizetni, amennyiben a szerződést másik céggel kötjük meg. Ilyen helyzetben érdemes alaposan átgondolni, hogy a váltás valóban előnyös-e számunkra, figyelembe véve a visszafizetendő összeget is.

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) esetében már megakadályozták, hogy az új ügyfelek kedvezőbb díjakat kapjanak, mint a régi, lojális ügyfelek. Ezzel szemben a lakásbiztosításokra ez a korlátozás nem érvényes. Gyakran előfordul, hogy egy biztosító az új ügyfeleknek kedvezőbb áron kínálja ugyanazt a szolgáltatást, mint a régi ügyfeleknek. Érdemes tehát kihasználni ezeket a lehetőségeket, figyelmesen követni az akciókat, összehasonlítani a különböző ajánlatokat, és ha találunk egy jobb biztosítást, akkor érdemes váltani – javasolják a Bank360 szakértői.

Related posts