Megérkezett a harmadik csillagközi látogató – bemutatkozik a 3I/ATLAS első lélegzetelállító közeli felvétele!


Az üstökös nagysága és származása miatt igazi tudományos kincsesbányának tűnik.

Új, lenyűgöző képet készített a hawaii Gemini North teleszkóp a 3I/ATLAS jelű égitestől, amely csillagközi eredete miatt különleges figyelmet kap a csillagászati közösségtől. A kozmikus látogatót július 1-jén észlelte az ATLAS rendszer, azóta a szakértők megerősítették: a Naprendszerünkön kívülről érkezett, és mindössze a harmadik ilyen objektum, amelyet valaha detektáltunk.

A 3I/ATLAS jelenleg körülbelül 465 millió kilométer távolságra van a Földtől, miközben a Gemini Obszervatórium már elkezdte a részletes megfigyeléseket erről az üstökösről. A teleszkóp kiemelkedő érzékenysége lehetővé tette, hogy észleljék a kompakt kómát, amely a jeges magot körülvevő por- és gázburokot jelenti. A kutatók véleménye szerint az objektum felépítése és pályája egyértelműen üstökös jellegű, és különösen figyelemre méltó, hogy egy rendkívül ősi típusú üstökössel állunk szemben.

A 3I/ATLAS – ahogyan a neve is jelzi – a harmadik megerősített csillagközi égitest, amely a Naprendszerünkbe érkezett. Az elsőként 2017-ben feltűnő 1I/ʻOumuamua esetében a tudósok a mai napig vitatkoznak az objektum valódi természetéről, míg 2019-ben a 2I/Borisov, egy klasszikus üstökös, tűnt fel, amely egy távoli csillag rendszeréből érkezett. A legújabb felfedezés, a 3I/ATLAS, azonban méretével hívja fel magára a figyelmet: becsült 20 kilométeres átmérőjével jelentősen meghaladja elődeit, ami számos új információt ígér a kutatók számára.

Martin Still, az Amerikai Tudományos Alap munkatársa, aki a Gemini Obszervatóriumot üzemelteti, hangsúlyozta, hogy a teleszkóp gyors reakcióideje és rugalmas ütemezése elengedhetetlen volt ahhoz, hogy ilyen rövid időn belül jelentős adatokat gyűjtsenek az égitest szerkezetéről. A kutatók különösen lelkesek, mivel a 3I/ATLAS a Tejútrendszer külső részeiből, a vastag korongból származhat, ami lehetőséget ad arra, hogy kémiai összetétele révén betekintést nyerjünk olyan csillagrendszerekbe, amelyekről eddig szinte semmiféle információnk nem volt.

A legfrissebb pályaszámítások alapján az üstökös október 30-án éri el legközelebbi pontját a Naphoz, ekkor körülbelül 210 millió kilométer távolságra lesz tőle, mielőtt végleg elhagyja a Naprendszert. A szakértők egybehangzó véleménye szerint szinte lehetetlen, hogy valaha is visszatérjen, így a jelenlegi megfigyelések jelentik az egyetlen lehetőséget arra, hogy mélyebb megértést nyerjünk erről a rejtélyes csillagközi vándorról.

Related posts