Elhunyt Mécs Károly, a magyar színjátszás kiemelkedő alakja.


Életének kilencvenedik évében, szerdán este távozott az élők sorából Mécs Károly, a Kossuth-nagydíjas, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, aki a nemzet művésze és a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja volt. Családja csütörtökön az MTI-nek nyilatkozva osztotta meg a szomorú hírt, kiemelve, hogy Mécs Károly méltósággal viselte hosszú és súlyos betegségét, amely végül elvitte őt az élők közül.

Mécs Károly, a neves magyar színész, 1961-ben fejezte be tanulmányait a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. A diploma megszerzése előtt is aktív szereplője volt a színjátszásnak, hiszen már korábban fellépett a Nemzeti Színház és a Petőfi Színház színpadán. 1961-től Szegeden folytatta pályafutását, majd 1963-tól a Thália Színház és az Arizona Színház társulatában játszott. 1993-ban a Művész Színházhoz szerződött, és 1996-tól a Thália Társaság tagjaként folytatta karrierjét. A Budaörsi Játékszínben rendezői feladatokat is ellátott, emellett a Karinthy Színház és a Nemzeti Színház vendégelőadójaként is többször megcsillogtatta tehetségét.

Játszott németül és franciául is, a Deutsche Bühne Ungarnban számos főszerepet alakított, több filmet forgatott németül, és egy évadon át Bécsben főszerepet játszott.

Számos filmben láthattuk őt, hiszen olyan karaktereket alakított, mint Noszty Feri és Baradlay Richárd. Emlékezetes szerepei közé tartozik a „Két emelet boldogság”, az „Esős vasárnap”, az „Élve vagy halva”, az „Októberi vasárnap”, a „Vámmentes házasság” és „A játékos”. Minden egyes filmben maradandó nyomot hagyott a közönségben.

1970-ben kapta meg a Jászai Mari-díjat, érdemes művész 1977-ben lett. A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét 1996-ban vehette át. 2013-ban Kossuth-díjat kapott és még abban az évben Budapest díszpolgára címet vehetett át, továbbá a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagjai közé választották. 2016-ban megkapta a Nemzet Művésze díjat.

Related posts