Elindult a motor, és az Orbán-rendszer máris felkészült a következő kemény lépésre.


"Orbán Viktor belföldi ellenfeleinek és kritikusainak tönkretételére irányuló törvényjavaslat" - ez a megnevezés sokkal inkább illeszkedett volna ahhoz a jogszabály-tervezethez, amelyet Halász János, a kormánypárti képviselő kedden, éjfél előtt terjesztett elő "A közélet átláthatóságáról" cím alatt.

A paragrafusok tömkelege valójában arra szolgál, hogy megfojtsa azokat az egyesületeket, internetes sajtótermékeket, amelyek - egyébként pályázatok alapján - elnyert külföldi pénzeket fogadtak el, és kritikusak az Orbán-rendszerrel szemben. Ide tartoznak például a Transparency International, a Magyar Helsinki Bizottság, az Átlátszó és a Partizán YouTube-oldal. A majdani törvénynek az átláthatóság növeléséhez alig van köze, annál gyakrabban visszaköszön benne az állam elnyomó ereje, a kipécézett szervezetek életének súlyos megnehezítésének az igénye - legszélsőségesebb esetben akár még a betiltásuk is.

A huszonnégy oldalas törvényjavaslat normaszövege két alapvető részre tagolódik: az egyik a listára való felvétel feltételeit, míg a másik a jogi következményeket tárgyalja.

Kérlek, ne fogadj el külföldi valutát, így elkerülhetjük a problémákat! Célunk, hogy megóvjuk szeretett hazánkat a külső beavatkozásoktól – ezt hirdeti a törvénytervezet szövege és szellemisége, valamint a fideszes politikai vezetők, köztük Kocsis Máté frakcióvezető is.

Amennyiben elfogadjuk az alapfelvetésüket, elengedhetetlen, hogy a magyar belpolitika színteréről véglegesen eltüntessük a külföldi befolyásokat. Csak a hazai politikai és társadalmi viszonyoknak kell dominálniuk, hiszen ez a valódi igazságosság alapja!

A gazdaságban kiemelkedő pozíciókat szereztek a NER közelében álló üzletemberek, míg az állami közigazgatás, különösen a kormányhivatalok és járási hivatalok keretein belül, a Fidesz-KDNP hatalmának megőrzésére törekszik. Ezt jól tükrözi, hogy több kormányhivatal élén korábbi kormánypárti politikai szereplők találhatóak. Az erőviszonyok drasztikusan a jelenlegi kormányzat előnyére módosultak, ami ellensúlyozásra szorul - nem meglepő tehát, hogy több ellenzéki médiaplatform és szervezet is külföldi támogatásokra pályázott.

A legújabb törvényjavaslat komoly aggodalmakat vet fel, mivel potenciálisan súlyos anyagi gondokba sodorhatja a kormánykritikus civil szervezeteket és független online sajtóorgánumokat. Kérdéses, hogy az ellenzéki nézeteket valló üzletemberek hajlandóak-e, illetve képesek-e jelentős összegekkel támogatni ezeket a szervezeteket. Ki az, aki szívesen vállalná a kockázatot, hogy a saját vállalkozása felett adóhatósági vizsgálat lebegjen? Még ha valaki le is győzi a félelmét, a jövőbeli szabályozás értelmében a magyar állampolgároknak hiteles magánokiratban kell igazolniuk, hogy az általuk nyújtott támogatás nem külföldi forrásból származik. Kinek van kedve a közjegyzőhöz rohangálni, hogy ezt a bizonyítványt beszerezze? Persze, lehet próbálkozni digitális aláírással vagy két tanú aláírásával is, de ez sem éppen a legegyszerűbb megoldás.

Összegzésként, a törvénytervezettel és a külföldi befolyást elítélő kormánypárti diskurzus kapcsán három további megjegyzést szeretnék tenni.

A Halász-féle törvény nem fogja segíteni Magyarországot abban, hogy élhetőbb társadalmat hozzunk létre, nem tanít meg minket arra sem, miként tudnánk mi magyarok jobban elfogadtatni magunkat a világban. Abban viszont segíthet, hogy a Fidesz az ellenfelei egy részét anyagilag és erkölcsileg meggyengítse, abban a reményben, hogy a Tisza Párt áradása a jövő áprilisi országgyűlési választásokon nem sodorja el az Orbán-rendszert. Ez a most tárgyalt törvénytervezetnek a valódi lényege és célja.

A szerző politikai elemző.

Related posts